Bursa
Açık
21.4°

BTO: Hekimler ve sağlık çalışanlarının enerjisi ve sabrı tükeniyor

BURSA , 21 Ağustos 2020 Cuma, 13:14

Bursa Tabip Odası'ndan devam eden pandemi süreciyle ilgili dikkat çeken bir açıklama geldi. Covid-19 pandemisinin bütün ağırlığı ile devam ettiği vurgulanan açıklamada "Hekimler ve sağlık çalışanlarının enerjisi ve sabrı tükeniyor" denildi. İl Sağlık Müdürlüğü önünde açıklama yapan Oda Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, meslektaşlarının ve sağlık çalışanlarının taleplerini dile getirdi.

BTO: Hekimler ve sağlık çalışanlarının enerjisi ve sabrı tükeniyor

Bursa Tabip Odası Başkanı Türkkan'ın açıklamaları şöyle:

"COVİD-19 POLİKLİNİKLERİNDE HASTA BAKMANIN MADDİ BEDELİ YOKTUR!"

"Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının görevi, toplumu hastalıklardan korumak buna karşın hastalanan olursa onları da tedavi etmektir. Günümüz Korona virüs pandemisinde olduğu gibi, bedeli ne olursa olsun hastalıklarla mücadele etmek, sağlık çalışanlarının görevi ve sorumluluğudur. Sağlık çalışanlarının sorunları Pandemi ile başlamadı. Pandemi öncesi yaşadığı sorunlarının üzerine Covid-19 vakaları, pandeminin "virüs yükü" ve yönetsel hatalar bindi. Öncelikle bilinmesini isteriz ki; her dönemde ama özellikle COVID-19 pandemisinde olduğu gibi kriz dönemlerinde sağlık çalışanlarının sunduğu emeğin maddi karşılığı yoktur. Evde eşini, çocuğunu bırakarak, hastalığı anne babasına bulaştırma endişesiyle ailesinden ayrı yaşayarak, kan ter içinde bırakan giysi ve maskeler içinde günlerce COVID-19 polikliniklerinde hasta bakmanın maddi bedeli yoktur!

"MORALSİZLİK VE ZAAFLAR KONUSUNDA UYARIYORUZ"

COVID-19 pandemisi ile amansız mücadele; her şeyin normal, doğal kabul edildiği ve Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere ülkeyi yönetenlerin hekimleri ve sağlık çalışanlarını görmezden geldiği bir anlayışla sürdürülemez. Hekimler için alkışların yerini hüzün almıştır. Hemen her gün onlarca meslektaşımızın hastalık haberini alıyoruz. Televizyon kanallarından, sosyal medyadan başarı hikâyeleri anlatılırken sağlık çalışanları ölüyor. Bugüne kadar 28'i hekim 56 sağlık çalışanının yaşamını yitirdiğini biliyoruz. COVID-19 pandemisi sürecinin toplumsal ayağını yönetemeyen, toplumda günlük hayata yansıyan bir pandemi bilinci oluşturamayan, "başarı öyküsü" yaratma çabasından kaynaklı gerçekler yerine sanal rakam ve beklentiler ile pandemide kontrolü kaybettiği anlaşılan yöneticilerin, hastanelerin salgınla kuşatıldığı bu günlerde, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının sesine, haykırışına kulak vermelerini istiyoruz. Hekimler ve sağlık çalışanlarında manevi olarak yaşanmakta olan çöküş ve tükenmişliğin, düşük temel maaşlar, komik rakamlardaki performans ödemeleri, adaletsiz ücretlendirme ile iç içe geçerek pandemi sürecinde yarattığı moralsizlik ve zaaflar konusunda yetkilileri uyarıyoruz.

"EMEKLİLİK YA DA İSTİFA NOKTASINA..."

Çalışma koşullarının pandemiye uygun olarak iyileştirilmediği; eşitlik, adalet anlayışından uzak görevlendirmelerle mağduriyetlerin yaratıldığı; hekimlerin gelecek kaygılarının arttığı bu günlerde, sesini duyuramayan, umudunu yitiren hekimlerin emekli oldukları ya da istifa ettikleri görmezden gelinemez. Aylardır özveriyle çalışan hekimleri emeklilik ya da istifa noktasına getiren, yöneticilerin beceriksiz ve empatiden yoksun, çözüm üretmeyen dayatmaları ve vurdumduymazlıklarıdır. Kötü yönetim ve her şeyi ben bilirim anlayışının ürünü olan bu tabloların sorumluluğu yerelde İl Sağlık Müdürlerinde ve ulusal düzeyde Sağlık Bakanlığı'ndadır. Bursa Tabip Odası olarak; COVID-19 pandemisinin yükü altındaki hekimlerin ve sağlık çalışanlarının artık nefes alamayacak hale gelip tükendiklerinin yöneticiler tarafından fark edilmesini ve meslektaşlarımızın görevlerinden uzaklaşmamasını özveri ile hizmet sunmaya devam etmelerini istiyoruz.

