Bursa
Parçalı Bulutlu
23.4°

Bursa'da Büyükşehir'den Osmangazi'ye gol!

BURSA , 23 Haziran 2020 Salı, 20:01

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nin bugün yapılan oturumunda çarpıcı bir olay yaşandı. Meclis'te Encümen ve İhtisas Komisyonlarının seçimi sırasında Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar arasında ilginç bir diyalog yaşandı. İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nda Osmangazi'den meclis üyesi bulunmamasına tepki gösteren Dündar'a Aktaş, "Yıldırım ve Nilüfer o açığı kapatır" yanıtını verdi. Dündar'ın belediye meclisinden önce toplanan AK Parti Grubunu kastederek, "Liste sabah böyle değildi" sözlerine karışık olarak da Aktaş, "Değişmiş demek ki" dedi. Osmangazi Belediye Başkanı Dündar, oylamadan sonra meclisi terk etti.

Bursa'da Büyükşehir'den Osmangazi'ye gol!

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Encümen ve İhtisas Komisyonları'nın seçimi yapıldı.

İlk olarak Plan ve Bütçe komisyonu için siyasi parti grupları aday listelerini sundu. İkinci olarak da İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nun seçimine geçildi.

AK Parti Grubu, komisyon için Turgay Yel, Murat Evke, Samet Uslu ve Merve Ekmekçi'yi önerdi. Bu sırada önerilen isimler arasında Osmangazi'den meclis üyesi bulunmadığını fark eden Mustafa Dündar, Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'a "Başkanım Osmangazi'den kimse yok orada" sözleri ile seslendi. Aktaş'ın verdiği yanıt ise "O öyleymiş demek ki" oldu.

Oysa meclis toplantısından birkaç saat önce AK Parti Grup toplantısı yapılmıştı. Meclis toplantısına gelene kadar değişiklikten haberdar olmayan Dündar bu kez de liste için "Öyle değildi sabahleyin" diyerek o toplantıyı kast etti. Aktaş ise bu kez "Değişmiş demek ki" dedi.

Bunun üzerine söz alan Dündar, şöyle konuştu:

"Ya şimdi İmar Komisyonunun iş yükü yüzde 60 Osmangazi'de. Osmangazi'den üye olmadıktan sonra eksik kalır yani bu iş."

Aktaş ise Dündar'ın uyarısına "Yıldırım ile Nilüfer o açığı kapatırlar inşallah" sözleri ile yanıt vermekle yetindi.

Aktaş, daha sonra CHP'nin komisyona önerdiği Grup Sözcüsü Osman Ayradilli'yi kast ederek, "Osman Bey de eski Osmangazili. Eski Osmangazi meclis üyesi olduğu için ismine de yakışıyor. O açığı kapatır inşallah" dedi.

Ayradilli ise konunun kendilerini ilgilendirmediğini belirterek, "Başkanım siyaset yaptırmayın. Faaliyet raporunda yapacağım yeterince" diyerek Aktaş'a yanıt verdi.

Tartışmanın ardından içinde Osmangazi meclis üyesi bulunmayan İmar ve Bayındırlık Komisyonu oylamaya sunularak kabul edildi.

Dündar'ın 'Öyle değildi sabahleyin" sözleri daha önce belirlenen isimlerin değiştirildiği olarak algılandı. Aktaş'ın "Değişmiş demek ki" sözleri de bu durumu teyit etti.

Oylamadan kısa süre sonra Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ın toplantıyı terk etmesi dikkat çekti.