Bursa
Çok Bulutlu
15.6°
enBursa Haber

Bursa'da kaçakla mücadele 'drone' kaldı

BURSA , 09 Temmuz 2019 Salı, 14:56

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, kaçak yapılaşmaya karşı radikal bir duruş sergileyeceklerini belirterek, şehrin tamamının 7/24 'drone' ile takip edileceğini söyledi. Aktaş, gerekli cihaz yatırımlarının yapılmakta olduğunu kaydederken, bu yatırımın maliyetini ise açıklamadı.

Bursa'da kaçakla mücadele 'drone' kaldı

Bursa'da kaçak yapılaşmayla mücadelede izlenecek yol haritasını Nilüfer, Osmangazi, Yıldırım, Gürsu ve Kestel belediye başkanlarıyla birlikte masaya yatıran Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa'da kaçak yapıya geçit verilmeyeceğini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonu'nda yapılan toplantıda kentin kaçak yapılaşma konusundaki durumunu ortaya koyan sunum yapıldı.

Konuyla ilgili başkan yardımcıları, akademik odalar ve ilgili sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının da katıldığı toplantıda konuşan Aktaş, kaçak yapılaşma ile ilgili radikal bir duruş ortaya konması gerektiğini belirterek, etkili bir mücadele gerçekleştirileceğini söyledi.

DRONE İLE 7/24 TAKİP

Aktaş, "31 Aralık 2017 itibariyle imar barışının güncellenmesi, suistimale fırsat vermeden, bundan sonraki süreç ve yapılacak binalara dair müdahaleler ve çözüm önerileriyle ilgili fikir alışverişinde bulunduk. Şehrin bütünü, havadan drone ile 7 gün 24 saat takip edilecek. Bu çalışma ile ilgili gerekli cihaz yatırımlarını yapıyoruz" diye konuştu.

Çalışmanın 17 ilçeyi de kapsayacağını, ancak önceliğin merkeze verileceğini kaydeden Aktaş, Bursa ovasının kalan kısmının muhafazasında, mevcut kaçak yapılaşmanın toparlanması ve Bursa'nın görselinin korunması adına Meclis'te alınacak kararın kamuoyuyla paylaşılacağını belirtti.

Başkan Aktaş, kaçak yapılaşma için yapılacak teknolojik yatırımın maliyetine ve bu maliyetin nasıl karşılanacağına ilişkin bilgi vermedi.