Bursa
Açık
14.6°

Bursa'da Büyükşehir istedi, Osmangazi reddetti

BURSA , 15 Mayıs 2020 Cuma, 16:20

Bursa'nın göbeğindeki Şehreküstü'nde başlayan inşaatla ilgili tartışma sürerken, Büyükşehir Belediyesi'nin bölgedeki Osman Gazi heykelinin meydandaki başka bir noktaya taşınmasını istediği, ancak Osmangazi Belediyesi'nin bu talebe olumsuz yanıt verdiği ortaya çıktı.

Bursa'da Büyükşehir istedi, Osmangazi reddetti

Bursa'da Şehreküstü'ndeki eski müftülük binası alanının 15 Temmuz Demokrasi Meydanına eklenmesi beklenirken yeni bir inşaatla karşılaşılmasıyla başlayan tartışma sürüyor.

Şehreküstü'ndeki eski müftülük alanında yeni bir inşaata başlanmasının ardından Bursa kamuoyunda söz konusu alanın meydana eklenmesi yönünde ağırlıklı bir görüş ortaya çıktı. Bu süreçte Şehreküstü Kavşağındaki Osman Gazi heykelinin de söz konusu alana taşınabileceği, bölgede akıllı kavşak uygulaması yapılabileceği dile getirildi.

Büyükşehir Belediyesi'nin bu yönde bir hazırlık içinde olduğu da Olay gazetesi Yazarı Mustafa Özdal'ın yazısıyla ortaya çıktı.

OSMANGAZİ BÜYÜKŞEHİR'İN TALEBİNİ REDDETTİ

Buna göre, Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı'ndan Osmangazi Belediyesi'ne bir talep yazısı gönderildi. Yazıda, bölgede akıllı kavşak uygulamasına geçilmek istendiği belirtilerek, Osmangazi Heykeli'nin yerinden kaldırılması ve meydanın başka bir noktasına taşınması istendi. Ancak Osmangazi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi'nin talebini yazılı bir şekilde reddetti.

Osmangazi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü'nün yanıtında, "Koruma amaçlı İmar Planı kapsamında, Şehreküstü Mahallesi'nde bulunan ve KTVKYK'nın 19,06,2007/729 sayılı kararı dikkate alınarak Osmangazi Heykeli'nin 2863 sayılı yasa kapsamında 17,08,2009 4938 nolu karar ile korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilmiş olup, şehrimizin simgesi ve anıt değer niteliğinde olduğundan kaldırılması uygun görülmemiştir." denildi.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ise konuya ilişkin olarak şunları söyledi:

'O BÖLGEDE AKILLI KAVŞAK VERİMLİ OLMAZ'

"Akıllı kavşak uygulaması trafiği ne kadar rahatlacak, emin değilim. Çünkü o noktada trafik 4 koldan akmıyor. Sadece Kent Meydanı'ndan ve Haşim İşcan'dan gelen araçlar var. Evet akıllı kavşak uygulamasında ana caddelerde verim alındı ama burada rantabl olur mu şüpheliyim. Diğer yandan Osmangazi Heykeli mükemmel bir görüntü veriyor meydana. Önemli düzenlemeler yaptığımız 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nı ciddi bir bütçe harcayarak yeniledik. Yıpranan Osmangazi Heykeli'ne de masraf ettik. Bir de Osmangazi Heykeli, anıt değeri niteliğinde olduğu için taşınma talebine olumsuz yanıt verdik. Eğer heykel kalkacaksa, kuruldan izin alınması gerekir. Biz 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nı yenilerken de izin almıştık."

Büyükşehir ile Osmangazi arasındaki Heykel anlaşmazlığına eski Osmangazi Belediyesi Meclis Üyesi Cemil Aydın'dan da dikkat çekici bir değerlendirme geldi.

Aydın, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Büyükşehir'in Osmangazi'ye görüş sormasını önemdediğini, ancak Osmangazi Belediyesi'nin iradesini daha fazla önemsediğini söyledi.

Aydın'ın açıklaması şöyle:

"15 Temmuz Demokrasi Meydanı. Akıllı Kavşak Projesi. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş'ın Osmangazi Belediye Başkanlığına meydandaki 'Osmangazi Han Heykelini kaldırmak istiyorum' diyerek görüş sormasını önemsiyorum. Geçmişte merhum Hikmet Şahin'i işaret edip 'burnumuzun dibinde kavşak yapılıyor haberimiz olmuyor' diyerek eleştiren yönetim erki, Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde Osmangazi Belediye Başkanlığı ve meclisini birçok projede yok saymıştı.

'TAVIR ALINABİLEN POZİSYON'

Akıllı Meydan projesine olmaz diyerek Büyükşehir Belediyesine çekincelerini ortaya koyan Sayın Mustafa Dündar'ın tutum ve iradesini daha fazla önemsiyorum. Zira... T1, T2, T3 tramvay hatları, eski stadyumun yıkılması, yeni stadyumun yapılması, yeni stadyumun karşısında hastane yapılması, Beşyol ve BUTTİM kavşakları, Dürdane TIR parkı başta olmak üzere diğer projelerde Osmangazi Belediye Başkanlığı ve meclisi devre dışı bırakılırken, Osmangazi Belediye Başkanlığının ve iktidar meclis grubunun sessizliğinden bugün tavır alınabilen pozisyonuna gelinmesi Osmangazi için kazanç olmuştur."

Bursa'da geceyi şimşekler aydınlattı
Bursa'da geceyi şimşekler aydınlattı
Refüje çarptı, karşı şeride geçti
Refüje çarptı, karşı şeride geçti
Yaylalarda görsel şölen
Yaylalarda görsel şölen
Yeni BMW 4 Serisi ne zaman çıkacak?
Yeni BMW 4 Serisi ne zaman çıkacak?