Bursa
Çok Bulutlu
26.8°

Bursa'da kuaför ve berberler COVID-19 testi istiyor

BURSA , 22 Mayıs 2020 Cuma, 16:07

Koronavirüs salgını nedeniyle uzun süre kapalı kalan kuaför ve berberlerde bayram öncesi hareketlilik arttı. 11 Mayıs 2020 tarihi itibariyle gerekli hijyen koşullları oluşturan iş yerleri müşterilerine hizmet verirken, bulaşma riski yüksek olan sektörde COVİD-19 endişesi devam ediyor.

Bursa'da kuaför ve berberler COVID-19 testi istiyor

Bursa'da bazı berber ve kuaförlerde koronavirüs vakalarına rastlandığı iddialarının ardından bu iş grubunda da endişe arttı.

'ODAMIZA KAYITLI COVİD-19 TESTİ POZİTİF BERBER YOK'

Bursa Berberler Odası Başkanı Mustafa Ocak, COVİD-19 teşhisi konulduğu iddia edilen 5 berberin oda üyesi olmadığını açıkladı.

Bursa'da yaklaşık 6 bin çalışanın varlığına dikkat çeken Ocak, "Koronovirüs olduğu ileri sürülen berberler bizim üyelerimiz değil. Ellerine çantayı alıp evlere gidip tıraş eden insanlar var. Bizim üyelerimizle ilgili şu ana kadar hiçbir Covid vakasına rastlanmadı. Biz, bakanlığın uygulamalarla ilgili belirlediği tedbirlerimizi alıyoruz. Denetimlerimiz devam ediyor, uygun olmayan iş yerlerine yaptırımlar oluyor. Bakanlık masraflarını karşılar ve bizim için bir külfet getirmezse Covid-19 testinin yapılması iyi olur" dedi.

'SURİYELİ KUAFÖRLERLE İLGİLİ ŞİKAYETLER GELİYOR'

Bursa Kufaförler Odası Başkanı Saliha Geciçi de iş yerlerinde gerekli tedbirlerin alındığını belirtti. İlçe kaymakamlıklarının gözetiminde oluşturulan ve Oda yönetiminden de görevlilerin olduğu bir ekip tarafından iş yerlerine yönelik denetimlerin devam ettiğini söyleyen Geciçi, Suriyeli kuaförerin kurallara uymadığı yönünde şikayetler aldıklarını kaydetti.

'TEST İÇİN YAZI YAZDIK'

Oda üyeleri ve çalışanlarının Covid-19 testinden geçmesi için talepte bulunduklarını belirten Geçici, "Biz yaptığımız iş gereği en çok risk altında bulunan kişileriz. Geçen hafta İl Sağlık Müdürlüğü'ne üyelerimiz ve çalışanlarına Covid-19 testi yapılması için dilekçe ile başvurduk. Henüz cevap gelmedi, bekliyoruz. Biz iş yerleri denetlemelerini sıkı bir şekilde devam ediyoruz." dedi.

COVİD-19 İÇİN PCR VEYA ANTİKOR TESTİ YAPTIRMAYI DÜŞÜNÜYOR MUNUZ?

Öte yandan CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan, TBMM'ye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması için soru önergesi verdi. Ticaret Bakanlığının 2019 verilerine göre Türkiye'de 85 bin 967 kayıtlı kuaför ve berber olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Özkan, "Güzellik merkezi adı altındaki işletme sayısı ise 3 bin 328. Toplam işletme sayısı 89 bin 295 adettir. Kayıt dışı işletme olmadığını var sayarsak, her işletmede ortalama 2 kişi çalışarak, günde 10 müşteri kabul etmesi halinde temas edilen kişi sayısı 1 milyon 785 bin 900 olacaktır. Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre 1 kişinin yaklaşık 2 kişiye virüsü bulaştırabileceği tespiti düşünüldüğünde gerek çalışanlar gerek ise müşteriler açısından ciddi bir hak salğığı sorunu ortaya çıkacaktır" dedi.

Hastanede tedavi gören Covid-19 testi pozitif kaç kuaför ve berberin olduğunu soran Prof.Dr. Özkan, önergesinde şu sorulara yer verdi:

"Covid-19 testi pozitif olan kuaför, berber ve benzeri iş yerlerinde çalışanpersonel var mıdır? Var ise sayısı kaçtır? Test sonuçu pozitif olan çalışanların temas kurdukları müşteriler tespit edilmiş midir? Bununla ilgili ne gibi önlemler alınmıştır? İçişleri Bakanlığı'na söz konusu işletmelerin açılış tarihleri konusundan herhangi bir tarih verilmiş midir? İlgili işyerlerin sahiplerine ve çalışanlarına 'periyoduk olarak hangi sıklıkla Covid-19 testi' yapılması ile ilgili bir çalışmanız var mıdır? İlgili işyerleri sahiplerine ve çalışanlarına Covid-19 için PCR veya Antikor testi yaptırmayı düşünüyor munuz?"

Hollywood'un en çalışkan isimleri belli oldu
Hollywood'un en çalışkan isimleri belli oldu
Refüje çarptı, karşı şeride geçti
Refüje çarptı, karşı şeride geçti
'Covid-19 damar hastalığı olarak değerlendirilmeli'
'Covid-19 damar hastalığı olarak değerlendirilmeli'
Evde kal, D vitaminsiz kalma!
Evde kal, D vitaminsiz kalma!