Bursa
Parçalı Bulutlu
8.4°

Bu düzenleme işsizliği daha da artıracak!

EKONOMİ , 19 Şubat 2020 Çarşamba, 15:22

Meclis'e sunulan yeni torba yasa teklifinde yer alan işverene asgari ücret desteğinin istihdamı artırmak yerine işsizliği artıracağı belirtildi. Zira işverene sunulan asgari ücret desteği geçen yıla göre yarı yarıya azaltıldı.

Bu düzenleme işsizliği daha da artıracak!

AK Parti tarafından hazırlanan 38 maddelik yeni torba yasa teklifi hafta başında Meclis'e sunuldu. Teklifte yer alan maddelerden biri de asgari ücretle ilgiliydi.

Buna göre, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na eklenen geçici maddeyle, 2020 yılında istihdamı desteklemek için iş gücü maliyetlerini azaltmak üzere; 2020'nin tamamında sektör ayrımı yapılmaksızın finansmanı İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacak şekilde, işverenlere, ödeyecekleri sigorta priminden mahsup edilerek günlük 2,50 lira, aylık 75 lira asgari ücret desteği sağlanacak. Prime esas günlük kazanç tutarı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu hükümleri uyarınca toplu iş sözleşmesine tabi özel sektör işverenlerine ait işyerleri için 256 lira olarak esas alınacak.

İstihdamı destekleme gerekçesiyle yapılacağı belirtilen düzenleme henüz yasalaşmadan tartışma yarattı.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, 2020'de işsizlik daha artar yorumunda bulundu. Erdursun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "İşverenlerin asgari ücret maliyetini düşürerek istihdamı korumak ve arttırmak için 2020'de kişi başı 75 TL asgari ücret desteği kanun teklifi Meclis'e sunuldu! 2019'da 150 TL idi. 150 TL'nin yükseltilmesi bekleniyordu, yarıya indi! Maliyet yüksek 2020'de işsizlik daha da artar!" dedi.