Bursa
Parçalı Bulutlu
26.4°

Bursa'da grip ve ilaç tartışması!

SAĞLIK , 27 Ocak 2020 Pazartesi, 15:31

Kış ayları ile birlikte Bursa'da grip vakaları arttı mı? Grip ilacı sıkıntısı mı yaşanıyor? Bursa Tabip Odası'na göre grip vakaları oldukça fazla. Bursa Eczacı Odası'na göre de birçok eczanede ilaç tükendi. Gelen ilaçlar ise oldukça yetersiz ve talebi karşılamıyor. Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'ne göre ise grip vakalarında anormal bir artış yok ve ilaç da var.

Bursa'da grip ve ilaç tartışması!

Bursa Tabip Odası, grip ve soğuk algınlığı nedeniyle sağlık birimlerine başvurularda artış olduğunu söylüyor.

BURSA TABİP ODASI: GRİP VAKALARI ARTTI

Örneğin, Olay Gazetesi'nden Derya Demir Pınar'a konuşan Bursa Tabip Odası Başkanı Güzide Elitez'e göre , acile gelen hastaların yarısı üst solunum ve gribe bağlı hastalık yaşıyor.Elitez, aşılanma oranının düşmesinin salgın hastalıkların artmasının en önemli nedeni olduğunu vurguluyor. Elitez bir de şu örneği veriyor: "Aşının azalmasıyla kızamık ülkemizde gözükmezken bugün 3 binlere yaklaşan vaka oldu. Ülkenin aşılanmayan insanları tehlikede"

BURSA SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ: ANORMAL BİR DURUM YOK

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü kaynaklarına göre ise geçen yıllara oranla grip vakalarında herhangi bir artış yok. Hatta müdürlüğe göre, grip mevsimi olduğu için vakalar öngörülere uygun. Yani tahminlerin ötesinde bir salgın ve yönetilemeyen bir durum yok.

Bursa'da kurumlar arasında 180 derece görüş ayrılığı yaşanan bifr diğer ve önemli konu ise grip ilaçları. Zira Bursa Eczacı Odası Başkanı Okan Şahin, grip ilaçlarının pek çok hastanede tükendiğini söylüyor.

enBursa.com'a açıklama yapan Şahin, durumu şöyle özetliyor:

BURSA ECZACI ODASI: GRİP İLAÇLARI TÜKENDİ

"Bazı ilaçlarla ilgili sıkıntı hala devam ediyor. Bu hafta içi ilaçların geleceği söylenmişti. Ancak eczanede bir nöbette bu üründen 50 adet satılırken eczaneye geliyor 3-4 tane. Yeterli sayıda ilaç gelmiyor."

Sağlık Müdürlüğü kaynakları bu konuda da sıkıntı yaşanmadığını grip işlaçlarının yeterli sayıda bulunduğunu ve sadece geceleri nöbetçi ezcanelşerde zaman zaman sıkıntı yaşanabildiğini söylüyor. Ancak Eczacı Odası'na göre durum hiç de öyle değil. İşte oda başkanı Şahin'in sözleri:

'ÖZELLİKLE ŞURUP SIKINTISI YAŞANIYOR'

""İlaç yokluğu sadece nöbetçi eczanelerde yaşanmıyor. Gün içerisinde de bu ilaçlar bulunamıyor. Zaten birçok eczanede bu ilaçlar tükenmiş durumda. Yeni firmadan ilaç geleceği söylendi ama hala gelmedi.Özellikle şurup kısmında daha fazla sıkıntı var. İnsanlar da özellikle çocukları için daha fazla endişe duyuyor ilacı bulamayınca."

Peki, bulunmasında sıkıntı yaşanan ilaçlar ne derece önemli? Özellikle domuz gribi teşhisinde kullanılan anti viral ilaçlar olduğuna dikkat çeken Şahin şunları söylüyor:

'H1N1 TEŞHİSİNDE KULLANILIYOR'

"Anti viral ilaçlar bunlar. Eğer H1N1 virüsü çıkarsa bu ilaçları kullanmaları gerekiyor. Bu ilaçlar kullanılmadan da grip geçebilir. Ancak hastanın daha çok dikkat etmesi gerekir ve iyileşme süreci uzar."