Bursa
Açık
-0.9°
enBursa Haber

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı'na 'çok anlamlı' davet

BURSA , 23 Ağustos 2019 Cuma, 09:48

30 Ağustos Zafer Bayramı için sarfettiği "Halkı ilgilendiren bir bayram değil" şeklindeki sözleriyle büyük tepkiye yol açan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a "çok anlamlı" bir davet geldi. Kütahya heyeti Başkan Aktaş'ı "Yüzyıllık Vefa, Yüzyıllık Farkındalık" projesi kapsamında Dumlupınar'da yapılacak "Zafer nöbeti"ne davet etti.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı'na 'çok anlamlı' davet

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, dün Kütahya heyetini ağırladı.

Dumlupınar Belediye Başkanı Şemsettin Akağaç, Altıntaş Belediye Başkanı Arif Teke, Anadolu Şehit Aileleri ve Gaziler Federasyonu Genel Başkanı Kayhan Yazıcı, Genel Sekreter Serdar Delibalta ile Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Taner Bilgin ve Dumlupınar Üniversitesi Mezunları Derneği Başkanı Mutlu Çınar, Başkan Aktaş'ı ziyaret etti.

Kütahya heyeti, Başkan Aktaş'ı 29 Ağustos şafağında Dumlupınar Şehitliğinde yapılacak anma törenine davet etti.

Dumlupınar Şehitliğinde sabah namazı kılınacak, katılımcılara 97 yıl önceki Büyük Taarruz öncesi Mehmetçik'in kumanyası olan yağlı buğday çorbası ve üzüm hoşafı ikram edilecek.

Ziyarete ilişkin fotoğrafları sosyal medya hesabından yayınlayan Başkan Aktaş, "Kütahya Dumlupınar Bld. Başkanımız Şemsettin Akağaç, Altıntaş Bld. Başkanımız Arif Teke, Dumlupınar Üniversitesi Mezunları Derneği Başkanı Mutlu Çınar, Anadolu Şehit ve Gazi Aileleri Fed. Bşk. Kayhan Yazıcı ile "YÜZ YILLIK VEFA, YÜZ YILLIK FARKINDALIK" projesi kapsamında yüksek lisans öğrenimini tamamladığım Kütahya ilimizde gerçekleştirilecek olan Milli mücadeleyi Cumhuriyete taşıyan 30 Ağustos Zafer Bayramı "Zafer Nöbeti" detayları hakkında istişarede bulunduk." mesajını paylaştı.

Bursa'da 25 bine yakın Dumlupınar Üniversitesi mezunu olduğunu ve Bursa'dan 10 otobüsle törenlere katılım sağlayacaklarını dile getiren Mezunlar Derneği Başkanı Mutlu Çınar, ulaşım organizasyonuna verdikleri destek nedeniyle Başkan Aktaş'a teşekkür etti. Çınar, "Mustafa Kemal Paşa'nın sabah ezanıyla birlikte hücum emrini verdiği saatlerde sabah namazının kılınması, katılımcılara askerlerin o günkü kumanyası olan yağlı buğday çorbası ve üzüm hoşafı ikramı ile o günkü ortamı yaşatmak istiyoruz. Alinur Başkanımız da Yüksek Lisansını Dumlupınar'da yaptığı için O'nu da aramızda görmek istedik" dedi.

Kütahya, Bursa ve Bilecik'in de milli mücadelenin yoğun olarak yaşandığı bir bölge olduğunu hatırlatan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da "Bu törenlere katkı vermek benim için de ayrı bir onur ve şereftir. Önce Dumlupınar'daki törenlere ardından da Bursa'daki törenlere katılacağım. Milli mücadelenin 100'üncü yılına giderken şehitlerimizi daha iyi anlayabilmek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm ecdadı rahmetle yâd etme adına güzel bir organizasyon olacak. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Başkan Aktaş, temmuz ayında Büyükşehir Belediye Meclisi'nde CHP'nin 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda toplu taşımanın ücretsiz olmasını önerisine "Halkın genelini ilgilendiren bir bayram değil. Ormancılık Haftasında da trenleri bedava mı yapalım?" diyerek karşı çıkmış, sözlerinin büyük tepki yaratması üzerine yanlış anlaşıldığını söylemişti.