Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
13.4°

Bilim dünyasını heyecanlandıran keşif

TEKNOLOJİ , 25 Nisan 2019 Perşembe, 11:48

Karanlık maddenin sırrını çözmeye çalışan bilim insanları "kaydedilmiş en nadir olaya" şahit oldu

Bilim dünyasını heyecanlandıran keşif

Çığır açan keşfi yapan bilim insanları, Evren'in en bilinmez maddesi olan karanlık maddenin izini sürmek için kurulmuş özel bir araçla çalıştı.

Tespit edilen bu önemli olay, ksenon-124 (124Xe) izotopunun radyoaktif bozunumuydu.

Makalenin yazarlarından ve Rensselaer Politeknik Enstitüsü'nde yardımcı fizik profesörü Ethan Brown keşifi "Bu bozunumu, hareketli haliyle gördük. Bu şimdiye kadar doğrudan gözlemlenmiş en uzun ve en yavaş gerçekleşen süreç. Yine de karanlık madde algılayıcımız, bunu gözlemleyecek kadar hassastı." sözleriyle anlattı.

Araştırmayı XENON1T olarak bilinen bir aracı kullanan XENON Collaboration isimli ekip gerçekleştirdi. Bu araç, yüksek saflıkta sıvı ksenon elementiyle dolu 1.300 kiloluk bir tank içeriyor ve bu tank kozmik ışınlardan korunması için İtalya'daki Gran Sasso dağlarının 1,500 metre altında kullanılıyor.

Bilim insanları aracın içindeki ksenona çarpan parçacıkların yaratacağı minik parlamaları takip ederek, daha önce hiç gözlemlenmeyen karanlık maddeyi incelemeyi umuyor. Ancak bunun yanında, aslında tankın içinden gelen her türden sinyali görebiliyor.

Araştırmacılar işte bu şekilde, bir ksenon atomunun çekirdeğindeki bir protonun nötrona dönüştüğünü tespit etti. "Çift elektron yakalama" olarak bilinen bu ender rastlanır olayın sonucunda, bir proton 2 elektronu kendi bünyesine katıyor.

Ancak bunun gerçekleşmesi için söz konusu 2 elektronun hem çekirdeğin yanında bulunması hem de zamanlamanın tamamen doğru olması gerekiyor. Brown'a göre bu reaksiyon, "nadir bir şeyin başka bir nadir şeyle çarpımı."

Bilim insanları ayrıca, çekirdeğe katılan 2 elektronun ardından, diğer elektronların konumlarının yeniden düzenlendiğini gördü.

Keşif bilim insanlarına ksenon izotopunu doğrudan gözlemleme ve radyoaktif bozunumu gerçekleşirken izleme imkanı tanıyor. Araştırmacılara göre böyle bir kazanım daha önce hiç mümkün olmadı.

50 yıl içinde sular altında kalabilir
50 yıl içinde sular altında kalabilir
YHT seferleri başlıyor
YHT seferleri başlıyor
Halk plajında hummalı hazırlık
Halk plajında hummalı hazırlık
Volkswagen'e bir darbe daha
Volkswagen'e bir darbe daha