Bursa
Parçalı Bulutlu
19.5°

BTO Başkanı Türkkan: "Pandeminin kontrol altına alınması için..."

BURSA , 06 Ağustos 2020 Perşembe, 14:35

Bursa Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, son günlerde yeniden artış gösteren koronovirüs vakalarını ve pandemi sürecinde izlenen yol haritasını değerlendirdi. Türkkan, "Pandeminin kontrol altına alınması için korunma dışında erken tanı, tedavi ve filyasyon uygulanması zorunludur" dedi.

BTO Başkanı Türkkan: "Pandeminin kontrol altına alınması için..."

Koronovirüs vakalarının artışa geçtiği Türkiye'de sosyal mesafe ve maske konusunda vatandaşlar sık sık uyarılırken, Bursa Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, pandemi ile mücadele sürecini ve alınan yeni tedbirleri değerlendirdi.

"ERKEN TANI, TEDAVİ, FİLYASYON"

Doç. Dr. Türkkan, "Tüm hastalıklar için geçerli olduğu gibi hastalanmadan korunmak en doğru olandır. Korunma yollarını Bakanlık çok güzel açıkladı ve afişler halinde yayınladı. Bu noktada kamu yönetiminin olmazsa olmazı "denetim" devreye girmek zorundadır. Korunma önlemlerine uyumu kamu denetlemeli, uymayanlara yaptırım uygulamalıdır. Bulaşın, asker uğurlamadan, düğünlerden, tatilden kaynaklandığını saptamak yerine getirilen düzenlemelerin uygulanması sağlanmalıdır. Pandeminin kontrol altına alınması için korunma dışında erken tanı, tedavi ve filyasyon uygulanması zorunludur." dedi.

"YENİ BİR YAPIYA NEDEN GEREKSİNİM DUYULDUĞU AÇIK DEĞİLDİR"

İçişleri Bakanlığı'nın "Acele" ibaresi ile Covid-19 Ek tedbirleri yayınlanmasına da değinin Başkan Türkkan, "İl Salgın Denetim Merkezi oluşturulacağı bildirilmektedir. Gerekçesi ise salgın denetim faaliyetlerinin tek elden eşgüdümünü ve yönetimini sağlamak olarak tanımlanmıştır. Salgında eşgüdüm ve tek yerden yönetim çok değerlidir. Bugüne kadar salgınlarla büyük acılar yaşamış coğrafyamızda salgınlarla mücadele etmek için kurullar oluşturulmuş ve halen çalışmaktadır. Örneğin Bursa'da hem İl Pandemi Kurulu hem de Hıfzıssıhha Kurulu çalışmalarını yürütürken yeni bir yapıya neden gereksinim duyulduğu açık değildir." dedi.

"BİLİMSEL YAKLAŞIM DOĞRU VERİYİ GEREKLİ KILAR"

Sağlık Bakanlığı'nın geçtiğimiz günlerde bilgilendirme tablosunda yaptığı değişikliğe de dikkat çeken Doç. Dr. Türkkan, şunları söyledi;

"Türkiye'de Covid-19 verisi Sağlık Bakanımız tarafından her gün paylaşılmaktadır. 29 Temmuz 2020 akşamına kadar, dört ay boyunca, toplam yoğun bakım hasta sayısı ve artık sıradan vatandaşın da ne olduğunu bildiği entübe hasta sayısı açıklandı. O akşamdan sonra bu iki önemli veri yerine zatürre oranı ve ağır hasta sayısı açıklanmaya başlandı. Toplam test sayısı açıklanırken kime test yapıldığı açıklanmıyor. Test hastalık düşünülen kişiye mi yoksa tarama amaçlı sağlıklı kişiye mi yapıldı? Bu bilgi gerçeğe ulaşmak için çok değerlidir. Bu bilgiler epidemiyolojik yöntemlerle değerlendirilerek gelecek hakkında öngörü geliştirildikten sonra eylem planlanır ve uygulanır. Ama bu bilimsel yaklaşım doğru veriyi gerekli kılar. Günümüz koşullarında bilim insanları bu veriye ulaşamamaktadır. Bu nedenle de gelecek kestirimi yapmak neredeyse olanaksızdır."

"BTO SÜRECE KATKI SUNMA TALEBİNİ TEKRARLAMAYA DEVAM EDECEKTİR"

Bursa Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, Bursa'daki tabloyu da değerlendirdi. Yerelde, sürecin sıkıntılı olduğunu vurgulayan Türkkan, "Yerelde durum biraz daha sıkıntılı yürütülüyor. Sürecin başından beri hem Bursa Valiliği hem de Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'ne İl Pandemi Kurulu'nda yer almak istediğimizi iletiyoruz. Henüz bir yanıt alamadık. Epidemiyolojik değerlendirme yapmak için gereken veriyi de paylaşmıyorlar. Bilgimiz sahadaki sağlık çalışanlarından geliyor. Onlara da bilgi paylaşılmaması konusunda baskı yapıldığını düşünüyoruz. Sonuç olarak Pandemi süreci şeffaf yönetilmiyor. Biz Covid-19 nedeniyle hayatını yitiren sağlık çalışanlarını basından öğreniyoruz. Toplum içinde en büyük risk altındaki sağlık çalışanlarından kaç kişinin enfekte olduğunu İl Sağlık Müdürlüğü açıklamıyor. Oysa sağlık çalışanları, yöneticileri gibi halkın sağlığını ve refahını öncelemekte, daha iyi sağlık ve yurt için emek tüketmektedir. Bursa Tabip Odası bilgi ve deneyimi olan çok sayıda üyesi ile sürece katkı sunma talebini tekrarlamaya devam edecektir. İl Pandemi Kurulunda yer alamayan Odamız, üyelerimizin bilgi ve deneyimini kitaplaştırmış, hemen her tıp bilim dalı bakışıyla "Multidisipliner Covid-19" kitabını yayınlamıştır. Bu özelliği ile bildiğimiz kadarıyla dünyanın ilk kitabıdır." dedi.