Bursa
Parçalı Bulutlu
8.4°

Bursa'da koronavirüs önlemleri

BURSA , 27 Şubat 2020 Perşembe, 17:55

Türkiye'yi 4 koldan saran koronavirüs can almaya ve dünya genelinde panik yaratmaya devam ederken Bursa'da Sağlık Bakanlığı nezdinde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından çeşitli önlemler alınıyor. Bu kapsamda Şehir Hastanesi'ne taşınan Muradiye Devlet Hastanesi, önemli bir işlev üstlenecek.

Bursa'da koronavirüs önlemleri

Muradiye Devlet Hastanesi, Sağlık Bakanlığı'nın ve Koronavirüs Bilim Kurulu'nun Türkiye genelinde aldığı önlemler kapsamında Bursa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından olası ihtiyaç halinde hizmet vermesi için misafirhane, yani bir nevi gözlemevi olarak planlanacak.

KARANTİNA HASTANESİ DEĞİL MİSAFİRHANE

Muradiye'nin bazı mecralarda ortaya atılan iddialar gibi bir nevi karantina hastanesi olarak planlanması ve burada herhangi bir tedavi programı uygulanması ise mümkün değil. Çünklü Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs ve benzeri salgınlar için daha önce yapmış olduğu planlamalar kapsamında Türkiye genelinde belirlediği referans hastaneler var. Bursa'da referans hastaneler ise Şehir Hastanesi ve Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Dolayısıyla koronavirüs ve benzeri durumlarda sağlıki hizmeti verecek hastaneler de bunlar. Muradiye Devlet Hastanesi'nin ise Ankara Zekai Tahir Burak Hastanesi'nde olduğu gibi virüs tespit edilmeyen ancak, yolculuk geçmişi, hastalıklı biriyle temas gibi nedenlerle risk altında olabilecek insanların izole edileceği ve 14 günlük kuluçka süresini geçirebilecekleri bir gözlemevi olarak planlanması bekleniyor. Üstelik Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu tarz durumda olan insanların 7 gün misafir edilmesi, diğer bir haftayı ise evlerinde geçirmeleri anlamında da düzenleme yaptıklarını açıklamıştı.

BURSA'NIN ZEKAİ TAHİR'İ MURADİYE OLACAK

Gelinen noktada Muradiye, Bursa'nın Zekai Tahir Hastanesi olacak. Çin'den ve İran'dan gelen vatandaşların tedbir amaçlı Ankara'da gözlem altında tutulmaları gibi Bursa'da da benzer bir durum yaşanması halinde devreye Muradiye Devlet Hastanesi girecek. İhtiyaç halinde insanlar tek kişilik izole odalarda misafir edilip günlük ihtiyaçları karşılanacak ve herhangi bir şikayetleri olup olmadığı gözlenecek.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tavsiyeleri kapsamında hareket edildiği belirtilen Muradiye Devlet Hastanesi'nde hazırlıkların önümüzdeki günlerde tamamlanması bekleniyor.