Bursa
Çok Bulutlu
21°

Bingöl'de şiddetli deprem!

GÜNCEL , 14 Haziran 2020 Pazar, 17:37

Bingöl'de 5,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Bingöl'de şiddetli deprem!

Kandilli Rasathanesi'ne göre Bingöl Karlıova'da 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Kandilli, depremin büyüklüğünü 5.8 olarak revize ederken AFAD ise saat 17.24'te merkez üssü Bingöl'ün Karlıova ilçesi olan 5.7 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini bildirdi.

Karlıova'da 5.7'lik depremin ardından saat 17.34'te 4.5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

Deprem; Erzurum, Diyarbakır, Muş ve Elazığ gibi çevre illerde de hissedildi. Bingöl Valisi Kadir Ekinci, ilk bilgilere göre 3 yaralı olduğunu söyledi.

VALİ EKİNCİ: İLK BİLGİLERE GÖRE 3 YARALI VAR

Bingöl Valisi Kadir Ekinci, ilk bilgilere göre 3 yaralı olduğunu söyledi.

BAKAN KURUM'DAN AÇIKLAMA

Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Twitter'dan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

''Bingöl Karlıova'da meydana gelen ve çevre illerimizden hissedilen deprem nedeniyle tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerimiz inceleme yapmak üzere bölgeye sevk edilmiştir. Süreci yakından takip ediyoruz.''

BAKAN SOYLU DUYURDU! 1 GÜVENLİK KORUCUSU GÖÇÜK ALTINDAİçişleri Bakanı Süleyman Soylu Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Bingöl-Karlıova ilçesinde meydana gelen 5.7 büyüklüğünde depremde Valimizden aldığımız ilk bilgiye göre Karlıova-Kaynarpınar J.Krk.K.lığı nöbet kulesi yıkılmış, 1 Güvenlik Korucumuz göçük altında kalmış, 2'si de hafif şekilde yaralanmıştır. Köylerimizde tarama devam etmektedir." ifadelerine yer verdi.

DOĞU KARADENİZ'DE DE HİSSEDİLDİ

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki deprem Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinde de hissedildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından yapılan açıklamada, bugün saat 17.24 sıralarında Bingöl'ün Karlıova ilçesinde 5.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği belirtildi. Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinde de hissedilen deprem büyük korkuya neden oldu.

ERZURUM VALİSİ'NDEN DEPREM AÇIKLAMASI

Son dakika deprem haberi: Erzurum Valisi Okay Memiş: "Deprem Erzurum'da da hissedildi. Erzurum'da şimdilik bir olumsuzluk gözükmüyor. İlerleyen saatlerde yine değerlendireceğiz. Öncelikli kendi mülki hudutlarımızdaki yerleşim yerlerine müdahale edeceğiz. Eğer sorun yoksa hemen Karlıova'ya buradan ekipleri sevk edeceğiz."

DEPREMDE İKİ KÖYDE EVLER YIKILDI: 9 YARALI

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre, saat 17.24'te merkez üssü Bingöl'ün Karlıova ilçesi olan 5.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde Karlıova ilçesine komşu Yedisu ilçesine bağlı Elmalı ve Dinarbey köyünde 10 ev çöktü. Karlıova ilçesine bağlı Kaynarpınar köyünde ise karakoldaki iki gözetleme kulesi çöktü. 2'si güvenlik görevlisi 9 kişi yaralandı, 1 güvenlik görevlisinin ise göçük altında kaldığı kurtarma çalışması yapıldığı öğrenildi.Vali Kadir Ekinci yaptığı açıklamada, "Yedisu ile Karlıova arasında bulunan Kaynarpınar merkezli çok kuvvetli hissedilen bir deprem meydana geldi. İki köyümüzde 10 ev çöktü, 7 vatandaşımız yaralı kurtuldu. Kaynarpınar köyünde ise karakola ait iki gözetleme kulemiz çöktü göçük altında kalan 3 güvenlik görevlimizden 2'si kurtarıldı, birini kurtarma çalışması sürüyor" dedi.