Bursa
Çok Bulutlu
13.9°

Bursa'da bitmeyen 'T2' hattına tepkiler sürüyor

BURSA , 21 Şubat 2020 Cuma, 12:37

Bursa'nın bitmeyen projesi T2 tramvay hattı ile ilgili hem esnaf hem de bölgede ikamet eden vatandaşların tepkisi sürüyor. 2015 yılında ilk ihalesi gerçekleştirilen proje, aradan geçen 5 yıla rağmen hala bitirilemedi. Gözler yeni ihalenin ne zaman yapılacağına çevrilirken projenin yer altından planlanmaması nedeniyle uzun vadeli bir çözüm olup olmayacağı ile ilgili tartışmalar da devam ediyor.

Bursa'da bitmeyen 'T2' hattına tepkiler sürüyor

İhalesi ilk olarak 2015 yılında, Recep Altepe'nin Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde yapıldı. 2018'in Haziran ayında bitirileceği belirtilmişti. Ancak firma ile yaşandığı belirtilen hukuki ve mali sorunlar nedeniyle süreç aksadı da aksadı.

Bir zamanlar Bursa'nın en gözde caddesi olan İstanbul yolunu ikiye bölen projede ilerleme sağlanamazken yolun her iki yakasında faaliyet gösteren çok sayıda esnaf mağdur oldukları gerekçesi ile tepkili.

Vatandaşlar da üst geçitlerin birbirine uzak mesafede olduğu gerekçesi ile karşıdan karşıya geçme sıkıntısını dile getiriyor.

Projeye dönük eleştirilerden biri de yer altından planlanmadığı için uzun vadede çözüm getirmeyeceği.

Bir türlü tamamlanamayan T2 hattı ile ilgili sorun yaşanan firma ile tasfiye sürecinin tamamlandığı, yeni ihalenin kısa süre içerisinde yapılacağı belirtiliyor.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 2019 Ocak ayında yaptığı açıklamada T2 hattını diğer raylı sistemle entegre etmek istediklerini ve Kent Meydanı'na doğru hattın bin 200 metresini yer altına alacaklarını söylemişti. 26 Kasım'da yaptığı basın toplantısında ise firma ile ilgili fesih sürecinin 5-10 günü kaldığını yeni ihale yaparak çalışmalara başlanacağını belirtmişti.

Yeni ihale ne zaman yapılır, uzun vadede çözüm olur mu bilinmez ama 'Kırmızı Mikrofon'a konuşan esnaf ve bölge sakinleri hattın bir an önce tamamlanmasını, hem yaşadıkları mağduriyetlerin son bulmasını hem de İstanbul Caddesi'nin kaybettiği itibarı geri kazanmasını istiyor.