Bursa
Açık
18.1°

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden özgür medyaya 'yıkım'

BURSA , 03 Eylül 2020 Perşembe, 15:47

enBursa.com'un kurulduğu günden bu yana sürdürdüğü bağımsız ve tarafsız yayın çizgisi Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin hoşuna gitmedi. Büyükşehir Belediyesi, enBursa.com'un yayınını "geçici" olarak sürdürdüğü binayla ilgili "sözleşme süresi dolmadığı halde" yıkım kararı aldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden özgür medyaya 'yıkım'

Bursa Büyükşehir Belediyesi, basın ve ifade özgürlüğüyle eleştiri hakkına ne kadar saygılı olduğunu son icraatıyla bir kez daha gösterdi.

Bugüne kadar hoşuna gitmeyen haber ve yorumları "yayından kaldırtma", basın-yayın kuruluşlarını "ilan/reklam kesme" yoluyla "ıslah" etme girişimlerine tanık olunan Büyükşehir Belediyesi'nin son icraatı, enBursa.com ofisi hakkında "yıkım kararı" almak oldu.

Ekim 2017'de "başta Bursa kamuoyu olmak üzere halkın haber alma hakkını yerine getirme" amacıyla yayın hayatına başlayan enBursa.com, Kasım 2019 tarihinde Emin Adanur'un yönetim kurulu başkanı olduğu EA Medya AŞ. bünyesine katıldı. enBursa.com'un yeni dönem tanıtım töreni de bu gün "yıkım kararı" çıkarılan ofisinde 16 Kasım 2019 tarihinde yapıldı.

Bu törene iktidarından muhalefetine her partiden siyasiler; milletvekilleri ve belediye başkanları katıldı. Törende Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ı da Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Bayhan temsil etti.

enBursa.com'un tanıtım töreninden yansıyan görüntüler, tıpkı kendisi gibi çok sesli bir atmosferi yansıttı.

'ÇIKAR GÖZETMEKSİZİN...'

Yaklaşık bir yıl önceki bu güçlü hamleyle İsmail Kemankaş, Yüksel Baysal, Cennet Yüzer Cankılıç, Selahattin Adıgüzeller ve Mustafa Gültekin gibi Bursa basınının en saygın isimlerini bir araya getirerek, özgür ve çok sesli bir medya platformuna dönüşen enBursa.com, yayınlarını en başta koyduğu "bireysel ya da kurumsal hiçbir baskı ve çıkar gözetmeksizin" sürdürdü. Ancak bu ilke Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin hoşuna gitmedi. Zira aradan geçen süre içerisinde Büyükşehir Belediyesi'nin kamuoyu nezdinde tepki çeken çok sayıda icraatı, yaptıkları ya da yapamadıkları enBursa.com'un gerek haber gerekse yorum sayfalarına yansıdı. İşte bu sürecin sonunda Büyükşehir Belediyesi, enBursa.com'un yayınını "geçici" olarak sürdürdüğü Nilüfer Konak Mahallesindeki ofisi hakkında "yıkım" kararı aldı.

SÖZLEŞME BİTMEDEN YIKIM KARARI

Söz konusu ofis, Ergünkent Yönetim Kurulu Başkanı Emin Adanur'un EA Medya AŞ'yi kurmadan önce Nilüfer Belediyesi'nden 30 Ekim 2017 tarihinde şantiye sahası ve satış ofisi olarak 36 aylığına kiraladığı bir alan üzerinde kuruluydu. Başka deyişle sözleşmesi 30 Ekim 2020 tarihinde son buluyordu.