"İL SAĞLIK MÜDÜRÜ'NÜ KENDİ MESLEK ÖRGÜTÜNÜN ÖNERİLERİNİ DİNLEMEYE ÇAĞIRIYORUZ"

Hekimler, yorgun ve bitkin mücadelesini sürdürürken iktidar tarafından hekimleri hapis ve ağır para cezası ile yargılamanın yolunu açacak yasa teklifinin sunulması hekimleri derinden yaralamıştır. Pandemide ek ödeme yapmayı bırakan, ilk aylarda da yaptığı ödemede hakkaniyete aykırı davranan, adalet duygusunu örseleyen yönetim, sağlık çalışanlarının üç gün alkışlanmasını yeterli görmüştür. Üstüne üstlük bugünlerde COVİD-19 nedeniyle hastalanan aile hekimlerinin rapor süreleri kadar maaşlarının kesildiği haberleri sorunlarımızın tuzu biberi olmuştur. Aylardır, defalarca ve ısrarla yaptığımız İl Pandemi Kurulunda yer alma çağrımıza Bursa İl Sağlık Müdürü yanıt bile vermedi. Bursa'da hasta sayısını, mahallelere göre dağılımını, kimlerin hasta olduğunu, kimlerin yaşamını yitirdiğini ve hatta hastalanan sağlık çalışanı sayısını biz bilmiyoruz. İl Sağlık Müdürü biliyor ve bu veriyi gizliyor. Veriyi bilmiyoruz ama bugünleri göremedikleri ve hazır olmadıkları için hekim sıkıntısı çektiklerini biliyoruz. Bursa İl Sağlık Müdürünü kendi meslek örgütünün önerilerini değerlendirmeye, sağlık çalışanlarına hoyrat davranmamaya çağırıyoruz.

"SALGIN BİTİNCEYE KADAR TAVANDAN ÖDEME..."

Pandemiye karşı en ön saflarında mücadeleyi yürüten bizler, güven veren, geleceğe dair kaygıları azaltan, her hekimi ve sağlık çalışanını değerli gören, çalışma ortamının, çalışma koşullarının iyileştirilmesini, kişisel koruyucu donanımların eksiksiz ve zamanında temin edilmesini, maddi ve manevi desteği sözlerde, vaatlerde değil fiilen, hemen ve sürekliliği sağlayarak gösteren sağlık yönetimi istiyoruz. Bütün çalışanların ekonomik kriz ve pandemi dikkate alınarak maaşlarında artış yapılması talebiyle beraber, ama öncelikle hekimlerin ve sağlık çalışanlarının performans dahil hiçbir ön koşul ve sınırlamaya tabi kılınmadan, emekliliğe yansıyan, örgütümüzün talepleri doğrultusunda temel maaş alabilmelerinin sağlanmasını; bu gerçekleşinceye kadar mevcut döner sermaye ödemelerinin salgın bitinceye kadar tavandan ödenmesini, Aile Sağlığı Merkezi ve İlçe Sağlık Müdürlüklerinde çalışan hekimlere de yansıtılmasını istiyoruz.

"HEKİMLERİNİ VE SAĞLIK ÇALIŞANLARINI KORUYAMAYANLAR TOPLUMU HİÇ KORUYAMAZLAR"

Biz hekimler ve sağlık çalışanları bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da işimizi severek ve onurla yapmaya devam edeceğiz. Ülkemizin yaşadığı onlarca olağandışı durumda mesleğimizin doğasında yer alan fedakarlığı ve özveriyi yerine getirmeyi başarmış bir mesleğin mensuplarıyız. Bu doğrultuda öneri ve taleplerimizin dikkate alınmasını umuyor, hekimlerde ve sağlık çalışanlarında biriken ve patlama noktasına gelen kaygı ve tepkileri ülkeyi yönetenlerin dikkatine sunuyoruz. Uyarımızı tekrarlıyoruz: hekimlerini ve sağlık çalışanlarını koruyamayanlar toplumu hiç koruyamazlar."