Bursa
Parçalı Bulutlu
31.9°

Bursa'da asırlık ağaçlar ve su kaynakları maden tehdidi altında

BURSA , 22 Ağustos 2020 Cumartesi, 15:46

Bursa'nın İznik ilçesi Hisardere köyü maden tehdidi ile karşı karşıya. Gizem Madencilik Şirketi'nin 496,42 hektar alanda altın arayacağı haberini alan CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, bölgeye giderek inceleme yaptı. Kayışoğlu, "Maden sahasında çok sayıda asırlık anıt çınar ağaçları yükseliyor. Köyün tarımsal sulama ve içme suyu ihtiyacını karşılayan su kaynakları var. Burası adeta cennetten bir köşe. Yok olmasına asla müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Bursa'da asırlık ağaçlar ve su kaynakları maden tehdidi altında

Bursa'nın İznik ilçesi Hisardere köyü Pınarbaşı bölgesi maden tehdidi ile karşı karşıya. Gizem Madencilik Şirketi'nin 496,42 hektar alanda altın arayacağı haberini alan CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, CHP İznik ilçe Başkanı Asiye Çalışkan, yönetim kurulu üyeleri ve Hisardere Köyü Muhtarı Adem Topçu ile birlikte bölgeye giderek incelemede bulundu.

"ÇED BAŞVURUSU RAPORLARI YOK"

Hisardere köyünde yer alan Pınarbaşı mevkiinde maden sondaj çalışması yapıldığı haberini aldıklarını söyleyen Kayışoğlu, "Tam olarak ayrıntılı bilgi sahibi değiliz. Ancak, gördüğümüz kadarıyla burası cennetten bir köşe. Asırlık anıt çınar ağaçları var. Su kaynakları var. Köylüler için hayat kaynağı oluşturuyor. Yetkililere bu konuda sorduğumuz da şirketin herhangi bir ÇED raporu başvurusu olmadığını söylediler. Ama sondaj çalışmasıyla bir maden taraması yapıldığını öğrendik" dedi.

"BİN YILLIK ÇINAR AĞAÇLARI VAR"

Çalışkan, "İlk etapta Hisardere köyün de maden aranacağı ardından da Dereköy ve İhsaniye köylerini de içine alacak şekilde maden sahasının büyütüleceğini öğrendik. Bulunduğumuz noktaya baktığımızda bura da belki de bin yıllık çınar ağaçları ve köyü besleyen su kaynakları bulunmakta. Maden faaliyetine başlamadan önce, yetkililerin harekete geçmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

"SUYUN YATAĞI DEĞİŞİRSE KÖY DİYE BİRŞEY KALMAZ"

Muhtar Topçu'da, "Bölge de maden çalışması yapıldığını 4-5 gün önce öğrendik. Buradaki güzel doğal yaşam tehlike altında. Su yatakları köyün içme ve tarımsal sulama ihtiyacını karşılıyor. Bu su bizim can damarımız. Burada dinamitle patlatmaların olacağı, alana iş makinelerin gireceği söyleniyor. Eğer böyle bir şey olursa bu su buradan yatak değiştirip kaçarsa bunun sorumlusu kim olacak. Hisardere köyü diye bir şey kalmaz. Yetkililerin müdahale etmesini istiyoruz" diye konuştu.

MADEN ŞİRKETİ BÖLGEYE YERLEŞMEYE BAŞLADI

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nden 4. Grup Maden Arama Ruhsatı alan Gizem Madencilik Şirketi, çoğunluğu ormanlık olan 496,42 hektar alanda faaliyet yürütecek. Şirket, Pınarbaşı mevkiinde şantiye kurmak için çalışmalarına başladı.

ASIRLIK ÇINARLARLARA TABELA ÇAKTILAR

Gizem Madencilik Şirketi'nin maden sahası girişinde yan yana bulunan asırlık iki anıt çınar ağacının gövdesine tabelalar çakarak daha şimdiden zarar verdiği görüldü.