Bursa
Çok Bulutlu
12.3°
enBursa Haber

Bursa'da kaçak cerraha suçüstü

BURSA , 04 Haziran 2018 Pazartesi, 11:35

Bursa'da Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli bir cerrahın, mesai saatleri içinde özel bir hastanede ameliyata girerken yakalandığı iddia edildi. Söz konusu cerrah hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Bursa'da kaçak cerraha suçüstü

Yeni Dönem gazetesi Yazarı Lale Akasoy'un gündeme taşıdığı habere göre, Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli cerrah, mesaide olması gerekirken, özel bir hastanede mide küçültme ameliyatına girerken yakalandı. Akasoy'un yazısı şöyle:

"Sağlık alanında tam gün ve performans uygulamasına geçilmesiyle birlikte sağlık hizmetleri sunumu adeta döndü can pazarına...

Paran varsa ultra lüks imkânlar ayaklarının altında, yoksa kalırsın hastalığınla baş başa...

Aynen öyle valla!

***

Sevgili okur...

Anımsayacaksınız, geçen ay Uludağ Üniversite Tıp Fakültesi Hastanesi'nde bazı hocaların; kurumda yaptıkları ameliyatlardan açıktan para aldığını, bazı hocaların ise hastaları özel sağlık kuruluşlarına yönlendirerek operasyonlarını orada gerçekleştirdiği iddiasını duyurmuştuk sizlere...

Bazı hocaların ise riskli operasyonlara girmeyip hastaları kamu hastanelerine gönderdiklerini de paylaşmıştık...

***

Meğerse bu olaylar Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin kalp, beyin ve genel cerrahisinde görev yapan bazı hocaların "büyük cesareti" ile ayyuka çıkmış durumda...

Ört ki ölem!

Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde çalışan Prof. Dr. A. K., mesai saatleri içinde özel bir hastanede mide küçültme ameliyatına girerken yakalandı.

Hasta takibi üzerinden yürütülen operasyonda Genel Cerrahi Profesörü A.K.

Emniyet güçleri tarafından ifadesi alındıktan sonra savcılığa sevk edildi. Daha sonra mahkemeye çıkartıldı ve serbest kaldı.

Soluk soluğa, saniye saniye izlenen, koşturulan, resmi çekilen ve tespit edilen hoca...

Ancak üst mahkemeye başvurulmuş...

Hastane yetkilileri olayı doğruladı ve "Şu an devam eden bir hukuki süreç var. Yorum yapmak doğru olmaz" dediler.

Hocanın mide ameliyatı için hastayla kaç paraya anlaştığını bilmiyoruz ama söylenenlere göre bu operasyonlarda pazarlık 20 bin TL'den başlıyormuş.

***

Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, cerrahi branşlarda bazı hocaların bu işi tamamen ticarete döktüğü, özellikli, riskli ve büyük ameliyatları ilimizdeki özel hastanelerde yaptıkları konuşuluyor sağlık kulislerinde.

Hatta yine Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki bazı cerrahi branştaki hocaların özellikle hafta sonunda hastaları İstanbul'daki bazı özel hastanelere yönlendirdikleri de iddialar arasında yer almakta.

Ha bu arada kamuda çalışıp özel muayenehanesi olan hocalar da var ha!

Duyurulur buradan!..

***

Bazı hekimlerin bu duruma gelmesinde uygulanan yanlış sağlık politikalarının büyük payı var elbette.

Ama biraz insaf, biraz vicdan yahu!

Yapılan operasyonun derecesine göre para pazarlıkları yapılıyormuş...

Sağlıkçıların anlattıklarına göre kamu hastanelerinde bu işi alışkanlık haline getiren bazı cerrahlar ameliyat için hastayla 3 bine, 5 bine anlaşırken, bu rakam hoca olunca katlanıyormuş 3'e, 5'e...

Yani, en az 10 binden başlıyormuş can pazarlığı...

Hele ki eğer kanser vakası ameliyatı söz konusu ise...

Vay ki anam vay halimize...

Sağlıkta durum işte böyle!.."