Bursa
Parçalı Bulutlu
27.4°

Bursa'da 2020 kaçakla mücadelede milat olabilir mi?

BURSA , 06 Ocak 2020 Pazartesi, 11:37

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından kaçak yapılaşmayla mücadele kapsamında oy birliği ile bir dizi karar aldı. Ancak aradan geçen 6 ay kararların uygulanıp uygulanamayacağı konusunda soru işaretleri oluşturdu. Peki, 2020 yılı Bursa için kaçakla mücadelede milat olabilir mi?

Bursa'da 2020 kaçakla mücadelede milat olabilir mi?

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 28 Temmuz 2019 tarihinde yapılan oturumunda kaçakla mücadele konusunda alınan kararlar şöyleydi:

  • Büyükşehir sınırları içerisinde yasal izni olmayan inşaatlara göz açtırılmayacak.
  • Kaçak yapılar planlı ya da plansız alanda inşa edilmesine bakılmaksızın en geç 3 iş günü içerisinde yıkılacak.
  • Kaçak yapılara beton döken firmaların iş yeri açma ve çalışma ruhsatları, 6 ay süreyle dondurulacak. Yasağın 3 kez delinmesi durumunda ilgili firmaların iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatları iptal edilecek.
  • Kaçak inşa edildiği tespit edilen yapılarda su, doğalgaz, elektrik ve iletişim gibi hizmetler en geç 3 iş günü içerisinde sonlandırılacak.
  • Altyapı hizmeti sağlayan kuruluşlar hakkında idari ve adli işlemler başlatılacak.
  • Kaçak yapıya müteahhitlik hizmeti veren kişilerin belgeleri 3 iş günü içerisinde iptal edilecek mühendislik hizmeti sağlayan kişiler de çeşitli yaptırımlara maruz kalacak.
  • Hızlı tespit, müdahale ve etkin sonuç alabilme adına drone ile 7 gün 24 saat hava denetimleri gerçekleştirilecek.

BURSA'NIN KANAYAN YARASI: KAÇAK YAPILAŞMA

Özellikle 1980'li yıllar itibari ile artan göç dalgası Bursa'da kaçak yapılaşmanın da önünü açarak altyapıdan yeşil alana, ulaşımdan sosyal problemlere kadar bir dizi soruna kapı araladı.

Yıllardır kronikleşen kaçak yapılaşma sorunu karşısında belediyelerin kararlılık mesajlarının sözde kalması, Bursa Ovası'nın, yeşilinin, ulaşımının ve altyapısının seçim hesaplarına kurban gitmesine neden oldu.

Belediyeler yıllar içinde bir çok kaçak yapıyı yıktı. Ancak, yerine yenilerinin hatta çok daha fazlalarının yapılması bir türlü engellenemedi.

Son olarak Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi, oybirliği ile kaçakla mücadele konusunda önemli kararlar aldı.

2023'e kadar seçimsiz bir dönemin olması ve kararların oy birliği ile alınması, kaçakla mücadelede bu kez doğru adımların atılabileceği umudunu yarattı.

Aradan geçen 6 ayda bu konuda alınan kararların ciddiyetine uygun adımların atılıp atılmadığı ise belirsizliğini koruyor.

Bursa'da 2019 yılı içerisinde yaklaşık bin 200 kaçak konut tespiti yapıldı.

2019'DA KAÇAK İNŞAAT KARNESİ

Osmangazi'de, sadece Temmuz-Ağustos 2019'u dönemini kapsayan 2 aylık süreçte 81 kaçak inşaat tespit edildi. Yıldırım'da 2019 yılında 490 kaçak yapı tesbiti yapılırken, 296'sının yıkıldığı belirlendi. Nilüfer'de 2019'un Temmuz-Ağustos-Eylül ve Ekim aylarında 47 kaçak inşaat tutanağı tutuldu. Kestel'de 2019'un Ocak-Haziran döneminde tam 202 kaçak inşaat yapılırken, Gürsu'da 2019'un ilk 9 aylık döneminde inşa edilen kaçak yapı sayısı 133 olarak belirlendi. Yine aynı dönemde Orhangazi'de 67 kaçak inşaat tutanağı tutuldu. Temmuz-Ağustos-Eylül ve Ekim aylarında Mudanya'da tesbit edilen kaçak yapı sayısı ise 78...İnegöl'de 2019'un Ağustos-Eylül ve Ekim aylarını kapsayan 3 aylık dönemde 62 kaçak inşaat tespit edildi. Yılın ilk 10 aylık döneminde Karacabey'de 28 kaçak inşaat zaptı tutulurken, İznik'te eylül ve ekim aylarında 8, Yenişehir'de Ağustos ayında 3 kaçak inşaat tespit edildi.

TESPİT VAR YA UYGULAMA?

Aradan geçen süreye karşın hakkında tutanak tutulan yapıların hala yıkılmaması, alınan kararların bir ivme yaratıp yaratmadığı hususunda soru işaretlerine neden oldu. En önemli nokta ise kaçak yapılaşmayla mücadelenin kaçak inşaat yapımı kadar hızlı ve seri olmaması.

'KAÇAKLA MÜCADELE SİYASETE ALET EDİLMEMELİ'-HABERE GİT

Peki, 2019 yılı kaçakla mücadelede milat olabilir mi? 2019 Temmuz ayında alınan kararlar 2020'de pratiğe dökülerek somut ve tatmin edici adımlar atılacak mı?

Bursa kamuoyu şimdi bu soruların yanıtlarını bekliyor.