Üstelik sözleşmenin uzatılma yetkisi de Nilüfer Belediyesi'ne aitti.

enBursa.com'un EA Medya bünyesine katılması sırasında yayınların söz konusu sözleşme bitene kadar, yani "geçici" olarak aynı ofiste yapılması kararı alındı. Süreç içinde de enBursa.com'un ihtiyaçlarını karşılayacak, Bursa'ya da yakışacak bir medya ofisi ve stüdyoların hazırlanması çalışmalarına başlandı. enBursa.com ekibi bir yandan bu çalışmaları sürdürürken, bir yandan da halkın sesini duyurmaya, eleştiri hakkını kullanmaya devam etti. İşte Bursa Büyükşehir Belediyesi, bu durumu hazmedemedi. Büyükşehir Belediye Encümeni 4 Ağustos 2020 tarihinde aldığı 2020/4843 sayılı kararla enBursa.com'un da yayınını sürdürdüğü ofisin "amacı dışında kullanıldığı" gerekçesiyle yıkımına karar verdi.

Karar EA Medya ve Ergünkent Yönetim Kurulu Başkanı Emin Adanur'a tebliğ edilmeden altyapı kuruluşlarına gönderildi. Büyükşehir Belediyesi, önce enBursa.com'un elektriklerini kestirmeye çalışarak, yayını engellemeye çalıştı. Bu yolla sonuç alamayacağını kendisi de çok iyi biliyordu. Zira bugün ilan/reklam ilişkisiyle Bursalıların kaynaklarını aktardığı onlarca internet sitesinin ne elektriği kesilecek bir ofisi vardı ne de o internet sitelerinde bir haber...

Bu girişimin arkasından da Büyükşehir Belediyesi Yapı Kontrol bürosundan iki kişilik bir ekip bir zabıta memuru eşliğinde enBursa.com'a gelerek, yazılı bir tutanak tuttu ve yıkım kararı EA Medya ve Ergünkent Yönetim Kurulu Başkanı Adanur'a tebliğ edildi.

Yapılan tüm bu işlemlerle ilgili son kararı, elbette Türk yargısı ve Bursa kamuoyu verecektir. Ancak enBursa.com olarak şu soruları da kamuoyu gündemine taşımak gerekliliğine inanıyoruz.

- enBursa.com 16 Kasım 2019 tarihinden beri yayınını yıkım kararı aldığınız ofiste sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi de o tarihten beri bunun farkında. Zira yukarıda da belirttiğimiz gibi tanıtım törenine AK Partili yerel yönetici ve milletvekilleri de katıldı. Peki, bu durum neden o zaman değil de son aylarda sorun teşkil etti?

- Yıkım kararının gerekçesi anayasa mı yasa mı yönetmelik mi? Yoksa, seçim sürecinde yapılan ve Bursa basınında aralarında enBursa.com'un da olduğu birkaç sitede yer alan, Uğur Mumcu, Türkan Saylan, Nazım Hikmet ve Bahriye Üçok'un "vatan haini" ilan edildiği skandal açıklamalardan Dünya Mirası Ulucami'nin siyasete alet edilerek TV stüdyosu haline getirilmesine, 30 Ağustos Zafer Bayramının Ormancılık Haftasıyla eş tutulmasından pandemi sürecinde yaşanan maske ve su faturaları rezaletine ve aile fertlerinin ticari ilişkileri üzerinden çıkar elde edilmesine kadar uzanan haberler mi?

- Yıkım kararının asıl gerekçesi olan enBursa.com, Bursalıların kaynaklarını aktardığınız "kayıt dışı-gecekondu" internet sitelerinden biri olsaydı, yeri yurdu belli olmasaydı, ne yapacaktınız?

- Sözleşme süresi dolmadan yapılan bu işlemler hakkaniyete ne kadar uygundur? Elektrik su keserek, hatta bina yıkarak, bir basın kuruluşunun hele hele bir internet sitesinin sesini kısamayacağınızı bilmiyor musunuz?

- Her biri "Bursa Bursa" diye yatıp kalkan, editöründen muhabirine, köşe yazarından kameramanına kadar hepsinin amacı "üzüm yemek" olan saygın gazetecilere "kepçe" göstermenizin anlamı nedir?