Bursa
Parçalı Bulutlu
27°

Bursa'da 3 vaka! Koronanın hedefinde artık çocuklar da var

SAĞLIK , 01 Eylül 2020 Salı, 16:08

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Üroloji Kliniğinde son bir haftada yaşları 4-6 arasında değişen 3 çocuğa Covid-19 teşhisi konuldu. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Çocuk Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Emin Balkan, anne babaları tedbirler konusunda uyardı.

Bursa'da 3 vaka! Koronanın hedefinde artık çocuklar da var

Korona virüs vakalarındaki artıştan çocuklar da etkilenmeye başladı. Daha önce kronik sağlık sorunu olmadığı sürece riskli gruplar içine dahil edilmeyen çocukların da korona virüs testleri pozitif çıkmaya başladı. Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde sadece bir klinikte bir haftada 3 çocuğa COVİD-19 teşhisi konuldu. Korona virüslü 3 çocuğun da hiçbir semptom göstermemesi dikkat çekti.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Çocuk Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Emin Balkan, yaşları 6 ile 4 arasındaki 3 çocuğun cerrahi müdahale öncesi yapılması gereken covid-19 testlerinin pozitif tespit edildiğini açıkladı.

Ülke genelindeki vaka artışlarına dikkat çeken Prof. Dr. Balkan, çocukların virüsün taşınmasında önemli bir rol alabileceğini belirtti. Çocukların herhangi bir semptom göstermeden de hastalığı geçirebileceğini belirten Balkan, anne babaları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Prof. Dr. Balkan, şunları söyledi;

"Bizim kliniklerde çocuk cerrahisi ameliyatlarımız öncesi rutin, sağlıklı bebek ve çocuklarımızı ameliyatlardan birkaç gün öncesi korona testi yapıyoruz. Geçen hafta yaşları 4-6 arasında değişen ve hiçbir semptom göstermeyen, hiçbir klinik bulgusu olmayan 3 çocuğumuzun testleri pozitif çıktı.

Toplumda bir yanlış kanaat var. 'Çocuklarda korona virüs' yok diye. Bursa'da ve üniversitemizde hiç bir sıkıntısı yokken, başka bir sebeplerden dolayı ameliyat yapacakken, korona virüs testleri pozitif çıkan hastalarımız var. Bunların aileleri de anne babaları da farkında değiller. Bu önemli bir özellik. Çünkü bu çocuklar yaş olarak anne- baba, babaanne, dedeler, ninelerle beraberler. Bunlar kendi aralarında bu virüsü taşıyorlar. Eve geliyorlar en yakınlarına bulaştırıyorlar. Bu kişiler aldıkları virüsün sayısı ve yoğunluğu fazla ise klinik bulguları vermeye başlıyor.

Özellikle çocuklarımız için de korona virüs önlemleri acısından dikkatli davranılmalıyız. Biz, neden hep mesafe, maske ve hijyen diyoruz. Çünkü çocuklarımızı da bu yönde korumamız lazım."