Bursa
Açık
25.7°

Bursa'da 'Çoban Ateşi' yanmaya hazır

BURSA , 10 Ocak 2020 Cuma, 16:41

Partileşme sürecine giren Çoban Ateşi Hareketi'nin Bursa İl Başkanı Tolga Kornoşor, yol arkadaşları İbrahim Güven ve İlhan Çelenk ile birlikte Çalışan Gazeteciler Günü'nde enBursa.com'u ziyaret etti. Bursa'da teşkilat çalışmalarının büyük oranda tamamlandığını ve tabela asma aşamasına geldiklerini belirten Kornoşor, Çoban Ateşi Hareketini "Biz korkmayan insanlar topluluğuyuz" sözleri ile tanımladı.

Bursa'da 'Çoban Ateşi' yanmaya hazır

Türkiye genelinde partileşme kararı alan Çoban Ateşi Hareketi tüzük çalışmalarını sürdürürken hareketin Bursa İl Başkanı Tolga Kornoşor, yol arkadaşları İlhan Çelenk ve İbrahim Güven ile birlikte enBursa.com'daydı.

Partileşme süreci ile ilgili bilgi veren ve niye yeni bir parti kurduklarını anlatan Kornoşor, şöyle konuştu:

'MEVCUT MUHALEFETİN İKTİDAR HIRSI YOK'

" Partileşem sürecini başlattık. Niye yeni bir parti diye sorulabilir. Biz farklı bir şeyler yapmak istiyoruz. Tabandan, üyeden görüş ve önerilerin, duyguların genel merkeze taşınacağı bir yapıdan bahsediyoruz.Mevcut muhalefet partilerinde bir iktidar iddiası ve hırsı olmadığını düşünüyoruz."

Mevcut muhalefet partilerine genel başkan dükalığı eleştirisi yapan Kornoşor, şöyle devam etti:

'GENEL BAŞKAN DÜKALIĞI OLMAYACAK'

"Bugün mevcut partilerde genel başkan koltuğu bırakmıyorsa bir şey yapmanız çok zor. İYİ Parti neden kuruldu? Bahçeli koltuğu bırakmak istemediği için kuruldu.Ama başarısız olan, üst üste seçimler kaybeden genel başkanlar koltukları bırakmalıdır. Biz en fazla 2 dönem genel başkanlık hakkı tanıyan bir sistemi parti içinde uygulayacağız."

Kornoşor, partide önemli bir görev üstlenecek 'Ak Saçlılar Heyeti'ne de ayrı bir parantez açarak şunları söyledi:

"Partinin kuruluş değerlerini içselleştirmiş 15 kişilik bir Ak Saçlılar heyeti olacak. Partiyi yönetenler, parti çizgisinin dışına çıktığında ya da kuruluş ilkelerine riayet etmediğinde bu heyet genel kurul çağrısı yapabilecek"

Bursa'da 12 kurucu ismin olacağını ve partileşme süreci adına teşkilat çalışmalarında sona geldiklerini belirten Kornoşor, siyasal yaklaşımlarını şöyle tarif etti:

'KENDİMİZİ DEMOKRATİK MERKEZ OLARAK TANIMLIYORUZ'

"Kendimizi demokratik merkez olarak tanımlıyoruz.Ne sağ, ne sol. Atatürk'ün yolunda, kuruluş değerlerine inanan gönüllü insanlarız. CHP'den de AK Parti'den de, İYİ Parti ve Saadet Partisi'nden de katılan arkadaşlarımız var. Gençlik kolları, kadın kolları...Bursa'da teşkilat hazır. İŞ tabela asmaya kaldı. Siyasetin demokratikleşmesini istiyoruz.Biz Türk mnilletine asla yalan söylemeyeceğiz. Rıfat Bey kurucu genel başkan, ilk kongrede partinin kendi içinden çıkacak genç liderlere koltuğu bırakacaklar."

Kornoşor, iktidar olmaları halinde parlamenter sistemi geri getirmeyi hedeflediklerini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

'PARLAMENTER SİSTEME GERİ DÖNECEĞİZ'

"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte yüzde 1'in bile önemli olduğu görüldü. Hatta yerel seçimlerde bile Bursa'da Bozbey, yüzde 1,5 civarında oy ile kaybetti. Biz tabii ki iktidar olmayı hedefliyoruz. İktidara gelirsek parlamenter sisteme geri döneceğiz.

Planlı hareket ettiklerini, hayal peşinde koşmadıklarını belirten ve kendilerini korkmayan insanlar topluluğu olarak tanımlayan Kornoşor sözlerini şöyle tamamladı:

'KORKMAYAN İNSANLAR TOPLULUĞUYUZ'

"Biz korkmayan insanlar topluluğuyuz. BUndan sonra bizi sahada çok daha fazla göreceksiniz. Bizim muhalefet anlayışımız yapacaklarımızı ve önerilerimizi anlatmak üzerine kurulacak. Bir kere mütevazi yaşayacağız. Biz bir hayalin peşinden koşmuyor, planlı programlı bir çalışma yürütüyoruz."