Bursa
Çok Bulutlu
19°

Bursa'da hekim sıkıntısı mı var?

SAĞLIK , 23 Ağustos 2020 Pazar, 15:44

Sağlık Bakanlığı'nın 'Hayat Eve Sığar' uygulamasına da yansıyan Bursa'nın kırmızı noktalarını ve vaka sayılarını değerlendiren Bursa Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, "Bildiğimiz birkaç şey var. Bursa'da hekim sıkıntısı çekildiği ve sahadaki filyasyon çalışmalarına katılacak hekim sayısında sıkıntı yaşandığı" dedi.

Bursa'da hekim sıkıntısı mı var?

Bursa Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, Bursa'daki pandemi yönetimini ve vaka artışlarını enBursa.com mikrofonlarına değerlendirdi. Bursa Tabip Odası yönetimiyle bilgi paylaşılmadığını bir kez daha söyleyen Doç. Dr. Türkkan, sahadaki sorunlara dikkat çekti.

"BURSA'DA VERİLER BİLİNMİYOR"

Türkkan, "Rakamsal olarak vaka sayısını bilmiyoruz. Hatta bizi çok üzen başka bir konu var. Sağlık çalışanlarından kaç kişinin hasta olduğunu dahi bilmiyoruz. Veriler bize ulaşmıyor. Ancak bildiğimiz birkaç şey var. Bursa'da hekim sıkıntısı çekildiğini, sahadaki filyasyon çalışmalarına katılacak hekim sayısında sıkıntı yaşandığını. Bir de bakanlığın kendi sitesinde yayınladığı 'Hayat Eve Sığar' uygulamasında Bursa ve ilçelerini yakın olarak takip ediyoruz. Her gün vaka sayısında ve riskte artış olduğunu gözleyebiliyoruz. Ama bir sayı olarak bir şey söylemek mümkün değil şu anda." dedi.

BURSA'DA YATAK SIKINTISI YAŞANIYOR MU ?

Bursa'da yatak sıkıntısı yaşanıp yaşanmadığı ile ilgili "Benim çalıştığım yerde bir sorun yok. Fakat Bursa'daki diğer kamu hastanelerinde sıkıntı olduğu ile ilgili duyumlarımız var" diyen Türkkan, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü;

"BİRAZ DAHA CİDDİYET..."

"Aslında 1. Dalganın 2'nci piki gibi görünüyor. Alınan tedbirler yeterli olmadığı için sayılar gederek artıyor. Verilen sayıların bizim duyduklarımızla çok örtüşmediğini biliyoruz. Vaka sayılarının çok arttığını hekim arkadaşlarımız da söylüyorlar. Diğer illerle bağlantılarımız var onlardan gelen bilgilerle hastanelerde çok yoğun çalışmalar olduğunu duyuyoruz. Çok daha sıkı tedbirler alınabilirdi. Vatandaşa düğün yapmaya izin vermek, sokağa çıkmasını sağlamak, toplu yaşayanabilecek mekanlarda, alışveriş merkezlerinde bulunmalarına göz yummak salgının daha da hızlanmasına neden oluyor olabilir. Biraz daha ciddiyetle, daha sıkı tedbir alınabilir Bursa için özellikle."