Bursa
Çok Bulutlu
6.4°
enBursa Haber

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'tan enbursa.com'a özel açıklamalar

BURSA , 10 Ağustos 2018 Cuma, 16:11

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, enbursa.com'u ziyaret etti, kent gündemine ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı. Bursa ulaşımının anayasası niteliğindeki trafik master planını eylül sonu itibariyle kamuoyuna açıklayacaklarını söyleyen Aktaş, toplu ulaşımda entegrasyonunun önemine dikkat çekti. "Köy minibüsleri gibi istediği yerde duran kalkan bir yapıyla biz 3 milyonluk Bursa'nın trafiğini düzeltemeyiz" diyen Aktaş, özellikle kentin doğusunda minibüsçü esnafın entegrasyona yanaşmadığını kaydetti. İmar affından yararlanıp yararlanmayacağı tartışılan Tower Plaza konusuna da son noktayı koyan Aktaş, OSB'lerle ilgili de çarpıcı bir rakam verdi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş'tan enbursa.com'a özel açıklamalar

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, kentin en özgün ve en özgür dijital yayın platformu enbursa.com'u ziyaret etti.

Esat Kaplan'ın hazırlayıp sunduğu Editör programında kent gündemine ilişkin soruları yanıtlayan Başkan Aktaş, acil eylem planının kasım sonu itibariyle tamamlanacağını, Bursa ulaşımının anayasası niteliğindeki trafik master planını da eylül sonu itibariyle kamuoyuna açıklayacaklarını söyledi.

Aktaş, toplu ulaşımda entegrasyonunun önemine dikkat çekti. "Köy minibüsleri gibi istediği yerde duran kalkan bir yapıyla biz 3 milyonluk Bursa'nın trafiğini düzeltemeyiz" diyen Aktaş, özellikle kentin doğusunda minibüsçü esnafın entegrasyona yanaşmadığını kaydetti. İmar affından yararlanıp yararlanmayacağı tartışılan Tower Plaza konusuna da son noktayı koyan Aktaş, OSB'lerle ilgili de çarpıcı bir rakam verdi.

enbursa.com'u ziyaret eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, enbursa İmtiyaz Sahibi Uygar Külhaşoğlu ve enbursa Genel Yayın Yönetmeni Esat Kaplan'a Bursa tablosu armağan etti

İşte Başkan Aktaş'ın açıklamaları:

'ULAŞIMDA BÜTÜN PARAMETRELERE EL ATIYORUZ'

"Türkiye'de 30 büyükşehir var. Bursa'da trafik/ulaşım gündemi diğerlerine göre daha fazla. Orta ölçekteki büyükşehirlerde problem bu kadar değil. Bursa, hızla büyüyen bir şehir. Beraberinde sanayiyle yaşayan bir şehir. 21 tane Organize Sanayi Bölgesi (OSB) var, ilçelerle beraber... Böylesine insan sirkülasyonunun yoğun olduğu bir ortam içerisinde, ulaşım her zaman ön planda olur. Herkesin öncelikli konusu. Tabii ulaşımı da tek bir konuya yıkmamak lazım. Sadece metro hattı, sadece otobüs, ücretler, otopark sorunu... bunlar hep alt başlıklar. Bütün parametrelere tek tek el atmaya çalışıyoruz."

'ACİL EYLEM PLANI BİTTİĞİNDE YÜZDE 40 RAHATLAMA'

"Biz 'Yüzde 40 trafikte rahatlama var' demiyoruz. Bizim bir acil eylem planımız var. 26 tane kavşak, şerit genişletmeler, iki köprü... Bunların tamamı bittiğinde yüzde 35-40'lar olacak. Bu acil eylem planı içerisinde. Bakın Stadyum'un oraya 950 yataklı bir hastane geliyor. Daha ortada hastane yok. Odunluk'ta, Çamlık'ta binalar bir taraftan devam ediyor. Yarın bu konutlarda insanlar oturmaya başlayacak. Bir trafik sirkülasyonu başlayacak, yaya sirkülasyonu olacak. Belirli bir yoğunluk ortaya çıkacak. Dolayısıyla trafik devamlı takip edilmesi gereken, geliştirilmesi gereken bir konu. Bir kere biz 2016'da revize edilmesi gereken master planı gecikmeli olarak revize ettiriyoruz. Bununla biz 2030'u, 2035'i göreceğiz inşallah. En sağlıklı planı ortaya koymaya çalışıyoruz. Bunun içinde raylı sistem, köprü, katlı yol... bunların hepsi konacak."

