Bursa
Çok Bulutlu
19.1°

Bursa'da ayakta yolcu kararı... Vatandaş endişeli!

BURSA , 11 Eylül 2020 Cuma, 11:10

Türkiye'de artan vaka sayıları nedeniyle toplu taşımaya dönük yeni kurallar getirildi. Bursa'da da bu kapsamda otobüs ve raylı sistemde ayakta yolcu sayısı sınırlandı. Ancak artan vakalara rağmen hala ayakta yolcu alınmasının riskli olacağını düşünenlerin sayısı hiç de az değil. Hem sağlıklı yolculuk yapmak, hem de işe gidiş ve geliş saatlerinde mağdur olmamak isteyen Bursalılar, sefer sayılarının arttırılmasını talep ediyor.

Bursa'da ayakta yolcu kararı... Vatandaş endişeli!

Bursa'da koronavirüs önlemleri kapsamında toplu taşımada yeni kararlar alındı. Bu kararlara göre, raylı sistem ve otobüsler kapasiteye göre ayakta yolcu alabilecek.

Bursa Valiliği, toplu taşıma araçları hakkında alınan yeni kararları açıkladı. Yapılan açıklamada, "Raylı sistem araçlara (metro, tramvay vb.) sabah 07:00-09:30 saatleri, akşam 16:30-19:30 saatleri arasında aracın belirlenmiş ayakta yolcu kapasitesinin %50'si kadar yolcu alınmasına ve otobüslere sabah 07:00-09:30 saatleri, akşam 16:30-19:30 saatleri arasında aracın belirlenmiş ayakta yolcu kapasitesinin 1/3 ü kadar ayakta yolcu alınmasına karar verildi" ifadesi yer aldı.

Hala ayakta yolcu alınmasının riskli olacağını düşünen Bursalılar çözüm olarak otobüs ve raylı sistemde sefer sayılarının özellikle işe gidiş ve dönüş saatlerinde arttırılmasını istiyor.

Normal şartlarda zaten ayakta yolcu almaları yasak olan minibüsçülere ise bir dokunan bin ah işitiyor. Pandemi sürecinde büyük zarara uğradıklarını belriten minibüs esnafı, mazot desteği talep ediyor.