Bursa
Çok Bulutlu
21.2°

Bursa'da dehşetten sağ çıktı! Gözlerinde korku...

BURSA , 23 Haziran 2020 Salı, 13:45

Küresel ısınma, altyapı yetersizliği, dere yataklarında yapılaşma, sanayileşme ve maden çalışmaları için doğanın tahrip edilmesi... Liste uzayıp gidebilir. Gerçek şu ki Bursa'da son yıllarda kuvvetli her yağıştan sonra sel veya su baskını yaşanmaya başlandı. Sonuncusu Kestel'de 5 can alırken genç bir kız ise hala kayıp. Selin mağdur ettiği yüzlerce vatandaş uzun süre o anları hafızalarından silemeyecek. Tıpkı dehşetten sağ çıkan, ama felaketin izlerini vücudunda, korkusunu ise hala gözlerinde taşıyan bu masum köpek gibi...

Bursa'da dehşetten sağ çıktı! Gözlerinde korku...

Selde telef olan hayvanlarla ilgili henüz net bir sayı verilmedi. Önüne kattığı her şeyi sürükleyen sel suları belki de onun arkadaşalarını da yutup bilinmeze sürükledi. O ise şans eseri korkunç görüntülerin oluştuğu kara günden sağ çıkmayı başardı. Vücudunda felaketin izlerini taşıyordu.

Köy meydanında olan bitene anlam vermekte zorlanarak dolaştığı çok belliydi. En az insanlar kadar korktuğu bakışlarından belliydi. Ve yine en az o felaketi yaşayan insanlar kadar şefkate ve psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğu...

Kendisi de evini bir can dostu ile paylaşan enBursa Muhabiri Özge Tezcan, sevdi, okşadı ve bir nebze de olsa felaketin geride kaldığı hissini ona aşılamaya çalıştı.

Köy meydanında dolaşmaya, insanlara yakınlaşmak için etraflarında dönmeye devam etti. Gönüllü Kızılay ekibinin de dikkatini çekmeyi başardı. Sevildikçe gözleri biraz daha gülmeye başladı.

Önüne konan mamayı afiyetle yedi, suyunu içmeyi de ihmal etmedi.

Kimbilir onun gibi daha kaç can dostu vardı, şefkate ve desteğe ihtiyaç duyan ama sesini insanlara duyuramayan...

Hiç suçu yoktu, diğerleri gibi, selden kurtulamayan diğer can dostları gibi...Tabiatın dengesini her geçen bozan ve asla geriye dönülemeyecek hasarlar bırakan insanoğlunun tetiklediği doğal felaketlerin acısını yine selde hayatını kaybedenler gibi masum insanlar ve can dostları çekiyordu.

İnsanoğlu, kendisini doğanın tek hakimi ve sahibi olma içgüdüsünden ne zaman kurtaracaktı? Yaralar sarılıyor, yardımlar yapılıyor, altyapı güçlendiriliyor... Bütün bunlar her felaketten sonra yetkililer tarafından yerine getiriliyordu.

BURSA'DA SEL GİTTİ, GERİYE...İŞTE O FOTOĞRAFLAR...

Peki ya doğanın bu isyanının görmezden gelinmesinin bütün bu yapılanların bir sonraki felakete kadar zaman kazandırmaktan başka bir işe yaramayacağı gerçeği...