'1/100.000'LİK PLANDA SADECE ULAŞIM YOK'

"Mesele trafiğin sorunsuz ilerlemesi. Yavaşlamadan, seri bir şekilde akar vaziyette olması. Batçıklar yapıldı, yapıldığı dönemde müthiş bir hayat verdi. Ama şimdi İhtisas Kavşağı, çile kavşağına dönüştü. Araç sayısı artıyor, bina sayısı artıyor, Bursa büyüyor. 1/100.00'lik planla beraber, biz uzun vadeli eylem planımızı da açıklayacağız. Bursa ne tarafa doğru gelişmeli, kentsel dönüşüm nerelerde yapılmalı, Bursa nasıl büyümeli?.. Çok ilginç sonuçlar ortaya çıkacak."

'İŞİN YÜZDE 50'Sİ DENETİM'

"Hangi fiziki değişimleri yaparsak yapalım, bu işin yüzde 50'si, kalan yüzde 50'si denetim. Kestel'den Üniversite'ye kadar devam eden hat 35 km. 160 tane giriş noktası var. Bunların tamamını da kapatamayacağımıza göre... O zaman çok seri akar... O zaman bizim denetimi de çok seri hale getirmemiz lazım. TEDES, 80-90 milyon liralık yatırım. Bu yatırım bir taraftan yapılıyor."

'MİNİBÜSLER BAĞLANTI HATTINDA ÇALIŞMALI'

Başkan Aktaş, enbursa.com'u ziyaretinde Bursa gündemine ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı

"Orta ve uzun vadede raylı sistemi daha da yaygınlaştırmak, toplu taşıma kültürünü daha da geliştirmeyle alakalı adımlar atmamız lazım. Ama şöyle: İnsanların 3-5 km. yürüyüp metroya ulaştığı değil veya metroyla aynı paralelde giden minibüslerle değil. Bağlantı hatlarında o minibüsler, otobüsler çalışsın."

'TRAFİK MASTER PLANI EYLÜL SONUNA KADAR AÇIKLANIR'

"Kısa vadeli eylem planımızın bitiş süresi kasım sonu. Ama bizim trafik master planıyla alakalı eylül sonunu geçeceğini zannetmiyorum. Türkiye'nin bu konudaki duayeninin yaptığı, günlerce süren sayım işlemlerinden sonra... Sivil toplum kuruluşları ve taraflarla yaptığı görüşmelerden sonra ortaya çıkan bir netice olacak. Bu işin olmazsa olması açıkçası. Piccinato bu hesaplamayı yaptı, ama Bursa'nın nüfusu 400 bin şaştı. Bizim bütün planlamaları yapmamız gerekiyor. Osmangazi ilçemizin nüfusu ne olacak, Yıldırım'ın, Nilüfer'in nüfusu ne olacak? 3-4 katlı binaları yıkıp 13-14 katlı binalar yaparak, biz ne kadar sağlıklı bir büyüme sağlarız ve ne kadar rahat bir trafikte dolaşırız? Bunun hesabını iyi yapmamız gerekiyor. Bursalılar şundan emin olabilirler: Kesinlikle ve kesinlikle Bursa insanının hayatını zorlaştıran değil, kolaylaştıran bir yapıyı ortaya koymak için bütün mücadelemiz. Onun yol haritasını koyacağız ortaya."

