Bursa
Parçalı Bulutlu
12.1°
enBursa Haber

'Biz de bu ülkeniz vatandaşıyız'

BURSA , 13 Temmuz 2018 Cuma, 17:45

Bursa'nın Büyükorhan ilçesine bağlı Karaağız Mahallesi'nde yaşayan köylülerin, bölgeye yapılması planlanan biyokütle enerji santraline karşı başlattıkları nöbet eylemi 17. gününde... Eylemdeki köylülerden Mesut Korkmaz, proje gizli hazırlandığı için art niyet aradıklarını belirterek, "Bu nöbet ister 1 yıl sürsün, belki 5 yıl da sürecek, devam edeceğiz burada." dedi.

'Biz de bu ülkeniz vatandaşıyız'

Bursa'nın Büyükorhan ilçesine bağlı Karaağız Mahallesi'nde yaşayan köylülerin, bölgeye yapılması planlanan biyokütle enerji santraline karşı başlattığı nöbet eylemi 17. gününde devam ediyor.

Karaağız köylüleri, santralin yapılacağı bölgeye TIR'larla malzeme gönderileceği haberiyle başlattıkları eylemi sürdürmekte kararlı.

Eylem gece gündüz devam ederken, köylülerden Mesut Korkmaz, çarpıcı açıklamalar yaptı. Korkmaz'ın sözleri şöyle:

'BİZLERLE İSTİŞARE EDİLMEDİ'

"Cumhurbaşkanımız 'halkın üzerinde güç tanımam' diyor. Ama burada muhtar, belediye başkanı halkı hiçe sayıyor. Biz nasıl onları seçtiysek, bu iş için bizlerle istişare etmesini isterdik. Her şey gizli bir şekilde yürütülmüş ve kepçeler geldi, kazılmaya başlandı, köylünün haberi oluyor. Buraya gelecek olan çöpler, tıbbi atıklar... Ben ondan sonra bu köyde yaşayabilir miyim? Benim yaşım 39. Belki bir o kadar daha yaşayacağım. Hayvancılık yapacağım, sermayeye katkım olacak, ülke ekonomisine katkım olacak. Tarım yapacağım. Gençler yapıyor bu işi, artık bilinçlendi."

'ART NİYET ARIYORUZ'

"Biz bu santral gizli yapıldığı için art niyet arıyoruz. Tıbbi atık yanacak, çöp gelecek, bunlardan korktuğumuz için bu santrali buraya yaptırmak istemiyoruz. Her şeyi habersiz yapıyorlar, bizim sesimizi kesiyorlar. Yürüyüş yaptık, yayınlatmadılar, önümüzü kestiler. Biz de bu ülkede yaşıyoruz, biz de oy verdik. Muhtarına, belediye başkanına, cumhurbaşkanına, başbakanına oy verdik. Niye bizim sesimiz kesiliyor? Bizim burada hakkımız var. Hiçbir yetkili gelip de 'Kardeşim sizin derdiniz ne?' diye sormuyor. Bizim derdimiz var."

'BU NÖBET SÜRECEK'

"Gelsinler, bizim derdimizi çözsünler. Herkes tetikte, herkes artık korkuyor. Gerekirse kellemizi koyduk biz, bu işi istemiyoruz. Gizli yapıldığı için de bize haber verilmediği için de bunun karşısındayız, karşısında durmaya devam edeceğiz. Bu nöbet ister 1 yıl sürsün, belki 5 yıl da sürecek, devam edeceğiz burada."

Müzik dünyasını sarsacak itiraf
Müzik dünyasını sarsacak itiraf
Kasırga 700'den fazla can aldı
Kasırga 700'den fazla can aldı
Çingene Kızı mozaiğine yoğun ilgi
Çingene Kızı mozaiğine yoğun ilgi
Feci kaza kamerada
Feci kaza kamerada