Bursa
Parçalı Bulutlu

Bursa'da 8 bin işçiye destek paketi

BURSA , 02 Nisan 2020 Perşembe, 14:13

Bursa'nın doğu yakasında Kestel ve Gürsu sanayi bölgelerinin birleşmesi ile kurulan Uludağ Organize Sanayi Bölgesi (Uludağ OSB), koronavirüs nedeniyle ilk etapta 8 bin işçiyi kapsayacak bir destek kampanyası başlattı. Uludağ OSB Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Aydın, destek kampanyasının ayrıntılarını enBursa'ya anlattı.

Bursa'da  8 bin işçiye destek paketi

'ÇALIŞAN SAYISI YÜZDE 50 AZALDI'

230'un üzerinde firmanın bulunduğu Uludağ OSB'de yaklaşık 16 bin çalışan olduğunu belirten Aydın, koronavirüs salgını nedeniyle çok sayıda firmanın üretime ara verdiğini, üretime ara vermeyen firmaların ise çalışanlarının önemli bir bölümünü izne çıkardığını ve esnek çalışma yöntemine geçtiğini söyledi.

Çalışanların mağdur olmaması için destek paketi hazırlamya karar verdiklerini belirten Aydın, şöyle konuştu:

8 BİN İŞÇİYE DESTEK PAKETİ

"OSB bünyesinde esnek çalışma yöntemi ile birlikte yaklaşık 8 bin işçimiz çalışıyor. Esnek çalışma bildiğiniz gibi dönüşümlü. Yani bir hafta bir grup çalışıyorsa diğer hafta başka bir grup çalışıyor. Biz de ilk etapta asgari ücret veya asgari ücrete yakın maaş alan işçilerimizin bu süreçte yanlarında olmak için bir destek paketi hazırlıyoruz. Gıda kolisi olarak hazırladığımız bu paketleri ilk etapta yaklaşık 8 bin işçimize dağıtmış olacağız. Pakette bir ailenin mutfak ihtiyaçlarını karşılayacak ürünler yer alacak."

Uludağ OSB Müdürü Tanju Karasu, daha önce enBursa'ya yaptığı açıklamada bu sürecin dayanışmanın önemini bir kere daha hatırlattığını belritip şunları söylemişti:

'KORONA BİZE DAYANIŞMAYI HATIRLATTI'

"İdari binamızı ilaçlattık. Fabrikalarımızı önlemlerle ilgili bilgilendirdik. Fabrikalarda ilaçlatıldı. Yemekhanelerde insan sirkülasyonunu azaltmak için etap etap düzenlemeye gittik. Fabrikalar servislerini ilaçlatıyor. Kronik hasta ve belli bir yaş üstündekilere idari izin veriliyor. Emziren ve hamile kadınlara izin veren firmalarımız var. Mümkün olduğu kadar koronavirüs bize dayanışmayı hatırlattı. Her gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Biz de olası karantina durumu ve benzeri durumlarla ilgili önlem planlarını yapmaya çalışıyoruz. Acil durum planı. Bölgemizin her tarafını, yollar da dahil ilaçlandırma çalışması başlatacağız."

Irkçı cinayete ünlülerden tepki
Irkçı cinayete ünlülerden tepki
Futbolda da patron olacak!
Futbolda da patron olacak!
Göktaşı düşünce o köy akıllara geldi, 5 yıl önce 40 araçlık para kazanılmıştı
Göktaşı düşünce o köy akıllara geldi, 5 yıl önce 40 araçlık para kazanılmıştı
Pamukkale'den 400 kamyon çamur çıkarılacak
Pamukkale'den 400 kamyon çamur çıkarılacak