'BEN OLSAM T2'YE BAŞLAMAZDIM'

"Vatandaşa kurallara uymak düşüyor. Toplu taşıma kültürünü yaygınlaştırmamız gerekiyor. Bütün gelişmiş ülkelerin özelliği bu... Bir T2 hattımız var. Ben olsam başlamazdım. Şikayet için söylemiyorum, ama elimizde bulup yüzde 70 aşamasında olunca artık yapılabilecek bir şey yoktu. Ama o hat o potansiyeli kaldıracak bir hat değil."

'YALOVA YOLUNDA KENTSEL DÖNÜŞÜM'

"Keşke biz baştan kentsel dönüşüm yapsaydık Yalova yolunda da, ondan sonra T2'ye girişseydik. Sonda yapılacak işi başta yaptık. Şimdi bu manada bizim kentsel dönüşümü de orda geliştirmemiz gerekiyor. İnşallah önümüzdeki günlerde onlarla alakalı da bazı adımlar atılacak."

'ŞEHİR HASTANESİ HATTI DAHA ACİL'

"Bursaray'ın şehir hastanesi hattı daha acil. 2019 Eylül-Ekim'de açılacak. Nasıl gidecek bu insanlar? Bin 355 yataklı bir hastaneden bahsediyoruz. Bir de bölge hastanesi gibi olacak."

Başkan Aktaş, Haber Merkezi'nde enbursa.com'u inceledi

'HERKES BAŞINI ELLERİNİN ARASINDA KOYMAK ZORUNDA'

"Olayı sadece raylı sistemle düşünmemek lazım. Toplu ulaşımda standardizasyonun sağlanmasıyla ilgili de çalışmalarımız var. Ama yılların alışkanlıkları var. Ben bunu söylediğim zaman birilerinin ağrına gidiyor. Ama köy minibüsleri gibi istediği yerde duran kalkan bir yapıyla biz 3 milyonluk Bursa'nın trafiğini düzeltemeyiz. Herkes ellerinin arasına başını koymak zorunda. Hepimizin üzerine düşen sorumluluklar var. Tabii kanunun öngördüğü çerçevede... "

'MİNİBÜSLER SİSTEME GİRMELİ'

"Ben mümkün olduğu kadar karşılıklı rızayla, anlaşarak konuşarak bu yapıyı sağlamaya çalışıyorum. Konunun taraflarından beklentimi de bir kez daha sizin aracılığınızla deklare ediyorum: GPRS'nız yok, elektronik sisteminiz yok, kaç engelli biniyor bilmiyorum... Ondan sonra biz ulaşımda bir standardizasyondan bahsedeceğiz. Böyle bir şey yok! Ben neye göre destek vereyim? Sisteme girenlere destek veriyoruz. Bir başabaş rakamı buluyoruz ve eksik kalan kısmını Büyükşehir Belediyesi olarak biz tamamlıyoruz. Ama bilmem lazım. Kaç tane 65 yaş üstü taşıdın? Sen 65 yaş üstünü ücretsiz götüreceksin, bu kuralı devlet koymuş. Sen engelliyi taşıma, istediğin yerde dur kalk... E, trafiği nasıl düzelteceğiz biz? Bu noktada herkesin sorumluluklarını yerine getirmesi gerekiyor. Ben inanıyorum ve ümit ediyorum ki Bursa bunları kısa sürece telafi edecektir. Batıda zaten o anlaşmaları yaptık, araç değişimleri olacak. Bizatihi sübvanse sistemini de getirdik. Biz hiç fark etmez köy minibüslerine varana kadar sübvanse sistemini getirebiliriz. Ama yapıyı görmemiz lazım. Bunu görmek için de elektronik sistem lazım. Kaç kişi biniyor kaç kişi iniyor?"

'YANAŞMIYORLAR...'

- Hangi noktada tıkanıyor? Böyle bir anlaşmaya yanaşmıyor mu esnaf?

"Tabii yanaşmıyor. Sistem bu. Yanaşmayanlar var."

