Bursa
Açık
20.1°
enBursa Haber

Bursa Büyükşehir'de komisyon seçimi yeniden yapıldı

BURSA , 07 Ağustos 2019 Çarşamba, 23:31

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisinin olağanüstü oturumunda, ihtisas komisyonlarına yeniden üyelik seçimi yapıldı.

Bursa Büyükşehir'de komisyon seçimi yeniden yapıldı

Önceki seçimlerde komisyonlarda yer bulamayan İYİ Partililer konuyu yargıya taşıyınca talebi haklı gören Bursa 2. İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Kararın 30 gün içerisinde uygulanması gerektiği hükmü üzerine Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nin olağanüstü toplanmasıyla komisyonlardaki sayı değişti. Komisyonların her birinde AK Parti'den 4, CHP, MHP İYİ Parti'den de birer üye bulunuyor.

İYİ PARTİ'DEN 10 İSİM

Toplantıda,. 11 ihtisas komisyonundan 9'undaki üye sayısnını 5'ten 7'ye çıkartılması kararlaştırıldı. Böylelikle, Büyükşehir'de İYİ Parti'li 10 meclis üyesi yargı kararıyla ilk kez komisyonlara girmiş oldu. İYİ Parti'den Çevre ve Sağlık Komisyonuna Ahmet Koçinali, Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'na Ferit Gürsoy, Ulaşım Komisyonu'na Bülent Mumcu, Hukuk komisyonuna Mehmet Aybars Yılanlı, Sosyal İşler ve Turizm Komisyonuna İsa Söğüt, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği komisyonuna Ferit Gürsoy, Engelliler Komisyonu'na Mehmet Kalpan, Tarım, Hayvancılık ve orman Komisyonuna Sedat Hiçdurmaz, Doğal Afet ve Kentsel Dönüşüm Komisyonuna da Ersal Kaya seçildi.

Plan ve Bütçe ile İmar ve Bayındırlık Komisyonları'ndaki 7 olan üye sayısının ise 9'a yükseltilmesi talebi kabul edilmedi. Bunun üzerine CHP'li birer üye bu komisyonlardan düşürüldü.. Buna göre, Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan CHP'li Yalçın Işıkyıldız ayrıldı, yerine İYİ Parti'nin Grup Sözcüsü Mehmet Temirtaş girdi. İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nda da CHP'li Arzu Karataş'ın yerine Adnan Akın alındı.