Bursa
Çok Bulutlu
15.2°

Bir düşün adamı 'Şemseddin Sami'

KÜLTÜR-SANAT , 19 Nisan 2019 Cuma, 14:24

Galatasaray Spor Kulübü'nün ve Galatasaray Müzesi'nin kurucusu, aynı zamanda ilk Türk Hakemi Ali Sami Yen'in babası, Arnavut asıllı Osmanlı fikir insanı ve sözlük yazarı Şemseddin Sami, Bursa Göç Tarihi Müzesi'nde gerçekleştirilen panelde anıldı.

Bir düşün adamı 'Şemseddin Sami'

Panel; araştırmacı yazar Raif Kaplanoğlu'nun moderatörlüğünde, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mefail Hızlı, Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Rijete Sımıtçıu'nun katılımları ile gerçekleşti. Etkinliğe, Rumelili Yönetici Sanayici ve İşadamları Derneği (RUMELİSİAD) Başkanı Ömer Kumova, İstanbul Kosova Kültür Merkezi Müdürü Kamil Bitiş, Bursa Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürü Muhterem Çevik ile çok sayıda akademisyen ve dernek üyesi katıldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla Arnavut Kültür Derneği tarafından düzenlenen panelin açılışında konuşan Dernek Başkanı Muhammed Şerif, Tanzimat Dönemi yazarlarından Şemseddin Sami'nin, Türk ve Arnavut tarihi, kültür ve edebiyatı için önemini anlattı. Şemseddin Sami'nin hem Arnavutluk hem de Türkiye için önemli bir sembol olduğu vurgulanan panelde, Türk tarihi araştırmalarında yazarın 'Kamus-ı Türkî' adlı eserinin hala önemli kaynaklar arasında olduğu ifade edildi.

Panelin ardından Bursa Göç Tarihi Müzesi sergi alanında Şemseddin Sami'nin hayatı ve eserlerini konu alan serginin açılışı gerçekleştirildi. Sergi 13 Mayıs 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Hong Kong'da Çin protestosu
Hong Kong'da Çin protestosu
Volkswagen'e bir darbe daha
Volkswagen'e bir darbe daha
Deniz Piyadeleri bayramda da göreve hazır
Deniz Piyadeleri bayramda da göreve hazır
Akyaka hiç bu kadar 'sakin' olmadı
Akyaka hiç bu kadar 'sakin' olmadı