Bursa
Çok Bulutlu
9.9°

'Bir yandan işsizlik bir yandan yedikçe doymayan bir grup var'

EKONOMİ , 18 Şubat 2020 Salı, 18:57

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Milyonlarca insan asgari ücretin yarısının altında gelirle geçinirken, yüzbinlerce insan çöp konteynerlerinden beslenirken neden saraya yakın bazıları ikişer, üçer büyük maaş alıyor?" diye sordu.

'Bir yandan işsizlik bir yandan yedikçe doymayan bir grup var'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu.

Yaşanan günlük sıkıntıların akılla sorgulanması gerektiğini ifade eden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Emekli neden geçinemiyor? 8 milyona yaklaşan işsizlik neden var? Milyonlarca insan işsiz iken, milyonlarca insan asgari ücretle geçinirken, milyonlarca insan asgari ücretin yarısının altında gelirle geçinirken, yüzbinlerce insan çöp konteynerlerinden beslenirken neden saraya yakın bazıları ikişer, üçer büyük maaş alıyor? Milletvekili, bakan, yönetim kurulu maaşını alırsın. Memlekette bu kadar açlık, sefalet var, çöp konteynerlerinden geçinenler var. Gözün doymuyor, gidiyorsun 4-5 yerden aylık alıyorsun." diye konuştu.

Elindeki bir karikatürü de göstererek Türkiye tablosunun burada anlatıldığını dile getiren Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu tablonun arkasında milyonlarca işsiz var, geçinemediği için intihar eden vatandaşlar var, çocuğunu akşam yatağa aç yatıran annenin dramı var. Bu karikatür, bir Türkiye gerçeğini bundan daha iyi anlatamaz. Bir tarafta işsizlik var, bir tarafta da önünde dolarlar, yedikçe doymayan bir grup var. Neden on binlerce aile çöp konteynerlerinden besleniyor? Bunu da inkâr ediyorlar. Ama hayatın gerçeği bu. Çıkın sokaklara, caddelere pek çok insan göreceksiniz çöp konteynerlerinin başında. Neden on binlerce aile pazar artıklarından besleniyor? 'Akşam gidin pazara...' Zaten o insan akşam gidiyor pazara. Pazarcı tezgâhı toplar, artıkları atar, o fakir fukara da gelir o artıklardan yiyecek toplar. Bu gerçeğin bilinmemesi, anlatılmaması mümkün değildir. Ben 21. yüzyılın Türkiyesi'nden, 17 yıldır iktidardakilerin acziyetinden söz ediyorum."

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, eleştirilerini "saray sosyetesi" benzetmesiyle Cumhurbaşkanlığı üzerinden sürdürerek, her vatandaşın doğduğu andan itibaren vergisini verdiğini ancak Cumhurbaşkanlığına yakın isimlerin vergi vermediğini, o kesimlerin vatanseverlik ve ülke çıkarlarını düşünme dertlerinin de olmadığını savundu. Nasıl zenginleşeceklerinin hesabını yapan bu kesimin israfı, itibar olarak gördüğünü ileri süren Kılıçdaroğlu, "Halkın yaşadığı Türkiye'de ise israf haramdır, tasarruf esastır." değerlendirmesini yaptı.