Bursa
Açık
26.8°

Bu yükselişin sırrı ne? Kıyak atamaya büyük tepki yağıyor!

BURSA , 09 Temmuz 2020 Perşembe, 15:34

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın İnegöl ekibinden Özel Kalem Müdürü Abdülkerim Baştürk'ün bir gecede Genel Sekreter Yardımcısı olarak atanmasının ardından yine Eski AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gülten Kapıcıoğlu'nun, Özel Kalem Müdürü olarak açıklanması gözleri Kapıcıoğlu'nun hızlı yükselişinin nasıl olduğuna çevrildi.

Bu yükselişin sırrı ne? Kıyak atamaya büyük tepki yağıyor!

AK Parti'de siyasete başladığı andan itibaren, bulunduğu her makamda tartışmalı isim olarak dikkatleri üzerine çeken Mimar Gülten Kapıcıoğlu, şimdi de siyasetten birinci derecede devlet memurluğuna geçişiyle Bursa siyasetinde gündem oldu.

AK Parti Bursa İl Kadın Kolları Başkanlığı, Karacabey ile Büyükşehir Belediye meclis üyeliğinin yanı sıra Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyon Başkanlığı ve Bursa Büyükşehir Başkan vekilliği gibi çok önemli makamlarda görev alan Gülten Kapıcıoğlu'nun siyasi hayatı nasıl başladı? Siyasi yükselişin nasıl oldu?

Gülten Kapıcıoğlu, Bursa siyasetinde ismini 2012 yılında AK Parti il başkanı seçilen Sedat Yalçın'ın oluşturduğu yönetim kurulu listesinde duyurdu.

Yalçın'ın yönetiminden istifa eden Kapıcıoğlu, 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde Mudanya'dan Belediye Başkanlığına aday adaylığını açıkladı. Parti buradaki başkan adayı tercihini Arif Bayrak'tan yana kullandı ama Gülten Kapıcıoğlu'nun siyaset kariyeri de böylelikle başlamış oldu.

İnşaat firması sahibi bir ailenin kızı olan mimar Gülten Kapıcıoğlu, belediye başkan aday adayı olduğu Mudanya yerine son dakika Karacabey'den AK Parti Belediye meclis üyesi adayı olarak listeye girdi. Akabinde de Büyükşehir Belediye Meclisi'nde de İmar Komisyonu'na girerek İmar Komisyonu Başkanı olarak görev alınca tüm dikkatleri üzerine çekti.

KADIN KOLLARI BAŞKANI OLARAK ATANDI

Siyasi kariyer merdivenlerini hızlı adımlarla çıkan Gülten Kapıcıoğlu, AK Parti Genel Merkez tarafından Haziran 2016'da Bursa İl Kadın Kolları Başkanlığı'na atandı.

Ak Parti'de kendisinden önce görev alan kadın kolları başkanlarına oranla sönük bir profil sergileyen ve yönetimindeki kadınları azarladığı, terslediği iddialarıyla dönemin İl Başkanı Cemalettin Torun'la arası açılan Kapıcıoğlu, Ayhan Salman'ın İl başkanı olarak atanmasıyla, hem başkanlık görevini hem de meclis üyeliği görevini sürdürdü.

Bu görevlerde iken adından sıkça söz ettiren Kapıcıoğlu 24 Haziran 2018 milletvekilliği seçimleri için Ak Parti Bursa 1.Bölge 6.Sıra Milletvekili Adayı olarak yarışa girdi.

Kapıcıoğlu milletvekili olamadı ama Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın vekili oldu.

OSMANGAZİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI İÇİN DE ADI GEÇTİ

Mart 2019 Yerel seçim sürecinde de adından sıkça söz ettiren isimlerin başında geldi. Hatta bir ara ismi Osmangazi Belediye başkan adaylığı için de geçti. Çünkü o dönemde İl Başkanlığı, Bursa'dan bir kadın belediye başkan adayı göstermek istiyordu ve önce kendisine Nilüfer için teklif yapıldığı iddiaları geldi. Ama onun Osmangazi için ısrarlı davranmasıyla dosyası Ankara'ya genel merkeze gönderildi. Lakin, Cumhurbaşkanı Erdoğan tüm bu isimleri elinin tersiyle kenara attı ve mevcut belediye başkanı Mustafa Dündar'la devam kararı alınca, hesaplar da alt üst oldu.

Kapıcıoğlu, bu süreçten sonra belediye meclis üye listesine girmediği ama Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Alinur Aktaş'ın Belediye Başkan Vekili ve Başkan danışmanı olarak görev aldı. Bu kadar makamın kendisine altın tepsi içinde bunulması teşkilatlarda tepkilere yol açınca 2020'nin ilk ayında il kadın kolları Başkanlığı görevinden belediyedeki görevi nedeniyle istifa ettiğini açıkladı. Kulislerde bu görevinden istifa etmediği, genel merkez tarafından istifasının istendiği iddia edildi.

BİRİNCİ DERECEDEN DEVLET MEMURU OLDU

Kapıcıoğlu'nun hızlı yükselişi belediyede de baş döndürücü vaziyette devam etti. Bir süre sessizliğini koruyan Kapıcıoğlu'nun önceki hafta Büyükşehir Belediyesi Özel kalem Müdürlüğü'ne atamasının yapıldığı haberleri geldi. Şimdi de Özel kalem Müdürü Abdülkerim Baştürk'ün genel sekreter yardımcısı olarak atanmasıyla bir gecede özel kalem müdürü olarak bu göreve gelmesiyle adını duyurdu.

Kulislerde bu görevden 6 ay sonra daire başkanı olarak yeni bir makam elde edeceği belirtilirken, bu son dakika gelişmesi olan sürpriz atama hem Bursa teşkilatlarında hem de Ankara7da büyük yankı uyandırdı. İki gündür genel merkeze özellikle kadın partililerden "kıyak atama" olarak tepkilerin çığ gibi gittiği ve bunların içinde istifa dilekçelerinin de olduğu belirtiliyor.