Bursa
Açık
7.8°
enBursa Haber

Bursa'da Karaağız köylülerinin santral nöbetinde 150. gün

BURSA , 22 Kasım 2018 Perşembe, 11:50

Bursa'nın Büyükorhan ilçesine bağlı Karaağız Mahallesi'nde yaşayan köylülerin, bölgeye yapılması planlanan biyokütle enerji santraline karşı başlattığı nöbet eyleminde bugün tam 150. gün... Karaağız köylüleri tam 5 aydır santrale karşı gece gündüz nöbet tutuyor.

Bursa'da Karaağız köylülerinin santral nöbetinde 150. gün

Bursa'nın Büyükorhan ilçesine bağlı Karaağız Mahallesi'nde yaşayan köylülerin, bölgeye yapılması planlanan biyokütle enerji santraline karşı başlattığı nöbet eyleminde bugün tam 150. gün... Karaağız köylüleri tam 5 aydır santrale karşı gece gündüz nöbet tutuyor.

SANTRAL NÖBETİ SICAK BİR HAZİRAN GÜNÜ BAŞLADI

Karaağız köylülerinin santral nöbeti sıcak bir haziran gününde başladı.

Santral projesini hazırlayan firmanın bölgeye TIR'larla malzeme göndereceği haberini alan köylüler, tam 150 gün önce nöbet eylemine başladı.

Pankartlar hazırlandı, Bursa Valisine, Enerji Bakanı'na, Başbakan'a, Cumhurbaşkanı'na çağrı yapıldı.

Bu süre içinde seçim gördü Türkiye. Öyle bir seçimdi ki bu sistem değişti, Karaağızlıların çağrı yaptığı Başbakanlık makamı ortadan kalktı. Ama Karaağızlıların karşı çıktığı santral projesi ortadan kalkmadı.

Köylüler çoluk çocuk, genç yaşlı, kadın erkek nöbete devam etti. Hasat zamanı geldi, sırayla devam ettiler nöbete. Yeri geldi kadınlar geçti ön saflara, yeri geldi erkekler...

Muhalefet partilerinden, başta çevreciler olmak üzere sivil toplum kuruluşlarından destek gördüler.

BURSA BAROSU'NDAN DESTEK

Bursa Barosu, hukuksal destek verdi Karaağızlılara... Konu yargıya taşındı. Eylemin 10. gününde Bursa Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Başkanı Av. Eralp Atabek, köylülerle birlikteydi. Atabek, "Başarılı olacağız, yeter ki siz birlikte olun. Birlikte davrandıktan sonra bu köyün kapısından giremezler. Kanunlara saygılı davranacağız. Protestomuzu da yapacağız. Asla onların eşyalarına zarar vermeyeceğiz, fiziki müdahalede bulunmayacağız" diyordu.

DOĞAL SİT HEYETİ KARAAĞIZ'DA

Nöbet eyleminin 19. gününde Karaağız'ın sürpriz konukları vardı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın doğal sit alanlarının belirlenmesi projesi kapsamında görevlendirilen, 6 kişilik heyet bölgede incelemelerde bulundu. Karaağız bölgesinde zengin bir flora ve fauna olduğunu tesbit eden ve yöredeki yüzey araştırmalarında arkeolojik bulgulara da rastlayan heyetin koruma yönünde bir rapor hazırlaması bekleniyor.

İKNA HEYETİ İKNA EDEMEDİ

Karaağız köyü, santral karşıtı nöbetin 46'ıncı gününde önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Projeye onay veren resmi kurum ve kuruluşların temsilcileri köylüleri lkna için Karaağız'daydı. Ancak ikna heyeti Karaağız'dan eli boş döndü.

PROJE BÜYÜKŞEHİR GÜNDEMİNDEKİ YERİNİ KORUYOR

Eylemin 53'üncü gününde, projeyle ilgili çarpıcı bir ayrıntı ortaya çıktı. Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Erdal Aktuğ, Büyükşehir Belediyesi Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı'nın, bölgeye santral kurmak isteyen şirketin danışmanı olduğunu öne sürdü. Aktuğ, "O Komisyon Başkanı'nın oy kullandığı Meclis kararları hükümsüz, usulsüzdür" dedi.

Aktuğ'un konuyu gündeme taşımasının ardından Büyükşehir Belediyesi Çevre ve Sağlık Komisyonu bölgede keşif çalışması yaptı. Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala, Komisyon'a giderek, projenin sağlığa etkilerini anlattı. Proje Büyükşehir gündemindeki yerini koruyor.

'YARGI KARAR VERENE KADAR'

Tartışmalar sürerken, dönemin Bursa Valisi İzzettin Küçük, "Şu anda köylüler, bu yatırımı istemiyorlar. Santral yatırımına da iptal davası açtılar. Biz de konu yargıda olduğu için bekleme karar aldık. Yargı karar verene kadar, orada yatırım olmayacak. Mahkeme onay verirse yapılacak bir şey kalmaz. Herkesin farklı talepleri olabilir, herkes bir şey isteyebilir. Ancak sonuçta burası bir hukuk devletidir. Yargı ne karar verirse Karaağız'da da o uygulanacak." açıklaması yaptı.

KORUMA KURULU KARARI

Direnişin 85. gününde ilk güzel haber geldi. Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, uzmanlar tarafından yapılan çalışma sonucunda alanda korunması gerekli taşınmaz kültür varlıkları bulunduğunu belirterek, santral projesinin mevzuat kapsamında uygun olmadığı kararına vardı.

EYLEM KÖYDEN ŞEHRE İNDİ

Karaağız köylüleri tarihler 27 Ekim 2018'i gösterdiğinde Bursa'ya indi. Atatürk anıtı önünde toplanan köylüler, ellerinde pankartlarla "Bursa uyuma, köyüne sahip çık" sloganları attı.

ANKARA TEMASLARI

Köylüler 15 Kasım'da da Ankara'daydı. Hem Meclis'te hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığında hem de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında bir dizi temasta bulundular, ama net bir sonuç alamadılar. Köylülerin nöbeti ağır kış koşullarına rağmen devam ediyor.

BİYOKÜTLE ENERJİ SANTRALİ

Projeyle şeftali çekirdeği, tarımsal atıklar, ormandan toplanan ağaç parçaları ve mısır koçanları gibi malzemelerin yakılarak enerji üretimi gerçekleştirileceği belirtiliyor. Projeyi yargıya da taşıyan köylüler, bölgede 'biyokütle' olarak söylenen orman ürünü atığı ve tarım atığının yeterli miktarda olmadığını söylüyor. Çevreciler de tesisinin bir süre sonra çöp ve tehlikeli atık yakar duruma gelmesinden endişe ediyor.