Bursa
Açık
8.1°
enBursa Haber

'Bursa'da çevre talan edildi'

BURSA , 06 Haziran 2018 Çarşamba, 15:35

CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Orhan Sarıbal, Dünya Çevre Günü'nde yaptığı açıklamayla Bursa'nın çevre sorunlarına dikkat çekti. Sarıbal, Bursa'da tarım topraklarının giderek yok edildiğini belirtti.

'Bursa'da çevre talan edildi'

Dünya Çevre Günü nedeniyle bir açıklama yapan CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, "Yeşil Bursa'nın yerinde yeller esiyor" diyerek, şunları söyledi:

'YAYLALAR TALANA AÇILIYOR'

"Yapılaşma ve talan nedeniyle dünyada yalnız Uludağ'da yaşayan 33 çeşit endemik bitki türü ile Uludağ'a özgü Apollon kelebeğinin soyu tükenmek üzeredir. Adeta sihirli bir sözcük haline getirilen 'turizm' ile ülkemizin tüm doğal alanları hızla talana açılıyor. Yayla turizmi bahanesiyle Ketenli, Kocayayla, Gököz Göleti ve Kendir yaylası talana açılıyor. Keles Kocayayla'da gölet yapımı için 8 bin çam ağacı katledildi. Burada Kırgızistan'dan getirilen 16 otağın yanı sıra 25 bungalov ev yapımı planlanıyor."

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın Çobankaya ve Sarıalan'da inşa ettiği 70'e yakın villanın özel şirketlere devredildiğini belirten Sarıbal, "Böylelikle yalnızca parası olanların yararlanabileceği mekânlar yaratıldı" dedi.

Uludağ'ın su potansiyelinin yaklaşık 158 hm3/yıl olduğunun tahmin edildiğini kaydeden Sarıbal, su şirketlerini "Milli Parklar Kanunu'na göre her türlü ticari etkinliğin yasak olduğu zirvesine kadar uzattıkları borularla Uludağ'ı hortumlamakla" suçladı.

'İMTİYAZLI FABRİKA CARGıLL'

İznik Gölü kenarında kurulu bulunan Cargill'in günde 6 bin m3 suyu Uludağ'dan inen bir yer altı deresinden sağladığıunı belirten Sarıbal, şöyle konuştu:

"Türkiye'deki pancar üreticilerin baş belası olan NBŞ üreticisi Cargill, kurulduğu günden bu yana İznik Ovası'ndaki tarım üreticilerinin kullandığı yer altı suyunun derine çekilmesi nedeniyle önemli ölçüde azalmasına neden olmuştur."

'KOCAYAYLA'DA MAHKEME KARARI HİÇE SAYILIYOR'

"Bursa'nın en büyük yaylası Keles Kocayayla'da, orman içinde ağaçlar kesilerek taşıma suyla yapılması planlanan gölet projesine karşı Bursa Barosu ve Doğader tarafından Orman Bakanlığı ve DSİ Devlet Su İşleri'ne karşı dava açılmıştır. Dava görülürken gölete su taşımak için ağaç kesimine başlandığının belgelenmesi üzerine davaya bakan Bursa 2. İdare Mahkemesi, 22 Ağustos 2016 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Buna rağmen ağaç kesimi sürdürülmüş, gölet inşaatının büyük ölçüde tamamlanmıştır."

'TARIM TOPRAKLARI YOK EDİLİYOR'

"Tarım potansiyeli yüksek Bursa Ovası toprakları amaç dışı kullanılarak yok edilmektedir. 1976 yılında sınırları belirlenerek Ova koruma alanı ilan edilen ve 11 bin 245 hektar alan kaplayan Bursa Ovası; Kanun, Yönetmelik ve planlara rağmen korunamamış; 2011 yılı itibariyle 2.083 hektar yani yüzde 18,5 oranında bir kayıpla 9 bin 163 hektara düşmüştür."