Bursa
Açık
26.1°
enBursa Haber

Bursa'da AK PARTİ'den MHP'ye 'sembolik' jest

BURSA , 13 Ocak 2019 Pazar, 20:34

AK PARTİ, Cumhur İttifakı kapsamında radikal bir karar verdi ve Türkiye'deki ilk belediyesini MHP'ye bıraktı.

Bursa'da AK PARTİ'den MHP'ye 'sembolik' jest

AK PARTİ'nin, Cumhur İttifakı kapsamında Bursa'da MHP'ye bıraktığı Yenişehir'in dikkat çekici bir özelliği var. Yenişehir, Türkiye'deki ilk AK PARTİ'i belediyeydi.

AK PARTİ'nin kurulduğu 2002 yılında Yenişehir'de ANAP'lı belediye başkanı Mehmet Kaya iş başındaydı. Aynı dönemde Fazilet Partisi'nden belediye meclis üyesi olan Bülent Hamdi Cingil, partisi kapanınca AK Parti'ye geçerek, ilçede AK Part'nin kurucu üyesi olmuştu.

İçişleri Bakanlığı, 2003 yılında Kaya'yı görevden alındı. Cingil de Kaya'nın görevden alınmasının ardından belediye meclisinde başkan seçilmişti. Yani Yenişehir Belediyesi AK Parti'nin Türkiye'deki ilk belediyesi olmuştu.

Aradan tam 15 yıl geçtikten sonra AK PARTİ, Türkiye'deki ilk belediyesini Cumhur İttifakı kapsamında MHP'ye bıraktı.

MHP'nin Yenişehir Belediye Başkan adayı olarak da yıllarca belediyede görev yapan Davut Aydın gösterildi.

Adaylığının resmen açıklandığı törende AK PARTİ'lileri "Bozkurt" işaretiyle selamlayan Aydın, Sözcü'ye yaptığı açıklamada, "Yenişehir Belediyesi Tahakkuk Servisi'nde yıllarca görev yaptım. Görev süresince de vatandaşlarımızın sorunlarıyla alakadar olup, gerekli kolaylıkları gösterdim. Bundan sonra da bu hizmet anlayışımızı taçlandırmayı hedefliyorum. İnşallah önümüzdeki dönem vatandaşımıza hizmet etmeyi sürdürmek nasip olacak" dedi.

Aydın, adaylığının ilan edilmesinden sonra sosyal medyada da şu mesajı paylaştı:

"Bugün itibariyle Milliyetçi Hareket Partisi Bursa İl Başkanımız Sayın M. Cihangir Kalkancı tarafından şahsımın Yenişehir Belediye Başkan Adayı olduğum resmi olarak tebliğ edilmiştir. Öncelikle şahsıma olan güvenleri ve aday gösterilmem nedeniyle başta Bilge Liderimiz Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli'ye, Genel Sekreterimiz Sayın İsmet Büyükataman'a, Genel Başkan Yardımcımız Mustafa Hidayet Vahapoğlu'na Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sayın Sadir Durmaz'a, Bursa İl Başkanımız Sayın M. Cihangir Kalkancı'ya Yenişehir İlçe Başkanımız Sayın Arif Eren'e Genel Merkezimizin tüm değerli Yöneticilerine, Milliyetçi Hareket Partisi Bursa il, ilçe teşkilatları ile Ülkü Ocakları il ve ilçe teşkilatlarımıza teşekkür ediyorum. Bizlere güvenen ve inanan kıymetli hemşehrilerimden aldığım güçle Yenişehir'e hizmet etme sevdasıyla bugüne kadar aşkla ve şevkle bekledik. Bundan sonra da ilk günkü heyecan ve şevkle Yenişehirimize en güzel hizmetleri vermek, Milliyetçi Hareket Partisi'nin örnek ve üretken belediyecilik anlayışını ortaya koyacağımız güzel projelerle tüm yurtta göstermek için canla başla çalışmaya devam edeceğimizin bilinmesini istiyorum. Bir kez daha Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli başta olmak üzere, tüm Yenişehirlilere teşekkür ediyorum.
GELECEĞİMİZ YENİŞEHİR"

YENİŞEHİR'DE 2018 GENEL SEÇİM SONUÇLARI

24 Haziran genel seçimlerinde Yenişehir'de AK PARTİ yüzde 42.56, MHP yüzde 11.10 oranında oy almıştı.

Yenişehir'de CHP'nin oyu yüzde 22.64, İYİ Parti'nin oyu yüzde 9.96 düzeyindeydi.

YENİŞEHİR'DE 2014 YEREL SEÇİM SONUÇLARI

Yenişehir'de 2014 yerel seçimlerinde partilerin oy oranları şöyle olmuştu:

AK PARTİ Yüzde 44.6

MHP Yüzde 41.3

CHP Yüzde 8.7