Bursa
Açık
30.5°

Bursa, Ankara, İstanbul, İzmir..."Çoklu Baro" protestosu

GÜNCEL , 09 Temmuz 2020 Perşembe, 17:28

İstanbul Barosu, "çoklu baro" teklifine karşı Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde alkışlı eylem yaptı. İzmir Barosu baro başkanlarının Ankara'da başlattığı nöbete destek olmak için bugün Ankara'ya gideceklerini açıkladı. Bursa'da avukatlar adliye önünde oturma eylemi yaparken Baro başkanları ise Ankara'da Kuğulu Park'ta nöbet başlattı

Bursa, Ankara, İstanbul, İzmir..."Çoklu Baro" protestosu

Baro başkanları Meclis'te görüşülen baro teklifine karşı Ankara Kuğulu Park'ta nöbete başladı.

Baro başkanlarının polis kuşatması altındaki nöbetine destek vermek isteyen avukatlar ve yurttaşlar ise parka alınmadı.

İstanbul Barosu da teklife karşı Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde alkışlı eylem yaptı. İzmir Barosu ise baro başkanlarının Ankara'da başlattığı nöbete destek olmak için bugün Ankara'ya gideceklerini açıkladı.

TBMM'de görüşmeleri devam eden baro teklifine karşı baro başkanları bir kez daha Ankara'ya geldi. Teklife karşı nöbet eylemi yapacak olan baro başkanları ve avukatlar, Kuğulu Park'ta toplandı. Polis, "valilik kararını" gerekçe göstererek parkın girişine barikat kurdu. Yurttaşların ve gazetecilerin de parka girmesi engellenirken başkanları dışındaki herkes parktan çıkarıldı. Ayrıca, avukatlarında parka girmesine izin verilmedi ve baro başkanları kimlik göstererek parka girebildi.

Ankara Barosu Başkanı Erinc Sağkan, pandemi gerekçesi ile çevrelerinin kapatıldığını, bu uygulamanın yasal dayanağı olmadığını söyledi. Sağkan, "Ankara'da üçüncü kez suç işleniyor" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Kuğulu Park'ın halka kapatılamayacağını ifade ederek bariyeri kaldırmaya çalıştı.

Bursa'da ise avukatlar adliye binası önünde oturma eylemi yaptı.