Bursa
Parçalı Bulutlu
23.4°

Bursa Barosu Başkanı Ankara'ya yürüyor!

BURSA , 19 Haziran 2020 Cuma, 11:06

Baro başkanları, illerde birden fazla baro kurulmasını sağlayacak ve baroların yönetim organı seçimlerini nispi temsile dayandıracak yasa tasarısına tepki için illerinden Ankara'ya protesto yürüyüşüne başladı. Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun da, meslektaşı CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ile yönetim kurulu üyeleri ve meslektaşlarınca Bursa Adalet Sarayı önünden Ankara'ya uğurlandı.

Bursa Barosu Başkanı Ankara'ya yürüyor!

Bursa Adalet Sarayı önünde Bursa Barosu pankartı arkasında toplanan avukatlar yürüyüşe geçtiğinde Emniyet Müdürlüğü ekipleri de güvenlik önlemi aldı.

Yürüyüş korteji Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinden İnönü Caddesi'ni geçip Ankara Caddesi'ne çıktı. Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu da Altun'la birlikte yaklaşık bir kilometre yürüdü. Altun bu mesafenin sonunda, uğurlamaya gelen Milletvekili Kayışoğlu ile meslektaşlarına teşekkür etti.

Yürüyüşe cübbelerle başlayan Altun ve beraberindekiler, Duaçınarı Tapu Kadastro Bölge müdürlüğü önünde cübbelerini çıkarıp, spor kıyafetleriyle devam ettiler.

Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, enbursa.com'a yaptığı açıklama şunlara değindi:

"İktirdar Avukatlık kanunda bir değişiklik yapma düşüncesinde. Ancak bugüne kadar içerik ile ilgili herhangi bir somut metin ne bize iletildi ne basınla paylaşıldı. 2014 yılındaki değişikler ile ilgili olarak bazı metinler dolaşıyor. Biz avukatların özellikle pandemi döneminde aynen yurttaşlar gibi derdinin öncelikle sağlık olduğunu, yaşam mücadelesi verdiklerini, sonrasında elbette geçim olduğunu çünkü adliyelerin yaklaşık 3 aydır kapalı olduğunu, önümüzdeki süreçte belki yeniden kapanacağını düşünerek derdimizin avukatlık kanununu ve baroların seçim sistemi olmadığını düşünüyoruz. Bu kapsamda diyalog ve müzakere kapılarını açık tutmak adına Ankara'da bir dizi temaslar yaptık."

Yaptıkları temaslardan sonuç alamadıklarını ifade eden Gürkan, şöyle devam etti:

"Öncelikle 53 baro 11 Mayıs açıklaması yaptık. Mevcut basında dolaşan dedikodu maiyetinde olan birbirinden farklı fakat hepsi meleğin savunma mesleğinin susturulacak, etkisiz hale bırakacak, bağımsızlığını ortadan kaldıracak hükümler içerdiği için ona karlı duruş sergiledik. 19 Mayıs ve 1 Haziran'da 80 baro ve Türkiye barolar olarak şuan yasa yapma zamanı olmadığını ve teklifin geri çekilmesini gerektiğini ifade ettik. Ama teklif geri çekilmezse ise, demokratik haklarımızı, bir dizi eylem planladığımızı ifade ettik. Biz Adalet Bakanımız ile de görüştük. Herkese görüşlerimizi ilettik ve geri çekilmesini rica ettik. Ancak aradan geçen 1 hafta 10 günlük zamanda hala basında yasanın değişikliğe yönelik teklifin meclise getirileceği yüksek sesle dile getiriliyor. Biz de bu anlamda biz dizi eylem planı hazırladık.
Bunlardan ilki Çarşamba günüydü ortak bir basın açıklamasıydı ve bunu yapık. Cuma günü eş zamanlı olarak (19 Haziran) illerin barolarından Ankara'ya büyük savunma yürüyüşü gerçekleştireceğimizi ifade ettik ama malum pandemi dönemindeyiz. Sağlık sorunlarına da dikkat çekiyoruz. Bu sebeple avukatların 136 bin avukatın katılımı ile ilgili geniş bir toplantı yürüyüşü değil sadece 80 baro başkanının yürüyeceği belki şehir çıkışına kadar yönetim kurulu meslektaşların refakat edeceği ama kalan zaman diliminde sadece baro başkanlarının yürüyeceği yürüyüş organize ettik. "