Bursa
Çok Bulutlu
24.4°

Bursa'da mesaiye ve okullara trafik ayarı

BURSA , 19 Ağustos 2020 Çarşamba, 13:22

Bursa'da eylül ayında okulların açılmasıyla birlikte trafik yükü daha da artacak. Trafiği rahatlatmak amacıyla mesai saatleri ve okulların derse başlama saatlerinde yeni bir düzenlemeye gidildi. İşte yeni düzenlemenin ayrıntıları...

Bursa'da mesaiye ve okullara trafik ayarı

Bursa'da trafiği rahatlatmak amacıyla uygulanması planlanan "kamu kurumlarında ve özel sektörde mesai saatlerinin bölünmesi, okullarda ise derslerin başlama saatlerinin yayılması"yla ilgili planlama Bursa Valisi Yakup Canbolat başkanlığındaki toplantıda masaya yatırıldı.

Toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hamit Saraç, İl Sağlık Müdürü Ömer Kaşıkcı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ulaş Akhan, Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Gazali Şen, Burulaş Genel Müdürü Kürşat Çapar ve BTSO Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener katıldı.

İŞTE ALINAN KARARLAR

Olay gazetesi Yazarı Mustafa Özdal'ın bugünkü köşesine aktardığı bilgilere göre, toplantıda alınan "tavsiye" kararları şöyle:

  • Organize sanayi bölgelerinde mesai saatlerinin 08.00'den 07.00'ye veya en geç 07.30'a çekilmesi istendi. BTSO, bu konudaki kararı fabrika yönetimlerine iletecek.
  • Vali Canbolat, toplu taşımada yüzde 50 kapasiteyle yolcu taşıma kuralının kalkması nedeniyle maske takılması koşuluyla servislerin tam kapasiteyle çalıştırılması talimatını verdi. Böylelikle servis sayısı azaltılarak, trafiğin rahatlaması sağlanacak.
  • Tekli eğitim gören öğrencilerin ders saatinin 09.00'dan 09.30'a kaydırılması benimsendi.
  • Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saim Kılavuz'un, sabah saat 10.00'a kadar olan derslerin online yapılması fikri de benimsendi.
  • Trafik polislerinin denetimlerinin arttırılması.
  • Büyükşehir Belediyesi'nin alternatif yol yapım çalışmalarını hızlandırması.
  • Kamu kurum çalışanlarının datasının hazırlanması.