'TOWER PLAZA'YA AF YOK'

"Tower Plaza, imar affından yararlanamıyor. Kimseyle kişisel bir husumetimiz yok. 3 katlı binaların olduğu bir yerde 18 katlı ve yıllardır boş olan bir bina var. Açıkçası sahibini bir kez gördüm. Kişisel hiçbir konum yok. Ben Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı'yım. Sadece orada olması gereken bir konu var. Onun peşindeyim, onun derdindeyim. Başka bir şeyin derdinde falan değilim. "

'1/100.000 BİZİM YOL HARİTAMIZ'

"Ben kentsel dönüşümle ilgili rakamları şöyle açıklayayım, bence çok net ifade ediyor. Ramazan'dan birkaç gün önce Darmstadt'tan heyet misafir ettim. Bir Alman iş adamı söz aldı. Dedi ki, 'Başkan bey biz Bursa'nın ilk kardeş şehriyiz. İmzalanan protokolü de biliyorum. Biz o zaman kardeş olduğumuzda sizin nüfusunuz 180 bindi, bizimkisi 160 bindi. Şimdi sizin nüfusunuz kaç, bizim 165 bin?' dedi. 'Bizim nüfusumuz 3 milyon' dedim. 'Nasıl gidiyor Bursa' dedi? Ben de esprili cevaplar verdim. Bursa, hesapları kitapları bozan bir şehir. Bizim bundan sonra şehrin daha sağlıklı gelişmesi için hesaplarımızı yapmamız lazım. 1/100.000 bizim yol haritamız. Plancılar ne demek istediğimi anlıyorlar."

'YENİ OSB AÇARAK SAĞLIKLI YOL ALAMAYIZ'

"Fütursuzca sanayileşmenin kesinlikle ve kesinlikle acılarını çekeriz. Temmuz ayı itibariyle Organize Sanayiler'de doluluk oranımız yüzde 49. Yeni organize sanayi açmak isteyenlere duyurulur. Bizim yüksek teknolojiye ihtiyacımız var. Bizim bu saatten sonra katma değeri yüksek, şehre ciddi değer katacak, organizelerle beraber, mevcut organizelerin dönüşümleriyle alakalı ile de hesap yapmamız lazım. Verdiğimiz hesap Temmuz ayı itibariyle orandır. Yüzde 49... 21 organize sanayi, Mustafakemalpaşa ve İnegöl de dahil. Mevcut organizeyi büyüterek yeni organize açarak sağlıklı yol alamayız. Bunları ben değil, plan söyleyecek ve biz bu planlara uymak zorundayız."

KARAAĞIZ'A BİYOKÜTLE SANTRALİ

"Bizim komisyonumuz konuyu yerinde inceledi. Nükleer Santral, Hidro Elektrik Santral olmayacak, o olamayacak, bu olmayacak, biz enerji ithal eden bir ülke mi olacağız? Yani yapılan çalışmalarda herhangi bir sıkıntının olmadığı rapor edildi. Oy çokluğu ile de geçti."

'HARMANCIK'A TERMAL TESİS'

"Ben dağ yöresi ile ilgili bir termal tesis düşünüyorum. Harmancık'la alakalı... Dağ'ın kaderi ekoturizm ve hayvancılık. 4 dağ ilçesinin orta noktasına. DSİ'den yeri bugünlerde almak üzereyim. Hem büyük hayvan pazarı hem de et kombine tesisi düşünüyoruz. Bunları yapmadan dağ bölgeleri nasıl gelişecek. Nüfus eriyor gün geçtikçe. Bunları yaparken de çevreyi asla ihmal etmeden bu yatırımları yapmak lazım. Aynı Büyükşehir Belediyesi 200 milyon TL değerinde Çamur Yakma Tesisi yatırımı da yaptı."

Fitch: Türkiye ekonomisi 2019'da daralacak
Fitch: Türkiye ekonomisi 2019'da daralacak
Bursa'da bugün hava nasıl olacak? (21 Mart Perşembe)
Bursa'da bugün hava nasıl olacak? (21 Mart Perşembe)
Mayoyla kayak heyecanı
Mayoyla kayak heyecanı
İspanyol genetikçi: Messi'yi klonlayabiliriz
İspanyol genetikçi: Messi'yi klonlayabiliriz