Bursa
Açık
22.3°

Bursa Büyükşehir'den servis kararı

BURSA , 28 Temmuz 2020 Salı, 19:00

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 'Taksi Dolmuş, Minibüs, Servis Araçları ve Özel Toplu Taşıma Araçları Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldı. Buna göre özel eğitim kurumları kendi üzerilerine kayıtlı ya da dışarıdan A Tipi Güzergah İzin Belgesi kapsamında hizmet veren araçlarla taşımacılık yapamayacak.

Bursa Büyükşehir'den servis kararı

Bursa Servis Aarçları ve Halk Otobüsleri Odası'nın talebi kapsamında yönetmelikte yapılması talep edilen değişiklikler Büyükşehir Belediye Meclisi'nde görüşüldü.

A tipi Güzergah izin Belgesi kapsamında, özel eğitim kurumları, özel yurtlar, özel ana okulu ve kreşler tarafından kendi öğrencilerini taşımak amacıyla gerçek ve tüzel kişilerin tahdit dışında kendileri adına tescilli araçlarla yapılan taşımacılık faaliyetinde ayrıca bir ticari faaliyet yaparak gelir elde ettikleri ve S plaka esnafının mağdur olduğu gerekçesi ile A tipi güzergah izin belgeleri iptal edildi. Daha önce alınan belgeler son geçerlilik tarihine kadar kullanılabilecek.

Karara göre özel eğitim kurumları, özel yurtlar, özel ana okulu ve kreşler kendileri adına kayıtlı ya da A Tipi Güzergah İzin Belgesi kapsamında dışarıdan hizmet veren araçlarla taşımacılık yapamayacak.

Karar, söz konusu araçlarda istihdam edilen kişilerin işsiz kalacağı gerekçesi ile CHP ve İYİ Parti gruplarının red oyuna karşın oy çokluğu ile alındı.