Bursa
Açık
25.6°

Bursa'da mahsur kalan definecilerin ölüm kalım savaşı... 2 kişi kurtarıldı

BURSA , 18 Nisan 2019 Perşembe, 21:29

Bursa'nın İznik ilçesinde define arayan 7 kişi mağarada mahsur kaldı. Arama kurtarma ekipleri saatler süren çalışmaların ardından 2 kişiyi kurtardı, çalışmalar sürüyor.

Bursa'da mahsur kalan definecilerin ölüm kalım savaşı... 2 kişi kurtarıldı

Edinilen bilgiye göre, saat 20.00 sıralarında jandarmaya, Elbeyli köyünde Kızıltepe mevkisindeki bir mağarada 35 metre derinlikte 7 definecinin mahsur kaldığı ihbarı yapıldı.

İhbar üzerine bölgeye jandarma, AFAD, AKUT, NAK, UMKE, 112 ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

Dağlık olması sebebiyle ekiplerin bölgeye güçlükle ulaştı.

Jandarma ekipleri mağaraya kimsenin girişine izin vermezken, bölgeye ilk ulaşan AFAD ekipleri, önce mağaraya hava bastı. Kurtarma ekipleri bir düzenek yardımıyla yaklaşık bir metre çapındaki delikten mağaraya indi.

4 SAAT SONRA GÜZEL HABER

Ekipler yaklaşık 4 saat sonra mağarada mahsur kalanlardan 2'sini sağ olarak kurtarmayı başardı. 35 metre derinllikten yeryüzübe çıkarılan 2 kişi ambulansla İznik Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Çalışmalar devam ederken İznik Kaymakam Vekili ve Yenişehir Kaymakamı Suat Seyitoğlu, mahsur kalan definecilerle irtibat kurulduğunu ve hepsinin hayatta olduğunu açıkladı. Seyitoğlu, "Bazılarında bilinç kaybı var ancak hepsi hayatta. Jeneratör çalıştığı için içeride muhtemelen mazotun saldığı karbonmonoksitten zehirlenmişler. Durum muhtemelen iyi gözüküyor." dedi

Bölgede her türlü ihtimale karşı çok sayıda ambulans hazır bekletiliyor.

İznik Kaymakam Vekili Yenişehir Kaymakamı Suat Seyitoğlu, devletin tüm imkanlarının seferber edildiğini belirterek, "Dikkatli ve özenli bir şekilde mahsur kalanlara ulaşmak istiyoruz" dedi.

OLAY YERİNDEN BÜTÜN FOTOĞRAFLAR

Seyitoğlu, saat 20.00 sıralarında 7-8 kişi olduğu düşünülen kişilerin kaçak kazı yapmak için Elbeyli Köyü'nde mağaraya geldiğini anlattı.

Seyitoğlu, şunları söyledi:

'MAZOT YA DA METAN GAZI OLABİLİR'

"Bu kişilerden birisi kendi imkanlarıyla kurtulup jandarma ekiplerine haber veriyor. Haberi aldıktan sonra Valimizin koordinasyonunda ve talimatlarıyla tüm ekipler seferber edildi. AFAD, Jandarma, UMKE ve itfaiye ekipleri bölgeye sevk edildi. Bu 7-8 kişinin ilk etapta kurtarılmasıyla ilgili bir çalışma söz konusu. Amacımız vatandaşlarımızın yaşamsal bir sıkıntı yaşamadan dışarı çıkarılması. Muhtemelen mağarada kendilerine ait mazotla çalışan bir jenaratör ya da metan gazı olabilir. Kendilerinin bu konuda maruz kaldıkları konu ne, tam anlamıyla bilmiyoruz."

^BÖLGE ZOR BİR ALAN'

Tüm birimlerin koordineli olarak çalıştığını kaydeden Seyitoğlu, "Bir kişi kurtulunca ekiplere haber vermiş. Şu anda bölgede yağmur yağıyor. Burası zor bir alanda. Ancak arazi araçlarıyla tüm ekipler olay yerine ulaştı. İdari anlamda çalışmalar Valimizin talimatları ve koordinasyonunda yürütülüyor. İnşallah mahsur kalanlara ekiplerin kendi güvenliğini alıp ulaşmak ve tahliye etme amacındayız" diye konuştu.