Bursa
Açık
15.6°

Bursa'da Büyükşehir'den sağlık çalışanlarına büyük ayıp

BURSA , 04 Eylül 2020 Cuma, 17:33

Sağlık çalışanlarının toplu taşıma ve sosyal tesis hizmetlerinden ücretsiz yararlanması uygulaması yıl sonuna kadar uzatıldı. Ancak Resmi Gazete'de yayımlanan karar Bursa'da Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanmıyor.

Bursa'da Büyükşehir'den sağlık çalışanlarına büyük ayıp

Kamu ve özel sağlık kuruluşlarında çalışan personelin toplu taşıma ve kamuya ait sosyal tesislerden 31 Ağustos'a kadar ücretsiz yararlanmasına yönelik karar yıl sonuna kadar uzatıldı.

Karar geçtiğimiz günlerde Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ancak kararın Bursa'da uygulanmaması tepki topluyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Bursa Şube Eş Başkanı İrfan Açık, şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanı kararnamesine istinaden Burulaş tarafından işletilen toplu taşıma araçlarında sağlık çalışanları ücretsiz olması gerekirken maalesef Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından halen son yayınlanan kararnameye rağmen ücret alınmaya devam ediyor. Ben şunu söylemek istiyorum: Aslında Mart 2020'de başlayan bu salgınla birlikte ilk önce sağlık çalışanlarını alkışladılar. Onore etmek için her türlü şeyi yaptılar. Cumhurbaşkanlığı Mart ayında yayınlanan ücretsiz ulaşım hakkını Büyükşehir Belediye Başkanımız maalesef 10 gün sonra yürürlüğü koydu. İkincisi Haziran ayında sona erdi, bir ay uzatıldı, yani temmuza kadar. O süreyi de 3-4 gün sonra yürürlüğe soktu. Ne hikmetse bizim belediye başkanı 10 gün sonra falan uygulamaya başlıyor. En son 31 Ağustos'ta son kararname ile çıkan, bugün ayın 4'dü, bu kararname ile toplu taşıma sağlık çalışanlarına ücretsiz olması gerektiğini söylüyor bu kararnameler, ama Büyükşehir Belediye Başkanı aykırı bir şekilde uygulamaya koymamıştır."