Bursa
Parçalı Bulutlu
11.4°
enBursa Haber

Bingöl: Kalkınmanın yolu eğitimden geçer

EKONOMİ , 30 Mart 2018 Cuma, 16:14

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nda (BTSO) 3 Nisan'da yapılacak seçimlere kısa bir süre kala komitelere aday olan isimler çalışmalarını sürdürüyor. "Eğitim ve Öğretim Hizmetleri ile Kurslar"ı kapsayan BTSO 59. Komite için çalışma grubu oluşturan Bursa Sınav Okulları kurucusu Gıyasettin Bingöl de seçim sürecine ilişkin görüşlerini anlattı.

Bingöl: Kalkınmanın yolu eğitimden geçer

Kalkınmanın yolunun eğitimden geçtiğine vurgu yapan Bingöl, şunları söyledi:

'GELECEĞİN BEYİNLERİNİ YETİŞTİRİYORUZ'

"'Bursa Büyürse Türkiye Büyür' etkili bir slogan. Peki Bursa nasıl büyür? Tabii ki üretimle. Üretim için de daha çok yatırım, fabrika, işgücü gerekli. Ama en önemli faktör hepinizin bildiği gibi nitelikli mühendis, yazılımcı, yönetici. Yani eğitimli insan. Ülkemizin geleceği ile ilgili konuşmaların yapıldığı her ortamda siyasi görüşü ne olursa olsun herkesin üzerinde hemfikir olduğu bir görüş var: Eğitim şart... İşte burada sektörümüzün ne kadar önemli bir görev üstlendiği tüm gerçekliğiyle ortaya çıkıyor. Biz, Türkiye'nin geleceği olan beyinleri yetiştiriyoruz. Makine üretmiyoruz. Ürettiğimizi daha pahalı satmak için rekabete girmiyoruz. Aynı hedefe odaklıyız. Rakip değiliz. Hepimiz sadece ve sadece insan yetiştiriyoruz. Yetiştirdiğimiz gençlerin başarıları ile övünüyoruz."

Gelişmiş ülkelerin hemen hepsinde eğitimde en ileri teknolojilerin kullanıldığını, ve insan gücüne dayalı öğrenmenin yerini bilişim teknolojileri ürünlerinin aldığını belirten Bingöl, şöyle devam etti:

'AKIL BİLİM VE BİRLİK'

"Her geliştirilen teknik ve yöntem, üretilen her yeni bilgi, insanın günlük hayatına kolaylık sağlıyor ve ihtiyaçlarına büyük bir hızla cevap veriyor. İhtiyaçları karşılanan insan, iş ve meslek hayatında başarılı olur. Zaten eğitimin de maksadı kendisine ve dünyaya yararlı işler yapan fertler yetiştirmek değil midir? Bir ülkenin gelişebilmesi ve bilim ile teknolojiye dayalı üretim yapabilmesinin, kalkınabilmesinin en önemli aktörü iyi eğitimli insanlara sahip olabilmektir. Eğitim, kalkınmada birinci öncelik olarak ele alınmalıdır ve hiç vakit kaybetmeden sorunların çözümü için projeler üretilmelidir. Bursa eğitim sektörünün sorunlarının çözümü için yeni projeler üretebilmek ve sektörün daha aktif çalışabilmesi amacıyla güçlerimizi birleştirmeliyiz. Güçlerimizi birleştirmenin ilk adımı, oluşturulacak Eğitim Konseyi olacaktır. Her ay düzenli olarak yapacağımız şeffaf ve katılımcı toplantılardaki beyin fırtınasının önemli bir sinerji yaratacağına inancımız tamdır. Eğitim Konseyi, çalışmaları ve çözüm önerileriyle BTSO içerisinde örnek ve yol gösterici olacaktır. 59. Grup'un tüm üyeleri, Eğitim Konseyi'nin de doğal üyesi olacaktır. Bizler inanıyoruz ki; Akıl, bilim ve birlik, güçlü Türkiye demektir."

Floyd Mayweather 11 kilo altınla maça gitti!
Floyd Mayweather 11 kilo altınla maça gitti!
Eşekli kütüphanenin sandıkları 69 yıl sonra bulundu
Eşekli kütüphanenin sandıkları 69 yıl sonra bulundu
Dekoltesi olay oldu
Dekoltesi olay oldu
O bir Avusturyalı
O bir Avusturyalı