Bursa
Az Bulutlu
27.3°

Bursa'da avukatlardan baro başkanlarına destek

BURSA , 23 Haziran 2020 Salı, 15:59

Barolarla ilgili yasa değişikliğine tepki göstermek için Ankara'ya yürüyen baro başkanının kente girişine izin verilmemesi ve karşılaştıkları muamele Bursa Adalet Sarayı önünde avukatlarca protesto edildi.

Bursa'da avukatlardan baro başkanlarına destek

Bursa Barosu Başkan Yardımcısı Av. Metin Öztosun tarafından okunan basın açıklaması şöyle:

"Manda ve himaye kabul edilemez deyip milleti yine milletin kendi azim ve kararı kurtaracaktır diyen Amasya genelgesinin 101.yılında Anadolu ve Rumeli müdafaayı hukuk ruhu ile 60 baro Ankara dan şehre yürümek istedi. Ancak Baro başkanları Ankara ya sokulmadı.

En tabi Anayasal hak olan seyahat, yürüyüş hakları ellerinden polis zoru ile alınarak gasbedildi. Başkanlarımız Ankara girişinde çevreleri barikatkatlarla çevrili ve tutsak halde bırakıldılar.

Dün Baro başkanları aç ve susuz bırakıldılar, yağmurdan korunmaları için kendilerine başkent büyükşehir belediyesi tarafından dağıtılmak istenen ekipmanları engellendi, çay kahve alabilecekleri kafeleri polis zoruyla zorla kapattırldı, baro başkanlarina sandalye verilmesi, battaniye verilmesi engellendi. Sürekli sözlü saldırılara bazen de fiili saldırıya muhatap oldular.

Sayın yurttaşlarımız Baro başkanlarının bile bu hakkı gasbediliyorsa hiç bir avukatin ve hiç bir vatandaşın hukuk güvenliği kalmamıştır

Anayasa da ki haklarımız sözde olarak yürürlüktedir ve idari kararlar ile askıya alınmaktadır

Türkiye artık hukuk devleti değil üstünlerin hukukunun uygulandığı bir polis devletiine dönüşmek üzeredir. Hiç kimse güvende değildir

Çoklu Baro /Nisbi temsil gibi sözde demokratik maskeler altına sığınarak avukatlık kanunu 76 ve 95 maddelerdeki hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını korumak ve işlerlik kazandırmak vazifesini tırpanlamak istenmekte olduğu için Baro başkanlarımız Ankara ya yürüyüşe geçmişlerdi. Çünkü Barolar halkın yanında. İşçinin emeğinin yanında. Kadının, çocukların, doğanın, köylülerin ve haksızlığa uğrayan tüm kesimlerin yanında. Bu haksızlıklarla mücadele eden avukat meslektaşlarının yanında.

İstisnasız 80 Baro da kendilerine sorulmadan yapılan böyle bir düzenlemeye karşı.

Ancak yurttaşlarımız artık devlet aygıtını yönetenlerin 2 dudağının insafına terk edilmiştir. Yeni anayasal düzen tam da işte budur.

Yargının tek bağımsız unsuru Barolarda bağımlı ve tam siyasi hale getirilip tam otoriter bir rejimine geçilmek istenmektedir. Biz bunu kabul etmiyoruz. En yüksek perdeden buna itiraz ediyoruz . "

Avukatlarin protestosunda geniş güvenlik önlemleri alınması dikkat çekti.

Açıklamanın ardından avukatlar baro başkanlarına destek için temsili oturma eylemi yaptı.