Bursa
Açık
16.2°

Beyrut'ta patladı, gözler Gemlik'e çevrildi...

BURSA , 07 Ağustos 2020 Cuma, 16:48

Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Erkan Tekin Mutlu, geçtiğimiz günlerde Beyrut'ta gerçekleşen ve yaklaşık 200 kişinin öldüğü binlerce kişinin ise yaralanmasına neden olan amonyum nitrat patlamasının nedenleri ve etkileri hakkında bilgi verdi.

Beyrut'ta patladı, gözler Gemlik'e çevrildi...

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, patlamanın hem gübrelemede hem de bomba yapımında kullanılan amonyum nitrat maddesinden kaynaklandığını açıkladı, akıllara Gemlik ve Kocaeli'de faaliyet gösteren gübre fabrikaları geldi. Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Erkan Tekin Mutlu, amonyum nitrat ve amonyum sülfatın patlama nedenleri ve etkileri hakkında açıklama yaptı.

Amonyum nitratın kendi başına bir patlayıcı olmadığını açıklayan Mutlu, Beyrut'taki patlamayı da değerlendirdi. Mutlu, "Beyrutt'taki patlamayı amonyum nitrat veya amonyum sülfat patlaması olarak çok doğru değil. Çünkü amonyum nitrat bir gübredir ve gübre kendi başına patlamaz. Gübrenin yanında hidrokarbon dediğimiz benzin ve türevlerinin olması halinde bile bir ateşleyici olmazsa çok da fazla yok. Beyrut'taki patlama bizim düşüncemize göre, amonyum nitrat gübresinin patlaması değil. Orada hazırlanmış bir patlayıcı malzemenin patlaması sonucu bu felaketinin olduğunu düşünüyorum. Bir sabotaj söz konusu olabilir. Çünkü, amonyum nitrat kendi başına bir ateşleyicisi olmadan bir bomba haline, patlayıcı haline getirilmeden patlama imkanı yok." dedi.

"BİZ DE BEYRUT'TAKİ PATLAMA GİBİ BİR PATLAMA SÖZ KONUSU OLMAZ"

Geçmişte gübre fabrikalarında çeşitli patlamaların olduğunu hatırlatan Mutlu, başta yangın olmak üzere gerekli iş güvenliğinin sağlanmaması halinde faciaların da kaçınılmaz olacağını söyledi. Mutlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü;

"Gübre fabrikalar ağır sanayiye girmekte ve bizim gübre fabrikalarına ihtiyacımız var. Tehlikeli diye gübre fabrikalarından vazgeçecek durumda değiliz. Ama gübre fabrikalarında üretilen amonyum nitrat, amonyum sülfat gübreleri de stoklandıkları alanlarda kendi başına bir tetikleyici olmadan patlama söz konusu olmaz. Ama ne olabilir? 2015 yılında başımıza geldi... Amonyum nitratın akan boruların içinde birikmesi ve temizliklerinin yapılmaması dolayısıyla ateşleyici bir etkenden dolayı patlama yaşanabilir. Ama üretilen gübrenin depolanması, biz de Beyrut'taki patlama gibi bir patlama söz konusu olmaz. Böyle bir şey söz konusu bile değil. 170- 180 derecelerin üzerinde bir sıcaklığa maruz kalması gerekir ki bize bir tehlike oluşturabilsin.

"İŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ŞART"

Bununla ilgili tarihte de birkaç tane kaza gerçekleşti. 1947'de ABD'de, 1921'da Almanya'da . Bunların hepsi önce yangın çıkıp, yangından sonra amonyum nitrat patlamalarıyla ilgili facialar. Amonyum nitratın gübre halinde depolanmasında bir patlama söz konusu olmaz ama gübre fabrikalarındaki amonyum tankları her hangi bir patlamaya sebep olursa bu çok büyük bir faciaya sebep olabilir. Tüm gübre fabrikaları yangın ve diğer iş güvenlik önlemleri aldıkları taktirde çevremizde çok da sıkıntı olacağını sanmıyorum. Ki bu firmalarında güvenlik önlemlerini aldıklarını düşünmek istiyorum."

"AMONYUM NİTRAT SU İLE BİRLEŞTİĞİNDE BELKİ ASİT YAĞMURLARINA ÇEVİREBİLİR "

Patlama sonucu oluşan kimyasalların Türkiye üzerindeki etkisini de değerlendiren Mutlu, "Patlama sonrası bir gaz çıkışı olduğu söylendi. Nükleer patlamada da görebildiğimiz o mantarın zehirli gazlardan oluştuğu söylendi. Ama bir taşıma ile bir rüzgar ile ya da dış etken ile gelmediği sürece bizim sınırlarımızı da çok da sınırlarımızı kısa vadede etkileyeceğini çok da düşünmüyorum. Orta ve uzun vadede meteoroloji uzmanları değerlendirecektir ama kendi bölgesinde zararı dokunacağı kesin. Yani o bölgede zehirli gaz solunmasına bağlı olarak ileride başka sıkıntılar yaşanabilir. Amonyum nitrat bileşeni su ile birleştiğinde belki asit yağmurlarına çevirebilir ve bu da insanların sağlığını etkileyebilir." dedi.