Bursa
Parçalı Bulutlu
18.2°

Bursa'da AVM'lerde son durum ne? İşte yanıtı...

BURSA , 28 Ağustos 2020 Cuma, 14:26

1 Haziran itibariyle devreye giren yeni normalleşme adımları ile birlikte AVM'ler yeniden hayata döndü. Kent Meydanı AVM Genel Müdürü Cemal Tuzcuoğlu, AVM'lerdeki son durumu enBursa.com'a anlattı.

Bursa'da AVM'lerde son durum ne? İşte yanıtı...

Yaklaşık 3 ay önce yeni normal ile birlikte AVM'ler de hayata döndü.

Pandemi sürecinde tartışmalara konu olan AVM'lerdeki son durum ile ilgili enBursa.com'a açıklama yapan Kent Meydanı AVM Genel Müdürü Cemal Tuzcuoğlu, AVM'lerin günah keçisi ilan edilmesine tepki gösterdi ve şöyle konuştu:

"AVM'LER HEDEF GÖSTERİLİYOR"

"Maalesef AVM'ler günah keçisi oldu. Bu çok yanlış ve eksik bir bakış açısı.Ülkemizde topu taşımalarda, pazar yerlerinde ve düğün derneklerde manzara belli iken biz AVM'ler hedef gösterildik maalesef. Aslında durum çok net. AVM'ler de gerekli tüm önlemler fazlası ile alındı ve alınmaya devam ediyor.Gerekli tüm hijyen tedbirleri hakkı ile alındı.Gerçek anlamda hastane standartlarında hijyen uygulamaları yapıyoruz. Havalandırmalara bağlı alt yapı düzenlemeleri gözden geçirilerek taze hava ile ortamlar beslenmekte. Tüm kapı girişlerde ısı ölçerlerle tüm girişler kontrol altında tutulmakta.Şimdi AVM'lerde son duruma gelirsek işler tabii ki çok olumsuz etkilenmiş durumda. Perakende sektörü ortama adapte olmakta zorlanıyor. Dolayısı ile AVM yatırımcıları da bu yönde zorlanmaya devam ediyor. Umarım aşı kısa vadede bir çözüm olarak karşımıza çıkar ve eski günlere döneriz."

Vatandaşların hala AVM'lere ilgi gösterdiğini fakat sadece ihtiyaçlarını görüp çıktıklarını belirten Tuzcuoğlu, şöyle devam etti:


"ELEKTRONİK VE EV EŞYALARINDA CİRO ARTIŞI VAR"

" Vatandaşın kalış süreleri kısaldı AVM'ler de. Diğer husus boş gezen insan çok azaldı bu iyi bir şey. Olumlu olana tek şey kişi başı harcama rakamı artmış durumda. Yani kişi başı sepet ortalaması artmış durumda. Buna bağlı olarak giriş trafiği arttıkça toparlanma devam edecek. Özellikle elektronik ve ev eşyaları kategorilerinde çok ciddi ciro artışı yaşıyoruz. Giyim kategorisinde orta segment de hızlı toparlanma var. Açık alanlı yeme içme kategorisinde de toparlanma devam ediyor."

Yeni normal ile birlikte açılan AVM'lerde henüz pandemisiz dönemin yakalanamadığını söyleyen Tuzcuoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"UMUDUMUZ AŞI"
"Geçen seneye göre kapı girişlerimiz %40 düşmüş vaziyette.Ciro bazında %28 düşüş yaşadık. Aslında yeni normale göre iyi sayılırız. Umudumuz aşı ile birlikte eski günlere ulaşmak. İnşallah o günleri görürüz."

Peki son günlerdeki vaka artışları AVM'leri nasıl etkiledi?

"TEŞEKKÜR ALMAMIZ GEREKİRKEN GÜNAH KEÇİSİ BİZ OLDUK"


"Kolay değil ,psikolojik olarak herkes olumsuz etkilendi. AVM'lerde neredeyse hastane standartlarında hijyen uygulamaları yapıyoruz.Bu cepheden bakıldığın da devlet erkinin bu sektöre teşekkür etmesi gerekirken günah keçisi biz olduk. Bu doğru değil. AVM'lerde müşterilerin kalış süreleri kısaldı.Nokta ziyaret alıyoruz yani müşterinin hedefinde ki mağaza neresi ise oraya girerek alışverişini yapıp çıkıyor. Net bir tablo var."