Bursa
Açık
19°

Bursa'da Facebook İstasyon Merkezi

BURSA , 13 Ocak 2020 Pazartesi, 17:12

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Facebook, Habitat Derneği, Bursa Ticaret Borsası (BTB) İşbirliğiyle, TOBB Bursa Genç Girişimciler Kurulu koordinasyonunda sürdürülecek olan, Facebook İstasyon Bursa Bölgesel Topluluk Merkezi Protokolü tören ile imzalandı.

Bursa'da Facebook İstasyon Merkezi

Bursa Ticaret Borsası Doğanbey Sivil Mimari Örneği Binalarında düzenlenen protokol imza törenine; Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, TOBB Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı Ozan Acar, Facebook Türkiye Kamu Politikaları Başkanı Çağatay Pekyörür, Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ulaş Akhan, Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır, BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Marmara Bölge Başkanı İbrahim Özmen, BTB Yönetim Kurulu ile Meclis Üyeleri ve TOBB Bursa Genç Girişimciler Kurulu Üyeleri katılım sağladı.

EĞİTİMLER BURSA'DA YÜRÜTÜLECEK

İmzalanan protokol; Habitat Derneği, Facebook ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği ortaklığında yürütülen "Sınırlarını Aşan Türkiye Programı" kapsamında İstanbul'da açılan Facebook İstasyonu'un, bölgesel ayağını oluşturacak ve merkezde yapılacak program ve eğitimlerin Bursa'da yürütülmesini sağlayacak.

Sınırları Aşan Türkiye Programı kapsamında bölgesel istasyonların, yürütülen programlar ile girişimcilerin dijital araçlar yardımıyla satış ve pazarlama yetkinliklerinin geliştirilmesi ve böylelikle girişimlerin sınır ötesi müşterilere ulaşmaları desteklenecek.

HEDEF KÜRESEL ÖLÇEKTE REKABET

Ayrıca proje kapsamında gerçekleştirilecek etkinlik ve eğitimlerle, dijital araçları kullanabilen, girişimcilikle ilgili çeşitli eğitimler alan ve düzenlenen etkinliklere katılım sağlayan girişimlerin küresel ölçekte rekabet edebilecek kapasiteye erişmesi amaçlanıyor.

Bu amaç doğrultusunda; bireylerin ve/veya işletmelerin bilgi teknolojileri uzmanlığını, kişisel gelişimlerini ve kapasitelerini geliştirerek bilgi toplumuna dönüşüm sürecini hızlandırması ile eğitim, girişimcilik ve istihdam olmak üzere 3 ana odak alan üzerinde çalışmalar sürdürülecek.

Facebook İstasyon Bursa Bölgesel Topluluk Merkezi'nde; bilgi ve iletişim teknolojileri eğitimleri ile birlikte bulut bilişim, internet güvenliği, sosyal medyanın doğru kullanımı konularında farkındalığın artırılması, çocuklara kodlama, programlama, yazılım temel becerisini ve algoritmik düşünme yetisinin kazandırılması, gençlere nesnelerin interneti ve yazılım konusunda temel becerilerin kazandırılması ve öğrencilerin yazılım konusuna olan ilgisinin artırılması gibi faaliyetlerin yürütülmesi hedefleniyor.

Facebook İstasyon'un bölgesel ayağını oluşturacak ve Bursa Ticaret Borsası koordinasyonunda TOBB Bursa Genç Girişimciler Kurulu ile birlikte yürütülecek olan Bursa Bölgesel Topluluk Merkezi'ne ilişkin açıklamada bulunan Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, Bursa'nın fikre, girişime ve markalaşmaya önem vermesi gerektiğinin altını çizdi.

'BÜTÜN BURSA'NIN PROJESİ'

Matlı, "Bursa Bölgesel Topluluk Merkezi, Bursa'daki girişimcilerin desteklenmesinde önemli bir rol oynarken, özel sektör, üniversite ve girişimcilerin bir araya gelebileceği önemli bir merkez olacaktır" ifadelerini kullandı

Matlı şöyle konuştu:

BURSA'NIN TİCARET MERKEZİ HEDEFİ

"Üreten , geliştiren ve markalaşan bir Bursa'nın temellerini atan bir projeyi bu şehrin tüm dinamikleri ile başaracağız. Dünya artık herşeyi çok hızlı tüketiyor. Tükenen şeylerin yerine yenisini koyma zamanı. Zaman yeni dünyada, yeni ekonomide yerimizi alma zamanı. Bursa'mızı dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biri haline getirmek için çalışıyoruz. Bugün yeni değerler yaratmayı sağlayacak bir temel atıyoruz."

TOBB Genç Girişimciler Kurulu Marmara Bölge Başkanı İbrahim Özmen ise şunları söyledi:

"Bu projede yeni nesil girişimcilerimizin aradığı her şey var. Burada ortak aklın gücünü hepbirlikte kullanacağız. 7'den 77'ye tüm girişimcilere ve KOBİ'lere e-ticaret nasıl kullanılır, kendilerini ulusal ve uluslararası platformlara nasıl taşıyabilirler, ticaret noktasında markalaşma sürecini nasıl belirleyebilirler, uluslararası ve e-ticaret altyapılarına nasıl entegre olabilirler gibi birçok konuda eğitimler verilecek"

Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır da protokol töreninde önemli konuların altını çizdi. Kadın ve genç girişimcilere ayrı bir parantez açan Hazır, şöyle devam etti:

'10 YIL İÇİNDE MESLEKLERİN YÜZDE 60'I YOK OLACAK'

"Amacımız girişimciliği geliştirmek, 'Eski köye yeni adet ghetirme', 'İcat çıkarma', 'Elinin hamuru ile erkek işine karışma'... Biz bu 3 sloganı tersine çevirdik.Kadın girişimciler ve genç girişimciler Türkiye'nin dönüşümünün baş aktörleridir. 10 yıl içinde bugünkü mesleklerin yüzde 60'ı yok olacak. Gençlere yeni yetkinlikler kazandırmalı, onları dünyadaki yeni yetkinliklerle buluşturmalıyız"

Facebook Türkiye Kamu Politikaları Başkanı Çağatay Pekyörür'de protokol törenine katılan isimler arasındaydı.

Boyle bir projenin kendisinin de memleketi olan Bursa'ya taşınmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Pekyörür, şöyle konuştu:

"Türkiye dışından Türkiye'deki işletmeleri takip eden 135 milyon insan var. Yani Türk olmayan 135 milyon insan en az bir Türk şirketini Facebook üzerinden takip ediyor. Biz bu sayıyı arttırmayı hedefliyoruz. Bunun için Bursa'da eğitim programları düzenleyeceğiz."

Toplantıda son konuşmayı yapan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise teknoloji temelli bir konuyu tarihi ve tescilli bir mekanda konuşmanın çok anlamlı olduğunu söyledi.

'YÜKSEK TEKNOLOJİYİ KULLANMALIYIZ'

Aktaş, "Bursa sanayi ve ihracat şehri. Ancak Bursa biraz da vahşi sanayileşme ile birlikte hızlı büyüdü. Bizim artık yüksek teknolojiyi kullanmamız lazım. Turizmi öncelememiz lazım" sözleri ile projeye destek vereceklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından protokol imzalandı.

Protokol üyeleri hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi.