Bursa
Açık
30.1°

Bursa'da gündem su faturaları

BURSA , 24 Temmuz 2020 Cuma, 15:29

Bursa'da yüksek gelen su faturaları nedeniyle vatandaşlar büyük tepki göstermiş, Büyükşehir Belediyesi de 1 Temmuz 2020-31 Ağustos 2020 arasında yapılacak tahakkuklarda kademeli fatura miktarının 12 metreküpten 24 metreküpe çıkarılmasına, yapılmış tahakkuk limitlerinin ise 24 metreküpe göre düzeltilmesine karar vermişti. Kararın 18 Temmuz'da yüksek gelen su faturaları nedeniyle vatandaşlarla birlikte yaptıkları 'Fatura Mitingini'nin hemen ardından alındığını hatırlatan CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz, "Bursalı vatandaşlarımızın menfaati için mücadeleye devam ediyoruz" dedi.

Bursa'da gündem su faturaları

Yılmaz'ın açıklaması şöyle:


"CHP Nilüfer İlçe Örgütü olarak geçtiğimiz hafta sonu, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin abonelerine gönderdiği yüksek su faturaları nedeniyle yapmış olduğumuz "fatura mitingi" vatandaşlarımızdan büyük destek aldı.

Halen yankıları devam eden tepki mitingimiz hem yerel hem de Ulusal basında geniş yer buldu.

Öyle ki, açıklamamız haftasını doldurmadan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, gelen tepkilerin önüne geçmek üzere 23.07.2020 tarihinde Bursa Büyükşehir Belediye Meclisine bir önerge sunuldu. Bu önerge tüm partilerin desteğiyle oy birliğiyle geçti.

Buna göre; "1 Temmuz 2020-31 Ağustos 2020 arasında yapılacak tahakkuklarda kademeli fatura miktarının 12 metreküpten 24 metreküpe çıkarılmasına, yapılmış tahakkuk limitlerinin 24 metreküpe göre düzeltilmesine " karar verildi.

Verilen bu kararda örgütlü mücadelenin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Vatandaşlarımızın lehine alınan bu kararda katkısı bulunan tüm siyasi partileri kutluyoruz. Ancak halen geçmiş faturalarla ilgili soru işaretlerimiz varlığını korumaktadır.

Örneğin yapılmış Tahakkuk limitlerinin 24 m3'e göre düzeltilip faturalara nasıl yansıtılacağı açıklanmamıştır. Yine madem faturalandırılan geçmiş dönem kullanımları neden 3,17-TL'den değil zamlı olarak 3,80-TL'den faturalandırılıyor. Bu konuyu takip etmeye dün olduğu gibi bugünde devam edeceğimizi tüm kamuoyunun bilgisine Saygıylarımızla sunarız. "