Bursa
Çok Bulutlu
27.1°

Bu kez olmadı! Kongre haftaya kaldı

BURSASPOR , 23 Ağustos 2020 Pazar, 10:01

Bursaspor Kulübü Olağanüstü Seçimli Genel Kurulu 1. Toplantısı bugün gerçekleşti. Ancak saat 11:00'de yapılacağı açıklanan ilk toplantıda yeterli çoğunluk sağlanamadı ve kongre haftaya kaldı.

Bu kez olmadı! Kongre haftaya kaldı

Bursaspor'da gözler Erkan Kamat'ın tek başkan adayı olduğu Olağanüstü Seçimli Genel Kurul'daydı. Ancak ilk oturuma sadece 703 üye katılınca kongre haftaya kaldı.

Liglerin başlama tarihinin yaklaşması nedeniyle hem Kamat hem de mevcut yönetim tarafından kongre üyelerine ilk toplantıya katılma çağrısı yapılmıştı.

Yeterli çoğunluğun sağlanıp sağlanamayacağı merakla beklenirken Bursa Büyükşehir Belediye Stadı'nda hazırlıklar tamamlandı.

Saat 10:00'dan itibaren kongre üyelerinin stada gelmeye başladığı görüldü.

Tek başkan adayı Erkan Kamat da Bursa Büyükşehir Belediye Stadı'na geldi.

ÇOĞUNLUK İÇİN KAÇ ÜYE GEREK?

4 bin 990 üyesi bulunan Bursaspor Kulübü'nde aidat ödemeleri ve üyelik süresi nedeniyle 4 bin 128 üyenin oy kullanma hakkı bulunurken yeni yönetimin seçileceği kongrenin gerçekleşmesi için 2 bin 65 üyenin ilk oturuma katılması gerekiyordu.

KONGRE HAFTAYA KALDI...

Ancak bir kez daha yeterli çoğunluk sağlanamadı.

Bursaspor'da Olağanüstü Genel Kurul ikinci oturuma kaldı. Bursa Büyükşehir Belediye Stadyumundaki ilk oturuma 703 kişi katıldı. Kongrenin gerçekleşmesi için 2 bin 65 üyenin imzası gerekiyordu.

Bursaspor Kulübü'nden daha önce yapılan açıklamada ilk toplantıda yeterli çoğunluk sağlanamazsa Erkan Kamat ve yönetimine zaman kaybını engellemek için yönetim yetkisinin kullandırılacağı belirtilmiş ve şu ifafdelere yer verilmişti:

Değerli kongre üyeleri,

"23 Ağustos'ta ilk toplantıda çoğunluğu sağlayıp kongremizi gerçekleştirelim. Vakit çok önemli. İlk toplantıda çoğunluğu sağlayamazsak ise; Sayın Erkan Kamat ve ekibini kongrede tek aday olduğundan ve tüzüğümüz gereği başka aday çıkamayacağından dolayı icraatlarını gerçekleştirmek üzere bir an önce görevlerine başlamaya davet ediyoruz. Bu konuda her türlü yetkimizi 30 Ağustos'a kadar kendilerine kullandıracağımızı değerli Bursaspor kongre üyeleri ve Bursaspor camiasına duyuyoruz."

30 Ağustos Pazar günü saat 17:00'de çoğunluk aranmaksızın gerçekleşecek kongrenin gündemi şöyle:

Gündem

1.Açılış,
2.Genel Kurul Divanı başkan ve üyelerinin seçimi,
3.Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması,
4.Gündemin Genel Kurul'a sunulması,
5.Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu ve Mali raporların okunması,
6.Denetim Kurulu Raporu'nun okunması,
7.Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu raporlarının görüşülmesi,
8.Yönetim Kurulu'nun ibrası,
9.Denetim Kurulu'nun ibrası,
10.Tüzüğümüzün 22/g maddesi gereği kulübümüz şirketlerine ve iştiraklerine ait hisselerin satılması, devredilmesi ve yasaların öngördüğü her türlü hal ve şekilde değerlendirilebilmesi için yeni seçilecek olan Yönetim Kurulu'na yetki verilmesinin görüşülmesi,
11.Tüzüğümüzün 22/f ve ilgili maddeleri gereği, bütçenin, gelir kalemlerinin %25'ini aşan oranlarda yeni seçilecek olan Yönetim Kurulu'na borçlanma yetkisinin verilmesinin görüşülmesi,
12.Tüzüğümüzün 22/h maddesi gereği yeni seçilecek olan Yönetim Kurulu'na taşınmaz mallar alınması için yetki verilmesinin görüşülmesi,
13.Tüzüğümüzün 22/i maddesi gereği yeni seçilecek olan Yönetim Kurulu'na taşınmaz malların satılması için yetki verilmesinin görüşülmesi,
14.Başkan adaylarının konuşmaları, Bağımsız Denetim Kurulu adayı çıkması halinde Bağımsız adayların konuşması,
15.Yeni Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu, Disiplin Kurulu, Türkiye Futbol Federasyonu Delege Kurulu seçimi,
16.Dilek ve Temenniler,
17.Kapanış.