Bursa
Parçalı Bulutlu
8.8°

Bursa'da bir korona hastası daha iyileşti

BURSA , 15 Mayıs 2020 Cuma, 17:26

Bursa'da korona virüs (COVİD -19) tedavisi gören 49 yaşındaki Yusuf Güven, hastaneden alkışlarla taburcu edildi. Güven, gözyaşlarıyla hastane personeline veda etti.

Bursa'da bir korona hastası daha iyileşti

3 çocuk babası 49 yaşındaki Yusuf Güven, 20 gün önce nefes darlığı şikayetiyle Özel Aritmi Osmangazi Hastanesine başvurdu. Yapılan tetkikler neticesinde COVİD -19 teşhisi konulan hasta, hemen tedavi altına alındı. Yusuf Güven, yoğun tedavisinin ardından alkışlar eşliğinde tedavi gördüğü hastaneden son COVİD -19 teşhisli hasta olarak taburcu edildi.

GÖZYAŞLARIYLA HASTANEDEN AYRILDI

Hastane personeliyle gözyaşları arasında vedalaşan Güven, "Mahallede pazar alışverişine çıkmıştım. Oradan kapmışım hastalığı. Nefes darlığı ile hastaneye geldim. Tomografim çekilip, testler yapılınca Korona hastası olduğum belirlendi. 20 gündür tedavi altındayım. Ailemden kimseyi görmedim ama hastanemiz çalışanları ailem gibi oldu, her türlü yardımı ve desteği gösterdiler. Allah onlardan razı olsun, onların tedavisi sayesinde çok şükür şimdi çok iyiyim. Bütün hastane çalışanlarına ve doktorlarıma çok teşekkür ederim. Herkes kendini çok iyi korusun. Evden kimse çıkmasın. İki oğlum bir kızım var. Oğlumun birisinde de testler pozitif çıktı. O da bir başka hastanede tedavi altında. Herkes doktorların uyarılarına dikkat etsin" dedi.

Bugüne kadar COVİD -19 teşhisi konulan yaklaşık 170'dan fazla hastayı tedavi ettiklerini belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Yalın, "Geçen iki aylık sürede hastalarımızın genellikle akciğer rahatsızlıkları oldu, biz hastanemizde erken ve yoğun tedavi süreci ile hastalarımızın Yoğun Bakım Ünitesine ihtiyaç duymadan tedavilerini sağlayabildik, hiçbir hastamız yaşamını kaybetmedi. Süreci başarılı geçirdiğimizi düşünüyorum." diye konuştu.

2. DALGANIN GELECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM

Korona virüsün etkisinin her geçen gün azaldığını belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Yalın, "Son günlerde sanki etkisini azalttı gibi. Umarım Haziran'dan itibaren daha serbest bir hayata geçeceğimizi düşünüyorum. Diğer pandemilere de baktığımızda pandemilerin 3 aydan fazla sürdüğü görülmüyor, pandeminin her geçen gün etkisini azaltacağını düşünüyorum, 2. dalganın da geleceğini şimdilik düşünmüyorum. Gelirse de başka bir virüs olur." dedi.

ENFEKSİYON KONTROL KOMİTESİ

Hastanelerinin Sağlık Bakanlığı tarafından pandemi hastanesi ilan edilmesinin ardından Özel Aritmi Osmangazi Hastanesi Enfeksiyon Kontrol Komitesini olağanüstü toplantıya çağırdıklarını belirten Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Süleyman Bahar ise, Sağlık Bakanlığı Bilimsel Kurulu tarafından yayınlanan COVİD-19 Rehberi doğrultusunda çalışmalarını yürüttüklerini belirterek, tedavi sürecini anlattı.

Dr. Bahar şöyle konuştu; "38-39 C0'yi geçen yüksek ateş, nefes darlığı ve rahatsız edici öksürük şikayetleri ile gelen hastalarımıza COVİD -19 testlerini uyguladık, testi pozitif olanları yatırarak COVİD -19 tedaviye başladık. Şikâyetleri olmamasına rağmen temaslılara yaptığımız taramalarda pozitif çıkanlar oldu. Bu hastalara da tedavi başlanarak, gerekli izolasyon önlemleri ve karantina koşulları sağlanarak tedavileri gerçekleştirildi."

BAŞARILI BİR SÜREÇ GEÇİRDİK

Korona virüs ile mücadele kapsamında hastane bünyesinde 250'den fazla test yaptıklarını açıklayan Özel Aritmi Osmangazi Hastanesi Mesul Müdürü Op Dr Nuri Daştan ise "Hastanemizde, servislerimizde, ameliyathanelerimizde ve polikliniklerimizde aldığımız önlemler ile bu süreci de başarılı bir şekilde yönettik. Virüs ile ilgili Türkiye'deki mevcut durumu ve dünyadaki gelişmeleri ilk günden itibaren yakından takip ettik. COVİD -19 şüpheli ve pozitif vakalarımızı iki ayrı birimde ve tüm diğer hastalarımızdan uzakta izole bir şekilde tedavi ettik. Bu servisin bütün giriş çıkışlarını kısıtladık. Servis çalışanları dışında ne bir ziyaretçi, ne de başka birinin bu servise girmesine izin vermedik. Zaten ülkemiz bu süreci birçok gelişmiş ülkeden çok daha iyi yönetti. Bugünden sonra da hepimiz sosyal mesafeye, el hijyenine ve maske kullanımına dikkat etmeliyiz" dedi. Opr. Dr. Daştan, "Bu zor süreçte fedakârca çalışan tüm sağlık personelimize hastalarımız ve yönetimimiz adına canı gönülden teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.

Göktaşı düşünce o köy akıllara geldi, 5 yıl önce 40 araçlık para kazanılmıştı
Göktaşı düşünce o köy akıllara geldi, 5 yıl önce 40 araçlık para kazanılmıştı
Instagram üzerinden para kazanma dönemi başlıyor
Instagram üzerinden para kazanma dönemi başlıyor
Avatar 2'nin konusu belli oldu
Avatar 2'nin konusu belli oldu
Futbolda da patron olacak!
Futbolda da patron olacak!