Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
16°

Bursa'da HES tepkisi: 'O bölgenin sonu olabilir!'

BURSA , 09 Nisan 2020 Perşembe, 08:59

Bursa'da Nilüfer ilçesine bağlı Çalı Mahallesi'ne yapılması planlanan Hidroelektrik Santrali (HES) Projesi'ne tepki gösteren İYİ Parti Nilüfer İlçe Başkanlığı, "Bu proje, Çalı'nın sonu olabilir" dedi.

Bursa'da HES tepkisi: 'O bölgenin sonu olabilir!'

İYİ Parti Nilüfer İlçe Başkanlığı Teşkilatı, Çalı'da yapılması planlanan HES projesine karşı bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

İYİ Parti Nilüfer İlçe Başkanı Levent Öncü, tüm Türkiye'de korona kabusunun yaşandığı bu günlerde yöneticilerin rant peşinde koşmasını kabullenemeyeceklerini dile getirdi.

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye korona virüs ile mücadele ederken dün Yenişehir'de Kirazlıyayla'da tüm halkın sivil toplum örgütlerinin karşı çıkmasına rağmen bir doğa katliamı yapılmıştır. Bugün ise bunun Çalı'da yapılmasını bizler istemiyoruz, yani milletimiz can derdindeyken bizi yönetenlerin rant peşinde koşmasını kabullenemiyoruz. Bu tip projelerin uygulanabilmesi için kanuna uygun olarak ruhsatının alınmasını sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve bölge halkının tam mutabakatı sağlandıktan sonra uygulanması gerektiğine inanıyoruz.

Bugün burada HES projesini gerçekleştirecek olan firma herhangi bir doğa katliamının olmayacağını, su miktarında bir azalma olmayacağını bizlere söylüyor. Fakat bizler bunun kötü örneklerini tüm Türkiye'de gördük, Karadeniz Bölgesi'nde yapılan HES projelerinde bölge halklarının karşı koymasına rağmen oradaki yüklenici firmalar da herhangi bir sorun herhangi bir doğa katliamı olmayacağını bizlere ilettiler, söylediler bunları televizyonda hep beraber duyduk.

Bugün gelinen nokta itibariyle HES projeleri uygulandığı bu bölgelerde tamiratı, geri dönüşü mümkün olmayan büyük doğa katliamlarını yapıldığını birlikte gördük. Sonuç olarak biz teşkilatımızla, meclis üyelerimiz ve bölge halkımızla beraber uygulanmak istenen bu HES projesinin sonuna kadar takipçisi olacağız ve bu güzel doğanın gerçek sahibi Çalılı hemşehrilerimizin kullanımında kalması için tüm mücadelemizde elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz. Bu vesileyle korona virüs ile mücadele eden tüm bölge halkımızın tüm Türkiye'nin Allah yardımcısı olsun. İnşallah bu zor günleri de hep beraber atlatacağız."

Hamsilos Koyu ziyarete açıldı
Hamsilos Koyu ziyarete açıldı
Normalleşme ciğerle başladı
Normalleşme ciğerle başladı
Türk oyun şirketine 1.8 milyar dolar
Türk oyun şirketine 1.8 milyar dolar
Karagöl her mevsim ayrı güzel
Karagöl her mevsim ayrı güzel