Bursa
Açık
14.9°

Beyrut'ta bilanço ağırlaşıyor! Türkiye de faciadan dönmüş

GÜNCEL , 05 Ağustos 2020 Çarşamba, 19:22

Lübnan'ın Beyrut limanına yakın bir noktada meydana gelen patlama sonrası 135 kişi hayatını kaybetmiş, 5 bini aşkın kişi de yaralanmıştı. Kentte gıda yoksunluğu endişesi artış gösterirken Vali Marwan Abboud, en az 300 bin kişinin evsiz kaldığını duyurdu.

Beyrut'ta bilanço ağırlaşıyor! Türkiye de faciadan dönmüş

Lübnan'ın kalbi Beyrut'ta patlama meydana geldi. Patlamada en az 135 kişi ölürken, 5 bin kişi de yaralandı. İki hafta süreliğine Beyrut'ta OHAL ilan edildi. Beyrut Limanı'ndaki patlamanın uygunsuz koşullarda saklanan 2 bin 750 ton amonyum nitrattan kaynaklandığı belirtildi.

AĞIR HASAR OLUŞTU

Devasa mantar bulutunun yükseldiği patlamanın ardından ülke ekonomisinin can damarı olan Beyrut Limanı'nda ağır hasar oluştu.

Beyrut Valisi hasarın 3 ila 5 milyar dolar arasında olduğunu söyledi. Ülkenin 2018'deki GSMH'si 57 milyar dolardı.

300 BİN KİŞİ EVSİZ KALDI
Beyrut Valisi Mervan Abbud ise patlama nedeniyle 300 bin kişinin evsiz kaldığını açıkladı. Abbud, patlamadan kaynaklanan hasarın kentin neredeyse yarısını etkilediğini belirterek, "Beyrut'taki yıkımın maliyetinin 3 milyar dolardan fazla olduğu tahmin ediliyor" dedi.

Vali Abbud, patlama sonucu yüz binlerce kişinin en az 2 ay boyunca evine dönmeyeceğini bildirdi.

O GEMİ TÜRKİYE'DEN Mİ GEÇTİ?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Beyrut'u haritadan silen patlamaya neden olan M/V Rhosus isimli geminin 6 yıl önce İstanbul Boğazı'ndan geçtiğini belirtti.

Bazı denizcilik sitelerinde yer alan haberlere göre Batum'dan hareket eden gemi, Mozambik'e gidiyordu ancak bazı teknik problemler nedeniyle Beyrut Limanı'na yanaşmak istedi. İddiaya göre Ekim 2013'te gerekli izinlere sahip olmaması nedeniyle limandan ayrılmasına izin verilmeyen gemi, iflas eden patronu tarafından da terk edildi.

Bu olaylar sonucunda gemide yüklü olan amonyum nitratın Beyrut Limanı'nda depolanmış olabileceği belirtilse de Lübnan makamları konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmış değil.

TÜRKİYE'DEN LÜBNAN'A DESTEK

Milli Savunma Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla TSK'ya ait A400M tipi uçağın hazırlıklarına başlandığını belirtti. Bölgeye gidecek olan uçak, tıbbi malzemeler, ekipmanlar ve arama-kurtarma personeli taşıyacak.