Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
13.4°

Bursa'da madenciler korona dinlemiyor!

BURSA , 01 Nisan 2020 Çarşamba, 12:21

Devletin en üst mecralarından tüm Türkiye'ye 'Evde kal' çağrıları yapılırken Bursa'nın Yenişehir ilçesine bağlı Kırazlıyayla Mahallesi'nde kapasite arttırımı planlayan maden firması ile köylülerin mücadelesi sürüyor. Dün köylülerin tepkisi ile ağaç kesiminin durdurulduğu belirtilmişti. Firma temsilcileri bu sabah jandarma eşliğinde tekrar bölgeye giderek çalışmalara başladı.

Bursa'da madenciler korona dinlemiyor!

Bursa'nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla mevkiinde kapasite artırımı planlayan maden firması dün köylülerin tepkisiyile karşılaşmış Yenişehir Çevre Platformu tarafından ağaç kesiminin şimdilik durdurulduğu açıklanmıştı.

MADENCİLER JANDARMA EŞLİĞİNDE GELDİ

Bakır-Kurşun-Çinko ocağı için yapılması planlanan kapasite arttırımına karşı köylülerin mücadelesi sürerken firma temsilcileri bu sabah jandarma eşliğinde tekrar bölgeye geldi.

KÖYLÜLER ÇALIŞMA SAHASINA SOKULMUYOR

enBursa'ya konuşan köylüler, firma temsilcilerinin iş makinaları ile çalışma yaptıklarını, ağaçları kestiklerini ve jandarma gözetiminde ölçüm yapmaya başladıklarını söyledi. Kurulmak istenen tesisin evlerine çok yakın olmasına tepki gösteren köylüler jandarmanın kendilerini çalışma sahasına sokmadığını belirtti.

POLİS KÖYÜN GİRİŞİNİ KAPATTI

Çalışma sahasında jandarma beklerken köyün girişi ise polis araçları ile kapatıldı.

"BİZ 'EVDE KAL' DERKEN" MADENCİLER DOĞAYI TALANA ÇIKMIŞLAR"

EnBursa'ya konuşan DOĞADER'den Murat Demir , " Biz çevre örgütleri olarak 'evde kalın' diye çağrı yapıyoruz. Devletin çağrısına destek oluyoruz. İnsanların evde kalmaları gereken bir dönemde bu nasıl bir kamu çıkarıdır ki siz gidip orada orman kesimine başlıyorsunuz? Nasıl bir kamu çıkarı var ki böyle olağanüstü bir dönemde bu müdahalede bulunuyorsunuz? Şu an memelektin derdi bu mu? Biz 'evde kal' diyoruz madenciler doğayı talana çıkmışlar. Olacak iş mi?" dedi.

Köylülerin bekleyişi firmanın 15 gün işlem yapmaması kararıyla sona erdi.

Milyarderlerin servetinin artışında korona etkisi
Milyarderlerin servetinin artışında korona etkisi
Sıcaklık bu yıl rekor kırabilir
Sıcaklık bu yıl rekor kırabilir
Amerikalılar virüsün sorumlusunu buldu!
Amerikalılar virüsün sorumlusunu buldu!
Emirsultan Meydanında tarihi gün
Emirsultan Meydanında tarihi gün