Bursa
Açık
20.2°

Bursa'da Kars-Ardahan-Iğdır Kültür Evi açıldı

BURSA , 14 Şubat 2020 Cuma, 15:56

Bursa'da Kars-Ardahan-Iğdır Sanayici ve İş İnsanları Derneği (KAISİAD)'nin merkez binası olarak da hizmet verecek Kars-Ardahan-Iğdır Kültür Evi tören ile hizmete açıldı. Törene Bursa protokolünün yanı sıra kendisi de Karslı olan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Ahmet Arslan da katıldı.

Bursa'da Kars-Ardahan-Iğdır Kültür Evi açıldı

Yıldırım İlçesi Kurtoğlu Mahallesi Namazgah Caddesi üzerinde bulunan Kars-Ardahan-Iğdır Sanayici ve İş İnsanları Derneği merkez binası ve Kars-Ardahan-Iğdır Kültür Evi (Şabani Tekkesi) açılışına katılım yoğundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından dua edilirken ilk konuşmayı KAISİAD Başkanı Yener Bulut yaptı.

Bulut açıklamasında şunları söyledi:

"Biz bu yola '3 il tek yürek' sloganıyla çıktık. 7 aylık geçmişe sahip bir derneğiz. Kars-Ardahan-Iğdır Kültür Evi ve yöresel müzesi bulunan bir eseri Bursa'mıza kazandırmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Doğduğumuz ve doyduğumuz şehirlere hizmet etmek ve birlik ve beraberliği sağlamak için Bursa dahil 5 şehirde KAISİAD kurmuş bulunmaktayız"

Bulut, açılışı yapılan merkezin toplantı salonuna törene de katılan eski bakanlardan Ahmet Arslan'ın, müzeye ise merhum CHP Belediye Meclis Üyesi Şerafettin Atalay'ın adının verildiğini söyledi.

Kürsüye gelen eski bakanlardan Ahmet Arslan, toplantı salonuna adının verilmesi nedeniyle teşekkür etti.

Arslan, şöyle konuştu:

"Doğduğumuz yerler çok kıymetli. Ancak Bursa'da olmak da bir o kadar kıymetli. Doğduğumuz yeri unutmayalım ama doyduğumuz yere de değer katalım. Daha önce gezdiğimde gördüm ki Kars-Ardahan-Iğdırlı hemşehrilerimiz Bursa'da istihdam sağlar noktaya gelmiş. Bu çok önemli. Yaşadığımız şehirlere değer katalım ki kendi memleketlerimiz de bundan nemalansın"

Eski Ulaştırma Bakanı, hızlı tren mesajı da verdi ve şunları söyledi:

ESKİ BAKANDAN HIZLI TREN MESAJI

"Bursa'yı buradan Kars'a yüksek hızlı tren ile bağlayacağız buna hiç şüpheniz olmasın. Aradaki yol kazalarından dolayı gecikti ama..."

Arslan'ın konuşmasının ardından kurdele kesimine geçileceği söylendi. Bu sırada CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, kürsü konuşması için davet edilmemesine sitem etti.

Sarıbal, "Hepiniz dostluk, kardeşlik mesajları verdiniz ama bir kültür derneği gücünü kültüründen ,değerlerinden alır. Herkese hoşgörü ile bakar ve herkese söz hakkı verir. Ben Bütün Kars-Ardahan ve Iğdırlıların bu kültür evini kutluyor hayırlı uğurlu olsun diyorum" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri kurdeleyi kesti ve dernek merkezi ile kültür evi hizmete açılmış oldu.